Najbolji način da objasnimo kako redovito pražnjenje crijeva utječe na vašu kožu je da se fokusiramo na ono što se događa kada to ne činimo redovito
Evo zašto je redovna velika nužda ključna za lijepu kožu
Iako postoji mnogo visokotehnoloških tretmana i proizvoda podržanih od strane stručnjaka koji mogu pomoći u transformaciji vaše kože, prvo mjesto na kojem biste trebali potražiti rješenje je vaša svakodnevna rutina. Jedete li dovoljno cjelovite, prirodne hrane? Ograničavate li unos rafiniranog šećera? Pijete li dovoljno vode? Spavate li dovoljno?
Svi ovi svakodnevni tjelesni procesi ključni su za održavanje zdrave i blistave kože. Jedan korak koji se često zanemaruje: redovito pražnjenja crijeva. Kao što objašnjava internist, dr. Vincent Pedre, autor knjige The GutSMART Protocol, u epizodi podcasta na mindbodygreen, neka kožna stanja zapravo mogu biti povezana s izostankom redovitih pražnjenja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Veza između stolice i kože
Najbolji način da objasnimo kako pražnjenje crijeva utječe na vašu kožu je da se fokusiramo na ono što se događa kada to ne činimo redovito. Konkretno kod žena, nepravilna pražnjenja crijeva mogu povećati rizik od dominacije estrogena, kaže Pedre.
- Ako vaša crijeva ne rade, estrogen ostaje u tijelu dulje nego što bi trebao i vraća se u krvotok. Morate svaki dan ići u WC kako biste izbacili svoj estrogen - navodi Jolene Brighten, američka stručnjakinja za ženske hormone.
Ako to ne učinite, nakupljeni estrogen može uzrokovati još veće probleme s konstipacijom: Studije su pokazale da estrogen zapravo usporava pražnjenje želuca, produžujući vrijeme tranzita i uzrokujući zatvor. Dakle, preskakanje dnevnog pražnjenja može na kraju poremetiti vaše hormone, što može rezultirati problemima s kožom.
- Loša eliminacija metaboličkog otpada zajedno s hormonalnim disbalansom može izazvati štetu na vašoj koži - kaže Brighten. Kao što vjerojatno znate, hormonski disbalans često je povezan s prištićima oko brade i linije čeljusti, koji se često nazivaju "hormonalne akne". No, nisu samo prištići pogođeni. Zatvor je također povezan s većim rizikom od atopijskog dermatitisa (ili ekcema). Možda zato Pedre "vidio poboljšanja ekcema samo poticanjem ljudi da redovito obavljaju nuždu".
Čak i ako se ne suočavate s ozbiljnijim kožnim problemima, poput akni ili ekcema, zatvor može uzrokovati umorniju, sušu kožu.
- Kada ne idete u WC, toksične tvari moraju izaći na neki drugi način - kaže celebrity vizažistica Nam Vo koja prioritizira izvanredno pražnjenje crijeva (probiotici, sokovi i slično)
- Njega kože može pomoći samo do određenog stupnja. Sve počinje iznutra - dodaje.
Vaš cijeli organizam, uključujući kožu, izravno je pogođen koliko često idete u WC.
Kako Pedre ističe:
- Nužda je ključna za detoksikaciju tijela, a što dulje zadržavate stolicu, to će toksini koji su već spremni za izbacivanje imati više vremena za recirkulaciju i ponovnu apsorpciju u tijelo.
Kako poboljšati redovitost
- Jedite više vlakana
- Dodajte fermentiranu hranu u svoju prehranu
- Ne zanemarujte svoj raspored spavanja
Ako preskočite redovnu nuždu (to jest, barem jednom dnevno), vaša koža može patiti. Da biste svoju rutinu učinili dosljednijom, prioritet dajte fermentiranim namirnicama, povećajte unos vlakana i pokušajte održavati redovit raspored spavanja, piše mbg.