Nezaobilazan ukras za božićne blagdane je lijepo okićeno drvce, a upravo je ukrašavanje jele, smreke ili bora, kad se cijela obitelj sakupi, predivan običaj. Otkrivamo kako lijepo i bezbrižno okititi božićno drvce
Evo kako pravilno okititi jelku, koji je idealan broj lampica...
Postoji nekoliko priča i legendi o tome kada je i kako započeo običaj kićenja božićnog drvca. Od drevnih Babilonaca, starih Grka, Rimljana i Perzijanaca, pa sve do germanskih poganih plemena, u mnogim se kulturama slavilo ponovno rađanje boga Sunca, odnosno zimski solsticij. Sastavni dio tih svetkovina bilo je stablo, hrastovo ili zimzeleno, na koje su, prema nekim teorijama, prinosili žrtve bogu kojega su slavili tijekom zimskog solsticija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Dolaskom kršćanstva ljudi su prihvatili Kristovo učenje, ali su zadržali i neke poganske običaje. Crkva je odredila 25. prosinca kao dan Kristova rođenja, a ukrašavanje stabla - preuzeto od spomenutih poganskih običaja proslave zimskog solsticija - prihvaćeno je kao jedan od kršćanskih običaja.
Jedna legenda govori o tome kako je Martin Luther ukrasio božićno drvce početkom 16. stoljeća svjećicama, a u srednjem vijeku je u nekim dijelovima Europe postojao običaj priređivanja predstave o raju u crkvama za vrijeme Božića, kada bi se na stablo vješale jabuke kao simbol rajskog drva spoznaje dobra i zla prema biblijskoj priči o Adamu i Evi.
Običaj ukrašavanja božićnog drvca u našim je krajevima preuzet od germanskih naroda krajem 19. stoljeća.
Postoje različite tehnike i stilovi ukrašavanja bora, ali stručnjaci ističu nekoliko važnih koraka koje treba slijediti kako bi bor izgledao prekrasno.
Mjesto i koraci za kićenje bora
Božićno drvce neka bude na vidljivom mjestu na kojem obitelj provodi najviše vremena, a obično je to u dnevnoj sobi. Treba obratiti pažnju da drvce ne bude preblizu vatre ili radijatora, kako bi što duže održalo svježinu. Vrlo bitno je fiksirati drvce na postolju kako ne bi došlo do rušenja, osobito ako imate djecu ili kućne ljubimce.
Četiri ključna koraka za kićenje bora
• Pripremite bor, postavite ga na stalak, raširite grane i rasporedite ih kako ne bi bilo rupa.
• Stavite lampice na bor: Počnite s lampicama od dna drvca i motajte ih prema vrhu tako da budu ravnomjerno raspoređene.
• Stavite kuglice i ukrase: Počnite s kuglicama na donjim i debljim granama, a zatim ukrasite i tanje te više grane. Na kraju postavite „špicu“ na drvcu
• Dodatno maštovito ukrašavanje: Dodajte vrpce, zvona, figurice anđela, orašara, orašaste plodove, licitarska srca te razne viseće ukrase – mašta ovdje nema granica.
Količina lampica i ukrasa za bor
Količina lampica i ukrasa za bor ovisi o veličini drvca i gustoći kićenja. Kada je riječ o lampicama, preporučuje se sljedeće:
• Za bor visine 90 cm preporučuje se oko 150 lampica.
• Za bor visine 120 cm preporučuje se 200 do 300 lampica.
• Za bor visine 150 cm preporučuje se 300 do 400 lampica.
• Za bor visine 180 cm preporučuje se 400 do 600 lampica.
• Za bor visine 210 cm preporučuje se oko 1000 lampica.
Neki dodatni faktori koji mogu utjecati na količinu lampica i ukrasa su osobni stil, željeni izgled bora te vaša želja za minimalističkim ili raskošnim kićenjem. Slobodno kombinirajte lampice i ukrase na način koji odgovara vašem ukusu i stvorite jedinstveni blagdanski ugođaj koji vam se najviše sviđa – zapravo, nema fiksnog pravila!
Kada ste dovršili kićenje, za potpuni dojam ispod bora smjestite jaslice, ali i poklone za svoje najdraže koji će dodatno naglasiti božićni ugođaj. Bez obzira koje boje bili ukrasi na vašem drvcu, kojeg su materijala i uzorka, uživajte u vremenu koje provodite s obitelji i prijateljima u blagdanskom ugođaju.
Kako održati božićno drvce svježim?
Za bor u tegli važno je svakodnevno ga zalijevati. Za klasični rezani bor preporučuje se stavljanje posude za vodu ispod stalka kako bi bor mogao „uzimati“ vodu. Redovito prskanje bora vodom također može pomoći u održavanju svježine.