Različita svojstva posuda od plastike, drveta, keramike, metala ili betona mogu utjecati i na to da biljke bolje rastu, pogotovo ako se radi o sadnji na balkonu - provjerite koja vam opcija odgovara
Evo kako odabrati posude za sadnju biljaka, one najjeftinije plastične nisu uvijek i najbolje
Kad uređujemo mali kućni vrt, ili kutak s cvijećem na terasi, mnogi biraju plastične tegle, jer su najjeftinije i lagane, pa ih je lako premještati. No, pripazite ako ih kupujete za sadnju na terasi, jer se na vjetru mogu prevrnuti. Plastika lako provodi toplinu, pa se zemlja u njima zagrijava, što je štetno za korijenje. Najveći nedostatak im je što zadržavaju vodu, pa treba primijeniti dobru drenažu.
POGLEDAJTE VIDEO: Spašava biljke koje su počele žutjeti i venuti
Pokretanje videa...
S ekološkog stajališta puno su prihvatljivije keramičke, betonske i kamene tegle. Imaju puno bolja izolacijska svojstva. Materijali su porozni i propuštaju zrak te 'izvlače' višak vlage iz zemlje, što je korisno. No, biljke koje zahtijevaju puno vode zalijevajte češće.
Problem ovih posuda je u tome što obično imaju jedan otvor na dnu za drenažu, što je premalo, pa na dno treba postaviti šljunak koji će osigurati otjecanje viška vode. Jedan od nedostataka betonskih posuda je to što imaju vapna u sebi, koje je toksično za mnoge biljke, pa takve posude prije upotrebe treba više puta oprati i osušiti. Minus keramičke tegle je što na suncu lako popucaju, pa izgled vrta neće biti na visini.
Dozu posebnosti vrtu dat će drvene posude za cvijeće, no kako premazi mogu sadržavati otrovne kemikalije, budite oprezni. Drugo, češće ih treba premazivati zaštitom, kako ne bi istrulile, pogotovo dno. Metalne tegle gotovo uopće nemaju izolacijska svojstva i mogu se jako zagrijati, što će 'skuhati' korijenje.
Na kiši lako hrđaju, pa ostavljaju ružne tragove na pločicama. Stoga su drvene i metalne posude češće bolje kao ukrasne, s tim da u njih postavite biljke u plastičnoj tegli.
Novi način sadnje u vrećama za sadnju odličan je izbor ako sadite biljke u vrtu, no pripazite - ako nisu dobro postavljene, mogu se savinuti pod teretom viška vode. Tako može doći so skupljanja 'bazenčića' s vodom i prevelike vlage, zbog koje će korijenje propadati.
Kad možete, postavite biljke u viseće posude, jer mogu djelovati efektno, no pripazite - one bi trebale imati jednu unutarnju posudu s dnom koje ima dovoljno rupica te jednu ukrasnu posudu u kojoj se može skupljati voda. Pripazite i da su dobro pričvršćene, odnosno da ih vjetar ne može srušiti.
Posude sa sustavom za navodnjavanje korisne su ako često putujete ili zaboravljate zaliti biljke na vrijeme. No, one su pogodne samo za unutarnji prostor, ne i tamo gdje ima vjetra, jer bi se zemlja brže isušivala i spremnik za vodu ne bi bio dovoljan.