Stogodišnjaci i njihova također dugoživuća djeca vole izlaziti, družiti se i pomagati drugima. Jedu sve što i ostali ljudi što znači da hrana nije ključna
Druženjem i pomaganjem do svog 100. rođendana
Sa 70 si još dijete, sa 80 mladi čovjek ili žena. A ako te nebo pozove u 90., reci mu: ‘Odlazi i vrati se kad napunim stotu’, kaže stara japanska izreka. Potekla je iz regije Okinawe, točnije mjestašca Ogimija, najdugovječnijeg na svijetu. Od 3500 stanovnika, šest je starije od 100 godina, što je najveća stopa stogodišnjaka u svijetu. Okinawa je najdugovječnija i najzdravija japanska regija. U njoj 457 stanovnika ima 100 ili više godina. Ovi dugovječni mudraci najrjeđe u svijetu obolijevaju od demencije, a mnogi od njih tvrde da se još seksaju. Prema najnovijim podacima WHO-a, Japan je i dalje najdugovječnija nacija. Djevojčice rođene ove godine u Japanu vjerojatno će dočekati svoj 86. rođendan, što je najdulji očekivani životni vijek na Zemlji. Prosječan život Japanaca za sada traje 82,1 godinu, a pretpostavlja se da će većina danas rođene djece dočekati sljedeće stoljeće.
Zbog zadivljujuće dugog života, američki znanstvenici proveli su istraživanje nad djecom stogodišnjaka, želeći otkriti što se krije iza njihova “lifestylea”. Statistike tvrde da djeca stogodišnjaka također žive dulje, a rezultati studije pokazali su da je tajna u veselom i druželjubivom životu. Svi koji su poživjeli jedno stoljeće, pa i njihova djeca, vole izlaziti, aktivniji su od drugih i manje neurotični. Dugovječne žene su suosjećajnije i kooperativnije od žena prosječnog životnog vijeka. Oni koji su discipliniraniji i više paze na zdravlje neće nužno dulje živjeti, tvrdi studija.
Norveško istraživanje, slično ovom, tvrdi da majčina osobnost može imati veliku utjecaj na duljinu života. Proučavali su 28.000 majki, a pokazalo se da su tjeskobnije i ljuće majke djecu hranile nezdravije od staloženijih majki.
Budući da se hranidbene navike usvojene u djetinjstvu teško mijenjaju u odrasloj dobi, rezultat je kraći život djece. No stručnjaci iz obje ove studije tvrde: svi mogu promijeniti svoje navike, život nije sudbina, a dug život nije samo rezultat fizičkog i psihičkog zdravlja.
RAJ JE U SAN MARINU
Muškarci najdulje žive u San Marinu, državici kraj Italije, gdje u prosjeku žive 81 godinu. Jači spol najgore živi u Sijera Leoneu, gdje im život u prosjeku traje 39 godina.
U Hrvatskoj muškarci u prosjeku žive 73 godine, a žene 79, dok su 1990. te brojke bile 69 i 73. Najgore za oba spola je u Afganistanu, gdje žene žive 42, a muškarci 41 godinu.
Brojni znanstvenici drže da stanovnici Okinawe žive dugo zbog zdrave prehrane. Bazirana je na ribi, povrću, žitaricama i laganom mesu. U Okinawi posebno vole i tofu.