Obavijesti

Lifestyle

Komentari 8

Egipćani su bili prvi 'beauty influenceri', depilirali su se, nanosili sjenilo, radili piling...

Egipćani su bili prvi 'beauty influenceri', depilirali su se, nanosili sjenilo, radili piling...
4

Korištenje ruža za usne brzo je steklo popularnost, a izvorna formula je ubrzo bila podvrgnuta izmjenama ugrađivanjem sastojaka poput voća, kane i insekata kako bi se stvorio širi raspon pigmenata i nijansi

Drevna egipatska civilizacija toliko je cijenila ljepotu i savršenstvo da su bili na čelu proizvodnje sofisticirane kozmetike i režima ljepote. Od šminke i frizure do manikure i dermatoloških tretmana za odgodu učinaka starenja, brinuli su se za sve.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Bizarni anti-age tretmani 01:29

Mnogi kozmetički proizvodi koji se danas koriste u rutinama ljepote zapravo su razvijene verzije onih koje su koristili stari Egipćani.

1. Sjenilo je bilo bitno

Sjenilo za oči napravljeno je mljevenjem minerala i njihovim miješanjem s drugim sastojcima, poput životinjske masti, kako bi se poboljšalo prianjanje i trajnost. Nisu imali ograničen raspon boja, već su razvili široku lepezu nijansi.

Prošla je još jedna godina, ali to se ne mora vidjeti: Zbog ovih 5 stvari ćete izgledati mlađe
Prošla je još jedna godina, ali to se ne mora vidjeti: Zbog ovih 5 stvari ćete izgledati mlađe

Za tamne tonove koristili su tvari poput drvenog ugljena ili galenita. Zelene nijanse postignute su mljevenjem malahita. S bakrenim oksidom ili okerom dobivali su crvene, narančaste i bakrene tonove, dok su purpur i njegovi derivati dolazili od cvjetnih pigmenata.

2. Njihova olovka za oči koristi se i danas

Olovka se nanosi na kapke kako bi se nacrtale debele, crne linije koje naglašavaju dubinu oka i daju dašak tajanstvenosti. Izvorno napravljena od minerala zvanog stibnit, u početku su ga nosile žene iz visokog društva kako bi pokazale svoj status. Međutim, zbog svoje učinkovitosti kao krema za sunčanje, s vremenom je postao popularan među muškarcima i ženama svih društvenih slojeva.

3. Uspjeli su nositi i rumenilo

Bojanje obraza kako bi lice dobilo mladolik i zdrav izgled bila je uobičajena praksa među Egipćanima, bez obzira na spol ili društveni status. Primarna razlika bila je u tome što su imućni kozmetiku mogli kupovati na tržnicama ili izravno od proizvođača, dok su oni nižeg socioekonomskog statusa morali izrađivati vlastitu kod kuće. Pravili su rumenilo od glinene zemlje, koja je bila bogata željeznim oksidom. 

4. Nosili su i obojene usne

Za izum ruža za usne zaslužni su Sumerani, a stari Egipćani kasnije su preuzeli ovaj običaj iz te civilizacije. U početku su samo pripadnici visokog društva nanosili pigmente na bazi okera na usne kako bi se razlikovali od drugih društvenih klasa.

Crvena je bila Kleopatrina omiljena nijansa, a radila se od buba i mrava. Korištenje ruža za usne brzo je steklo popularnost, a izvorna formula je ubrzo bila podvrgnuta izmjenama ugrađivanjem sastojaka poput voća, kane i drugih insekata kako bi se stvorio širi raspon pigmenata i nijansi. Uz crvenu, najčešće korištene boje su narančasta, magenta i tamnoplava.

Close Up Portrait Of Egyptian Pharaoh Queen Cleopatra

5. Kana je bila jedan od njihovih najvećih saveznika

Kana, prirodna boja, koristila se u starom Egiptu kao boja za kosu, za poboljšanje boje i oblika obrva, kao lak za nokte i za privremene ukrasne tetovaže. Kada se koristila čista, imala je crvenkastu nijansu, pa se često miješala s drugim bojama kako bi se stvorio širi raspon nijansi.

Super tanke obrve i porculanski ten: Pogledajte kako izgleda make-up tutorijal iz davne 1935.
Super tanke obrve i porculanski ten: Pogledajte kako izgleda make-up tutorijal iz davne 1935.

Kana je i dalje dio moderne egipatske rutine ljepote, osobito u danima koji prethode vjenčanju, kada se zabave s kanom održavaju kao neka vrsta djevojačke večeri. Ova mala okupljanja rezervirana su za mladenku, njezine prijateljice i rodbinu, a uključuju ples, razgovor i nanošenje privremenih tetovaža kanom na ruke i stopala. 

6. Razvili su širok raspon dermatoloških proizvoda za njegu kože

Stari Egipćani dobro su znali za štetne učinke topline, visokih temperatura te pustinjske prašine i pijeska na kožu. To ih je navelo da razviju različite rutine njege kože kako bi spriječili prerano starenje. Bogati su si mogli priuštiti luksuzne tretmane kao što su piling morskom soli i hidratantne kupke od magarećeg mlijeka. Kao dio svakodnevne rutine, čistili bi kožu, radili piling pijeskom i hidratizirali se raznim prirodnim uljima poput bademovog, moringe ili ricinusa kako bi održali glatku, blistavu i mladoliku kožu.

7. Bili su i pioniri u depilaciji tijela

Stari Egipćani imali su vrlo razvijen osjećaj za estetiku, zbog čega je bilo uobičajeno da i muškarci i žene većinu dlačica s tijela uklanjaju ljepljivom domaćom pastom od šećera, limuna i vode. Smjesa bi se zalijepila za dlake i kad bi se uklonila, čupala bi ih iz korijena. Ova praksa je i danas popularna u Egiptu. Ali više proizvode nije potrebno izrađivati samostalno, jer su lako dostupni u supermarketima i ljekarnama po vrlo pristupačnoj cijeni.

8. Bili su ljubitelji parfema i mirisa

Drevni Egipćani također su voljeli koristiti ugodne, opojne mirise i za vlastiti užitak i za njihovo duhovno značenje - kao ponude bogovima i za zaštitu od zlonamjernih energija. Bogati su često u svojim palačama imali prostorije laboratorijskog tipa namijenjene posebno za proizvodnju parfema, esencija i tamjana. Metoda koja se koristila za izdvajanje mirisa iz biljaka i cvijeća bila je maceracija. Iako je otkriveno nekoliko recepata, nema detalja za točan proces razrade, budući da je to bila poslovna tajna koja se prenosila između stručnjaka.

9. Orijentirani na detalje, nisu mogli zaboraviti frizuru

Uši su bile široko rasprostranjen problem u staroegipatskom društvu, zbog čega su mnogi pojedinci u potpunosti brijali glavu kako bi izbjegli zarazu ovim parazitima. Međutim, kao prikaz nadmoći i statusa, članovi više društvene klase i kraljevske obitelji imali su širok izbor perika, prirodnih ekstenzija kose i složenih pokrivala kojima su ukrašavali svoje glave.

Muškarci su bili ćelavi ili su imali kratku kosu, dok su frizure žena pokazivale njihovu dob i bračni status. Odrasle žene u reproduktivnoj dobi nosile su dugu i raspuštenu kosu, neudate mlade žene imale bi konjski rep, a najmlađe djevojke imale su pletenice. Kako bi održali zdravlje i snagu kose, koristili su prirodna ulja i češljeve od ribljih kostiju ili drva.

10. Kozmetika je također imala medicinsku i duhovnu upotrebu

Dok je ljepota bila od velike važnosti za ovu civilizaciju, šminka i kozmetologija također su imale manje površne svrhe. Liječenje bolesti, zaštita od sunca, odvraćanje od uroka ili ugađanje bogovima bili su među najpopularnijima. Zanimljivo, čak i nakon smrti, ljepota je ostala značajna. Kada bi umrli, osim osobnih stvari, šminka i kozmetika koju su redovito koristili u životu također su bili uključeni u njihove grobnice, kako bi ih mogli imati na raspolaganju u zagrobnom životu, donosi Bright Side.

'Baby botox' je sve popularniji: Hit su suptilne korekcije na licu
'Baby botox' je sve popularniji: Hit su suptilne korekcije na licu
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 8