Nakon 1. Svjetskog rata, društvo se nepovratno promijenilo, a svijet mode reagirao je na novi način. Odijevanje je postalo mnogo praktičnije te je pratilo potrebe novog sociološkog okvira
Dvadesete godine uvele su u žensku modu jednostavnost, nikad viđenu do tog vremena
Početkom dvadesetih godina prošloga stoljeća rat je imao nepovratan učinak na društvo, kulturu i modu. Pojavljuju se novi stilovi koji prije nisu bili viđeni u ženskoj garderobi.
- Razvoj praktičnije, modernije ženske garderobe bio je glavni trend početkom dvadesetih. Posljedica je to progresivnog pojednostavljivanja odijevanja, a kako je desetljeće išlo naprijed, postiže se odbacivanje formalnosti i višestrukih slojeva, u korist udobnosti i lakšeg, prirodnijeg odijevanja - objasnila je povjesničarka mode Jayne Shrimpton u 'Fashion in the 1920's', piše Fashion history.
POGLEDAJTE VIDEO: U ateljeu dizajnera
Pokretanje videa...
Ova jednostavnost stvorila je popularni cjevasti izgled haljina, koje su sada bile ravne i bez korzeta i naglaska na struk, naziva 'la Garçonne' koji je dominirao većim dijelom desetljeća.
Haljine su ujedno bile poznate kao 'flapper', a kroj je bio ravna linija koja je lagano padala niz tijelo.
Coco Chanel utjecala je na popularizaciju ovog stila te postala popularna dizajnerica modernog svjetonazora.
Tijekom dvadesetih godina linija struka je bila niža od onoga prirodnog, time su haljine bile mekše i manje naglašavale silueti. Ovo je bio način odijevanja koji je ženu predstavljao kao slobodnu osobu, koja bira što nosi. Ona više nije bila ukras u niz slojeva tekstila, čime korzet postaje prošlost.
Dnevne i večernje haljine bila su slične forme, no ukrasi su bili različiti. Večernje su imale niz aplikacija, nerijetko perle, perje i slične elemente.
Među detaljima isticale su se i trake za glavu, na kratkoj kosi.
Frizure su se promijenile, žene su krenule kratiti kosu, prihvatile su moderan, suvremeni izgled.
Od nakita nosile su bisere, koji su i danas simbol elegancije i klasike.