Postoje brojna istraživanja koja ukazuju na to da bi crni čak mogao imati pozitivan učinak na zdravlje srca, kao i neka koja ukazuju da smanjuje probavne probleme, pa to vrijedi imati na umu
Earl Grey - po čemu je taj čaj toliko poseban i otkud mu ime?
Čaj od bergamota, koji se dobiva kombinacijom crnog čaja i ekstrakta drveta Citrus bergamia, općenito poznat kao Earl Grey čaj, poznat je stotinama godina diljem svijeta. Poznato je da pozitivno djeluje na zdravlje srca i probavu, no još uvijek nema dovoljno istraživanja na temelju kojih bismo mogli govoriti i o drugim benefitima, donosi Healtline.
POGLEDAJTE VIDEO: Zašto se isplati zamijeniti kavu s čajem
Pokretanje videa...
Čaj se dobiva tako da se listovi biljke poprskaju ekstraktom bergamota ili eteričnim uljem, ili se pomiješaju sa suhim korama bergamota, te mu tako daju blagi okus citrusa. Kako nosi nadimak jednoga od britanskih premijera - Charlesa (Earla) Greya, koji je na toj funkciji bio između 1830. i 1834. godine - čaj od bergamota često se smatra engleskim, no njegovo je porijeklo iz jugoistočne Azije i danas se široko uzgaja u južnoj Italiji.
Neke varijante čaja rade se od divlje biljke melem, koja je znanstveno poznata kao Monarda didyma. Ova biljka miriše slično bergamotu, a američki domoroci stoljećima su je koristili u medicinske svrhe. Međutim, čaj od divljeg bergamota nije isto što i klasični Earl Grey.
Dobar učinak na masnoće i tlak
Bergamot je bogat korisnim biljnim spojevima poznatim kao polifenoli, uključujući flavonoide neoeriocitrin, neohesperidin i naringin. Ovi polifenoli djeluju kao antioksidansi koji se bore protiv slobodnih radikala koji mogu uzrokovati oštećenje stanica i bolesti. Visoka koncentracija mnogih različitih vrsta antioksidansa u čaju od bergamota može ga učiniti posebno korisnim za vaše zdravlje. Tako se smatra da smanjuje određene čimbenike rizika za srčane bolesti. Također, dokazano je da proizvodi od bergamota snižavaju razinu kolesterola (bergamot sadrži flavanone koji mogu inhibirati enzime koji proizvode kolesterol), dok se crni čaj povezuje sa sniženim krvnim tlakom.
Studija na 80 ljudi s visokim razinama kolesterola otkrila je da je uzimanje ekstrakta bergamota svaki dan značajno smanjilo razinu triglicerida u krvi i ukupnog i LDL (lošeg) kolesterola nakon 6 mjeseci, u usporedbi s osnovnim vrijednostima. Druge studije su primijetile slične rezultate, a neka istraživanja sugeriraju da bergamot može pojačati učinke tradicionalnih lijekova za snižavanje kolesterola. Konačno, kontrolirana studija koja je obuhvatila 95 odraslih osoba s rizikom od visokog krvnog tlaka otkrila je da su oni koji su pili 3 šalice (750 ml) crnog čaja dnevno tijekom 6 mjeseci imali znatno niži krvni tlak u usporedbi s onima koji su pili placebo.
Ukratko, ne treba sumnjati u njegov pozitivan učinak, iako su potrebne dodatne studije koje će ga potvrditi.
Može pomoći probavi
Flavonoidi u čaju od bergamota imaju učinak i protiv upala povezanih s probavnim problemima. Naime, studija na miševima s kolitisom, vrstom upalne bolesti crijeva (IBD), otkrila je da sok bergamota inhibira otpuštanje upalnih proteina i smanjuje epizode proljeva. Štoviše, druge studije u epruveti i na životinjama sugeriraju da sok bergamota može smanjiti crijevnu upalu i boriti se protiv bakterije H. pylori, koja je povezana s čirevima na želucu i bolovima. Konačno, studije na životinjama o učincima crnog čaja pokazuju da spojevi zvani teaflavini mogu pomoći u liječenju i prevenciji čira na želucu i drugih probavnih problema.
Ipak, iako ovi rezultati pokazuju da bi kombinirani učinci crnog čaja i bergamota mogli utjecati na probavu, niti jedna studija nije ispitivala učinke čaja od bergamota na ljude, pa treba sačekati konkretnije potvrde učinka.
Ima li štetnih učinaka?
Iako se čaj od bergamota općenito smatra sigurnim za zdrave ljude, postoje određeni rizici povezani s prekomjernom konzumacijom.
Jedna studija povezala je visok unos čaja od bergamota s grčevima u mišićima i zamagljenim vidom, simptomima koji bi mogli biti povezani sa spojem u čaju od bergamota koji blokira apsorpciju kalija. No, bila je riječ o čovjeku koji je pio više od 16 šalica tog čaja (ili više od četiri litre) dnevno, što je daleko više od većine.
Osim toga, čaj sadrži tanine, koji mogu ometati apsorpciju željeza u tijelu. Ako redovito pijete čaj i zabrinuti ste za svoj status željeza, razmislite o tome da ga pijete između obroka, kako biste pospješili bolju apsorpciju željeza iz hrane. Ne manje važno, budući da većina čajeva od bergamota sadrži kofein, budite oprezni s unosom ako osjetite tremu, tjeskobu ili druge štetne učinke. Također možete prijeći na verziju bez kofeina.