Uz slovensku peninu i ginove na vinskoj večeri koju su organizirali Renata Cisar i Mustafa Topčagić, a zove se 'Vino uz žlicu' na stolu su se našli sirevi lokalnih proizvođača i suhomesnate delicije od krškopoljca...
Goveđi jezik najbolje prija uz Cviček, vino koje su Slovenci zaštitili i više nije tako kiselo
Dvadesetak kilometara od hrvatske granice nalazi se Krško, a u njegovoj daljini nazire se postrojenje nuklearne elektrane. Grad Krško najpoznatije je upravo po njoj, iako nepravedno. Imaju, primjerice, Valvasorjevu knjižnicu koja izgleda čudesno.
Nas, ipak, nije zanimalo odveć ni jedno ni drugo. Mi smo se zaputili u Gostilnu Kunst. Dio je to projekta Renate Cisar i Mustafe Topčagića, 'Vino uz žlicu', koji je svoja uprizorenja već imao u Zagrebu, na Plitvičkim jezerima i u Međimurju, doživio je svoje prvo inozemno izdanje. Naziv 'gostilna' da vas ne zavara, je sjajno uređen restoran. Kako je netko dobro primijetio, 'dobrosusjedske smo odnose razvijali' uz pet sljedova vrhunskih jela koje je osmislio vlasnik restorana Nejc Kunst, uz pomoć kreativnog chefa Milana Jandrića i organizacijskog chefa Stefana Ledenčana, a vina je odabrao Jure Grubar, glavni enolog i direktor vinarije Klet Krško.
Apetit su otvorili aperitivi destilerije NeuZilli iz Polzele, gradića kraj Celja, gdje imaju novu znamenitost - originalne ginove. Predstavili su ih vlasnici destilerije, supružnici Klavdija i Borut Sitar. Njihov Hoppy Gin destilat je od hmelja.
- Naš kraj, Spodnja Savinjska dolina, poznat je po uzgoju hmelja. Počeci uzgoja vežu se uz Neu Zilli, odnosno vlastelinstvo dvorca Novo Celje. Htjeli smo odati počast tome, pa smo kreirali gin s hmeljom, a preporučujemo ga kombinirati s pivom Kukec, nazvanom po Simonu Kukecu, jednom od začetnik modernog slovenskog pivarstva - rekla je Klavdija Sitar.
Uvod u Kunstove gastronomske čarolije započeo je s Peninom extra brut 2019, pjenušcem od kraljevine, te ribljim pozdravom iz kuhinje, uz koje su se našli sirevi lokalnih proizvođača i suhomesnate delicije od krškopoljca.
Krškopoljac je jedina slovenska autohtona svinja, koja na jelovniku ovoga autentičnog restorana zauzima posebno mjesto. Na stolove je došao Goveđi jezik s porilukom i kremom od krumpira, uz koji je poslužen Cviček Original iz ovogodišnje berbe. Cviček je posebno vino, koje se radi i kod nas u Zagorju, ali samo u domaćoj radinosti. Slovenci su na vrijeme zaštitili svoj brend, ali oko toga nije bilo prijepora kao svojedobno s teranom.
- Od nekad običnog seljačkog, kiselog vina, napravili smo sasvim drugu priču. Najbolje ga je piti svježeg u aktualnoj godini. Osobno, najviše uživam u njemu - priznao je creator tog vina Jure Grubar.
Toplo predjelo bilo je Kopunov ragu s okruglicom od ječma, još jedno originalno jelo koje traži i dodatno pojašnjenje. Kopun je uškopljeni mladi pijetao, a cijenjen je zbog mekog bijelog mesa koje je sočno jer mu je masnoća pravilno raspoređena po mesnom tkivu. Gostilna Kunst ga jedina u Sloveniji ima redovito na jelovniku, a uzgajaju ih na vlastitoj farmi. Ovaj specijalitet pratio je dopadljiv Silvanec zeleni 2022 iz linije Turn.
Osim kopuna, u Kunstu već spomenutog krškopoljca pripremaju na razne načine, a za ovu prigodu u tanjurima se našao Hrbat krškopoljca uz koji su brižno dodani bundeva, krumpir, krema od kestena, redukcija modre frankinje i čips od kože krškopoljca. Modra frankinja bila je i u čašama, u svojoj najoptimalnijoj varijanti za ovo jelo - Classic 2020 Mini gourmet - također iz linije Turn.
Raspoloženi domaćin Nejc Kunst priredio je malo iznenađenje i pozvao sve sudionike ‘Vina na žlico’ u tek otvorenu vinoteku u podrumu svog hotela gdje se zabava nastavila uz glazbu i vino za posebne prigode - predikat Gourmet Sauvignon izbor 2010.