Obavijesti

Lifestyle

Komentari 10

Evo koje čajeve bi trebali piti za zdravlje srca i krvnih žila

Evo koje čajeve bi trebali piti za zdravlje srca i krvnih žila
1

Kod srčanih bolesti izbjegavajte biljke koje razrjeđuju krv - đumbir, cimet, origano i kurkumu, dok cikla odlično djeluje na zdravlje krvožilnog sustava jer snižava kolesterol, regulira tlak, djeluje protuupalno...

Ljekovito bilje dugo se koristilo kao najvažnije sredstvo za reguliranje srčanih tegoba. Narodna medicina počivala je na iskustvima dobivenim generacijama, no često nema dovoljno znanstvenih istraživanja o njezinu djelovanju. Naravno, to ne znači da je ona nedjelotvorna, nego da bi se prije primjene ovih ili bilo kojih drugih pripravaka trebalo konzultirati s liječnikom, kao i uvijek kad je u pitanju neka ozbiljnija ili kronična bolest.

Za pravilan rad srca važan je balans ostalih tjelesnih sustava. Pretilost, bolesti štitnjače, bubrega i dr. mogu remetiti rad srca. Utjecajem na te faktore možemo pripomoći radu srca. Također je važan dobar omjer minerala koji sudjeluju u staničnim procesima. Ako se ustanovi poremećaj rada srčanog ritma uslijed anemije, možemo iskoristiti biljke za nadoknadu željeza. Postoji li nedostatak kalija, važnog za rad srca, možemo nadoknaditi biljkama bogatim kalijem.

Postoje i biljke koje sadrže spojeve koji su blokatori kalcija, npr. anđelika. Tad je potreban oprez ako osoba uzima lijekove koji su blokatori kalcija. Poseban oprez potreban je kod pacijenata na dugotrajnoj terapiji antikoagulansima. Treba izbjegavati biljke koje razrjeđuju krv (đumbir, cimet, origano, kurkuma, paprena metvica, višnje, suho grožđe, borovnice, grejpfrut, naranče i mandarine) jer one pojačavaju sklonost krvarenju. Tegobe krvožilnog sustava prilično su raznovrsne, od angine pektoris, ateroskleroze, proširenja i slabosti srca, različitih tahikardija, upala vena pa sve do tegoba s krvnim tlakom. Ovdje se posebno izdvaja sve raširenija tegoba hipertenzija (povišeni krvni tlak).

Želimo li ga regulirati, potrebno je prije svega promijeniti način života - uvesti puno povrća i voća u prehranu, povećati unos vode, smanjiti unos soli i uvesti tri puta tjedno šetnju po sat vremena u prirodi. Među osobito korisnim namirnicama koje čuvaju zdravlje srce ističu se gotovo sve vrste kupusnjača te tamno lisnato povrće poput špinata i blitve, a tijekom proljeća preporučuje se i kopriva pripremljena na sličan način.

Tu su i orašasti plodovi koji su bogati korisnim masnim kiselinama, poput oraha i lješnjaka koje treba jesti redovito, ali u umjerenim količinama, kako bi se izbjegla prekomjerna tjelesna težina. Od biljaka posebno treba izdvojiti glog. Još od srednjeg vijeka primjenjuje se protiv bolesti srca i žila, kao tonik i umirujuće sredstvo za srce. Aktivne tvari gloga danas su nam dobro poznate, a pripravci od gloga pripadaju u red onih biljnih lijekova čije je djelovanje klinički najopsežnije dokumentirano.

Špičekova srce-dijeta: Nakon infarkta ne jede ugljikohidrate
Špičekova srce-dijeta: Nakon infarkta ne jede ugljikohidrate
Fotolia

Glog jača i regulira rad srca. Osim toga, izvanredan je regulator krvnog tlaka, pri čemu ne samo da snižava povišen krvni tlak, nego povisuje preniski krvni tlak onima čiji je srčani mišić oslabljen. Koristan je u liječenju oštećenog srčanog mišića u starosti, kod upale srčanog mišića, u liječenju zakrečenja krvnih žila i angine pectoris, a djeluje i na smirenje živčanog sustava. Smirujuća biljka je i valerijana (odoljen), koja se najčešće koristi protiv stresa i nesanice, ali i kod poremećaja u radu srčanog ritma te za snižavanje krvnog tlaka. Slično djelovanje ima i prava srčenica (Leonurus cardiaca) - smirujući živce olakšava rad srcu te se koristi samostalno ili u čajnim mješavinama. 

Čajna mješavina za jačanje srca

Uzeti ružmarina, matičnjaka odoljena - po 4 žlice, ružina lišća - 2 žlice. Dobro promiješati i od te mješavine uzeti žlicu, preliti s 2-3 decilitra kipuće vode. Pije se tri puta na dan po šalicu.

Kod jakog lupanja srca

Healing herbs in bottles with alcohol and herbs

Matičnjak, narančina kora, lavanda, komorač - od svakog po 2 žlice dobro promiješati. Od te mješavine stavi se žlica u 300 ml vode i kvasi 8-12 sati, zatim kuha 3-4 minute. Pije se samo žlica na dan prije spavanja.

Narodni recept za srčane mane

Pomiješati po 25 g metvice i matičnjaka, po 10 g kamilice, komorača, stolisnika, cvijeta gloga i kore kruške. Uzeti 3 žlice te smjese, preliti s pola litre vrele vode i ostaviti preko noći poklopljeno. Piti umjesto vode nakon jela.

Čaj od srčenice

U 3 decilitra vode staviti 3 žlice srčenice (Leonurus cardiaca) i 3 minute kuhati. Piti dva puta na dan po šalicu. Svježa biljka je ljekovitija i uzima se dvostruko manja količina. 

Čaj od gloga

Žličicu suhih usitnjenih listova i cvjetova gloga treba preliti s 2,5 decilitara vrele vode i procijediti nakon 15 minuta. Piju se tri šalice čaja na dan, uz nadzor liječnika.

Ružmarin

Ružmarin je jedna od biljaka koja se preporučuje i za podizanje i za snižavanje tlaka. Izbjegavati ga treba samo kad je tlak jako povišen. 

Tinktura gloga

Cvijet i list gloga (20 g) prelijte s 1 dl 96-postotnog alkohola, ostavite da odstoji tri tjedna i procijedite. Kod povišenog tlaka uzima se 15 kapi od tri do pet puta dnevno na kocki šećera ili u vodi prije jela.

Cvjetovi heljde

Čaj se kuha od osušenih zelenih dijelova biljke koji se ubiru u vrijeme cvatnje. Heljdin čaj pomaže kod bolesti krvnih žila (proširenje vena, pucanje kapilara i razna krvarenja kapilara), slabog pamćenja, reumatizma, visokog tlaka, glaukoma i dijabetesa. Najbolje je piti tri, četiri šalice na dan šest-osam tjedana.

Kod niskog tlaka

Usitnite 2 šake suhog miloduha, pomiješajte s 5 dl meda i nad parom vruće vode lagano zagrijavajte od 20 do 30 minuta. Kod kašlja, uzimajte 3-4 puta na dan po dvije žlice meda.

Poljubac je zdrav: Ljubite se za jače srce, sretniji i dulji život
Poljubac je zdrav: Ljubite se za jače srce, sretniji i dulji život

Kopriva

Dvije žličice svježeg ili sušenog lista koprive prelijte šalicom vrele vode, ostavite da poklopljeno stoji deset minuta i procijedite. Popijte tri šalice na dan. Zbog svog diuretičkog djelovanja, kopriva regulira krvni tlak, a preporučuje se i za jačanje krvnih žila. 

Tušt za niski tlak

Patite li od niskog tlaka (hipotenzije), u vrtu potražite tušt, biljku bogatu omega-3 kiselinama. Pripremite je na salatu, kao špinat ili kao čaj. Žličicu tušta stavite u šalicu kipuće vode. Pokrijte i ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procijedite. Pijte tri šalice na dan.

Odoljenove kapi

Prelijte 50 g svježe osušenoga korijena odoljena sa 100 ml 70-postotnog alkohola i ostavite da odstoji deset dana na toplome mjestu (na 25 do 30 stupnjeva). Procijedite u tamnu bočicu. Uzimajte od 15 do 20 kapljica na kocki šećera ili u pola čaše vode, kod povišenog tlaka ili brzih promjena u ritmu rada srca. 

Ljuske luka 

Ljuske luka (najbolje ljubičastog) posušite, usitnite i pripremite kao čaj - prelijte vrućom vodom, ostavite 10 minuta i procijedite. Pijte 2-3 šalice na dan. Ovaj čaj snižava krvni tlak - svakog dana popijte jednu šalicu tako pripremljenog čaja.

Suncokret

U emajlirani lonac stavite dvije i pol čaše neoljuštenih sjemenki suncokreta. Prelijte s 1,5 litre hladne vode i zakuhajte. Kad prokuha, smanjite vatru i kuhajte na laganoj vatri dva sata. Procijedite. Popijte šalicu na dan, a ostalo čuvajte u hladnjaku.

Tinktura od češnjaka

Očistite i narežite 250 g češnjaka, stavite u staklenku, prelijte litrom 45-postotne rakije i dobro zatvorite. Ostavite da odstoji 14 dana na toplome mjestu (na temperaturi od oko 30 stupnjeva) i tijekom dana više puta promućkajte. Uzimajte po 15 kapi dva puta na dan kod svih tegoba krvožilnog sustava te za prevenciju srčanih bolesti. 

Recept za zdravo srce: Manje gaziranih pića, soli i brze hrane
Recept za zdravo srce: Manje gaziranih pića, soli i brze hrane

Pasji trn

Lišće pasjeg trna bogato je vitaminima, flavonolima, sterolima i bjelančevinama. Od njega se kuha čaj koji se rabi u liječenju artritisa, gihta, čireva na želucu, liječi osip izazvan zaraznim bolestima, regulira krvni tlak te sprečava i ublažava simptome kod bolesti krvnih žila. Žličicu suhih listova prelijte vrućom vodom i ostavite da pokriveno odstoji 10 minuta.

Čaj od vrijesa

U narodnoj medicini preporučuje se za poboljšanje rada srca.  Žličicu suhih cvjetova vrijesa (Calluna vulgaris) prelijte šalicom vruće vode, ostavite da odstoji 10 minuta i procijedite. 

Kupka od lavande

Potrebno vam je od 1 do 1,5 kg lavande i 12 l vode. Lavandu kuhajte oko pola sata pa ulijte vodu u kadu. Dopunite mlakom vodom prema potrebi. Ova biljka opušta, usporava rad srca i snižava tlak. 

Čaj od odoljena

Korijen odoljena (jednu do dvije žličice) prelijte šalicom vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Popijte dvije, tri šalice na dan. 

Čaj od stolisnika

Herbal Medicine, Tea, Yarrow, Savory, Chamomile and Calendula Oil

Prelijte jednu do dvije žličice stolisnika šalicom vrele vode, ostavite da stoji pet minuta pa procijedite. Pijte od tri do četiri puta na dan, najbolje tijekom obroka. 

Lipov čaj 

Prelijte od dvije do tri žličice cvjetova lipe šalicom kipuće vode i pustite da odstoji 5-10 minuta. Pijenje 2-3 šalice na dan trebalo bi sniziti povišeni tlak. Ljudi s poremećajem u radu srca prije uzimanja pripravka od lipe trebaju se savjetovati s liječnikom ili fitoterapeutom.

Stolisnikove kapi

U staklenku stavite 50 g osušenog i usitnjenog stolisnika, prelijte litrom rakije od 40 do 45 posto alkohola i ostavite da stoji 14 dana na toplome mjestu. Povremeno promućkajte. Procijedite i ulijte u bocu. Ujutro i navečer popijte po žlicu. 

Čaj od smilja

Smilje je najpoznatije kao kozmetička biljka, no od nje se priprema i ljekoviti čaj. Dvije žličice suhih cvjetića smilja prelijte s 2 dl vrele vode, pustite da odstoji 15 minuta pa procijedite. Ovaj čaj regulira probavu, snižava krvni tlak i kolesterol te jača cijelo tijelo.

Angina pektoris 

Pomiješati 15 g odoljena, glogova cvijeta, cvijeta lavande, srčenice, kima i komorača te 10 g matičnjaka. Uzeti 3 žlice, preliti s 5 dl vrele vode, poklopiti i ostaviti 2 sata, ocijediti i zasladiti medom. Pije se tijekom dana u 3-4 navrata.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 10
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara za blagdane pogledajte u našem detaljnom vodiču. Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti
Radno vrijeme trgovina i šoping centara na Sveta tri kralja
DETALJAN VODIČ

Radno vrijeme trgovina i šoping centara na Sveta tri kralja

Zakon o trgovini izričito zabranjuje da trgovine rade na državne blagdane i praznike pa će tako gotovo sve trgovine i šoping centri biti zatvoreni na blagdan Sveta tri kralja