U tijesto ne ide jaje da ne bude pretvrdo, a lakše se mijesi ako je voda mlaka, kaže kuharica iz Istre. Za turiste su makaruni prava egzotika, a djeci - prava igra
Festival pašte: Makarune iz Žminja prave bez ijednog jaja
Žminjski festival pašte okupio je brojne domaće ali i strane goste, ljubitelje tradicionalnih načina spravljanja poznatih istarskih delicija poput makaruna, fuža, njoka, raviola...
Razne istarske delicije koje uključuju paštu mirisale su na svakom kutku Žminja, a na tisuće posjetitelja uživalo je u bogatom gastro eventu. Žgvacet (umak) od boškarina sa pljukancima, kuhani kiseli kupus s boškarinom, ravioli sa sirom i fuži s tartufima samo su neke od kombinacija koje je odobrio šef Pino Kuhar koji je u dva dana festivala pripremio sa svojim timom na tisuće porcija. I za one najmlađe organizirana je radionica načina pripreme istarske tjestenine.
- Lijepo nam je i naučili smo kako napraviti makarune ili pljukance. To je isto samo se drugačije zove. Treba malo brašna, soli, vode i malo ulja. Nije teško - ispričali su mališani.
- Žminjski makaruni su težačko jelo koju su nekada jeli žminjski seljaci. Danas je kao turistički proizvod toliko vrijedan da ima svoju manifestaciju. Sve je krenulo prije deset godina ‘makarunijadom’, budući da Žminjci tu tjesteninu zovu makarun. Pokušali smo dočarati način pripreme i miješenja tijesta,a i domaći i strani gosti mogli su svojim rukama pripremati paštu. Tu je i 40 izlagača iz svih krajeva Hrvatske s raznim proizvodima od pršuta, sireva, domaćeg soka, džemova - kazala je voditeljica TZ Opine Žminj, Nensi Pereša Licul.
Dodala je da su turisti posebno oduševljeni manifestacijom jer je to za njih egzotika.
- Oni ili dobiju tjesteninu u restoranu na tanjuru ili ju kupe na policama trgovina. Oni kod kuće više ne pripremaju domaću tjesteninu pa im je ovaj događaj bio izvrsna prilika da vide kako se to radi. Pokazali smo da se kod nas i dan danas priprema domaća, ručno rađena tjestenina - rekla je predstavnica TZ Žminja.
Na festivalu pašte u fokusu su bili tradicionalni, stari recepti, onakvi kakve su spravljale stare “none”, pa se tako mogao kušati i pašta-fažol (grah s tjesteninom), te fuži i kapuz (kupus), što je još jedna posebnost toga kraja. Žminjske su domaćice pripremale domaću tjesteninu u tradicionalnim nošnjama.
- Za napraviti dobro tijesto za makarune treba vam dobro domaće brašno. Za četvero je ljudi dovoljno oko pola kilograma brašna, malo soli i ulja. U tijesto ne ide jaje jer će tijesto biti pretvrdo i onda to nije to - objasnila je Zdenka Jakus iz Žminja. Dodaje da je bolje tijesto mijesiti s mlakom vodom jer ako se dodaje vrela voda tijesto će također otvrdnuti, pa je teže mijesiti.
Domaći makaruni
SASTOJCI: 1/2 kg brašna, prstohvat soli, žlica ulja, mlaka voda (onoliko da se tijesto odvaja od ruku)
PRIPREMA: Umijesite sve sastojke rukama i pazite da tijesto ne bude tvrdo, ali ni premekano. Tijesto se treba odvajati od ruku. Kidajte prstima komadiće tijesta i valjajte na dasci da se dobije mali valjak koji je na krajevima uži od sredine.Kuhajte u kipućoj slanoj vodi nekoliko minuta te sjedinite sa željenim umakom.
Fuži sa šugom od kokoši
SASTOJCI: fuži: 1 kg brašna, 4 jaja, 2 žlice ulja, sol, mlaka voda, šug: domaća kokoš, tri crvena luka, mljeveni ružmarin, 1 dl bijelog vina, po želji sjeckana rajčica, sol, papar
priprema: Za fuže prosijte brašno. Umutite jaja, dodajte brašno, vodu i sol. Umijesite tijesto da nije pretvrdo i da se odvaja od prstiju. Razvaljajte tijesto na debljinu milimetra i režite na kvadratiće od oko 1 centimetar. Uzmite kvadratiće tijesta i spojite suprotne krajeve oko štapića. Kuhajte nekoliko minuta u kipućoj vodi. Za šug popirjajte sjeckani luk, izrežite meso na komade i pirjajte na luku. Podlijte vinom i dodajte rajčicu. Sve miješajte na jačoj vatri pazeći da ne zagori. Posolite, popaprite i kuhajte dok meso ne omekša. Dodajte ružmarin, pred kraj po želji još malo vina i pirjajte dok se sve ne zgusne.