Rad od kuće mnogima je nužnost tijekom izolacije zbog pandemije korona virusa. Međutim, za neke to može biti stresno i može poremetiti njihove prehrambene navike
Evo kako paziti na liniju dok radite od doma i ne jedete puno
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Kako se nosite sa frustracijom i stresom u 'korona' situaciji?
Nutricionistica Cynthia Sass je podijelila pet savjeta kako održati zdravu prehranu za vrijeme rada od kuće.
Napravite raspored obroka
Osim što ćete tako spriječiti neumjereno prejedanje, raspored obroka pomoći će vam u reguliranju razine šećera u krvi i inzulina, hormona gladi, mentalne i fizičke energije, probavnog zdravlja, pa čak i vašeg ciklusa spavanja. Pokušajte pojesti doručak u roku od sat vremena od buđenja, i isplanirajte ili tri obroka dnevno, ili tri obroka i jedan međuobrok.
Pobrinite se da vaši obroci budu nutritivno uravnoteženi
Umjesto da nesvjesno birate namirnice, razmislite o nutritivnim vrijednostima namirnica. Za svaki doručak, ručak i večeru uvrstite neku namirnicu koja je bogata proteinima i zdravim mastima.Takve namirnice će vas opskrbiti hranjivim tvarima koji su podrška zdravom metabolizmu i imunološkom sustavu. Za više mentalne i fizičke energije dodajte zdrave ugljikohidrate. Na primjer, umjesto velike zdjele žitarica i soka, odlučite se za smoothie napravljen od smrznutog ili svježeg zelja, biljnog proteinskog praha, nekoliko žlica orahovog maslaca za dobre masti i šalice smrznutog voća za zdrave ugljikohidrate.
Pazite što pijete
Ne zaboravite unositi tekućinu. Preporučuje se popiti oko dvije litre vode na dan. Držite bočicu ili šalicu vode pored sebe da ne zaboravite na unos tekućine. Izbjegavajte šećerna pića ili proizvode napravljene od umjetnih zaslađivača. Puno šećera može oslabiti imunitet.
Prepoznajte razliku između fizičke i emocionalne gladi
Tijekom stresnog razdoblja može biti teško prepoznate jeste li stvarno gladni. Jedna korisna taktika je prepoznati simptome koje vam šalje vaše tijelo. Fizičku glad možete prepoznati po nekim fizičkim simptomima poput kruljenja u trbuhu. Ako ste jeli i želudac vam je pun, a ipak osjećate glad, možda se borite s osjećajem usamljenosti ili osjećate tjeskobu. Pokušajte smiriti svoje osjećaje na način koji ne uključuje hranu.
Ne trebate izbjegavati u potpunosti slatko
Pažljivo se prepustite svojim omiljenim poslasticama. Na primjer, ako želite kolačić ili dva nakon ručka, smanjite dio ugljikohidrata u tom obroku kako biste mogli unijeti nove ugljikohidrate koji se nalaze u kolačićima, prenosi Health.
POGLEDAJTE VIDEO #ZAJEDNO24SATA sa znanstvenikom Gordanom Laucom:
Pokretanje videa...
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Kako se nositi s usamljenošću u vrijeme socijalne izolacije?