Ljudi koji redovito koriste kanabis imaju manjak dopamina u mozgu, hormona koji je zadužen za osjećaj ugode. Zato su obično negativniji i manje motivirani od drugih
Dokazali: Pušenje trave podiže rizik od tjeskobe te depresije
Redovito pušenje kanabisa i njegovih derivata doista je okidač za tjeskobu, ali i nastanak depresije, utvrdili su američki znanstvenici iz nacionalnog Instituta za zlouporabu droga u novoj studiji. Oni su otkrili da marihuana postupno vodi do stanja letargije, u kojem mozak korisnika ne reagira više normalno na hormon ugode dopamin, koji se prirodno stvara u mozgu, piše Daily Mail.
Zbog toga je njima za zadovoljstvo potrebna doza THC-a iz marihuane, koja ima slično djelovanje poput prirodnog dopamina. Rezultat je apatično ponašanje - u kojem je pojedincu sve manje stalo do svakodnevnih aktivnosti i teže pronalazi ugodu u onom što radi.
Otkrijte dugoročne posljedice redovitog korištenja kanabisa u videu:
Promjene u mozgu korisnika kanabisa dokazuju magnetske snimke i analiza količine dopamina u mozgu, a povezuju ovisnost o toj supstanci s većim rizikom od depresije, manjkom motivacije i općenito lošim raspoloženjem.
- Dopamin je zadužen za to da našem mozgu kaže da će se nešto zabavno i dobro dogoditi, bilo da je to seks, dobra hrana, uživanje u glazbi ili druženju - ističe voditeljica studije, psihijatrica dr. Nora Volkow.