Hrkanje i gušenje u snu ukazuju na manjak kisika, što šteti razvoju mozga, zbog čega djeca imaju problema s koncentracijom i kontrolom emocija, ističe dr. Bonuck
Djeca koja hrču teže sklapaju prijateljstva i agresivnija su
Djeca koja hrču imaju veći rizik od kasnijih problema u ponašanju, pokazuju studija koledža za medicinu Albert Einstein iz New Yorka provedena na 11.000 djece u dobi od šest mjeseci do šest godina.
Znanstvenici su tijekom šest godina pratili djecu. Uspostavili su da mališani koji hrču ili se guše u snu, imaju 40 do 60 posto veći rizik od hiperaktivnosti i agresivnosti, piše Daily Mail. Osim toga, imaju i većih problema pri sklapanju prijateljstava s vršnjacima, potvrđuje istraživanje.
Svako deseto dijete hrče, a dva do četiri posto njih ima problema s apnejom odnosno gušenjem u snu. Povećani krajnici jedan su od najčešćih uzroka koji remete san.
- Problemi s disanjem koji se javljaju kod hrkanja štete razvoju mozga. Rezultati istraživanja potvrdili su da hrkanje i gušenje u snu može ostaviti ozbiljne bihevioralne i socio-emocionalne posljedice - tvrdi voditeljica studije dr. Karen Bonuck.
Hrkanje i gušenje u snu podrazumijeva manjak kisika, što utječe na ponašanje pa su djeca nestrpljiva, imaju problema s koncentracijom i kontrolom emocija, dodaje.