Oceani zauzimaju oko 72 posto površine planeta i sadrže 97 posto sve vode, no misterije njihovih dubina znanstvenici još istražuju i vrlo smo malo otkrili o njihovim tajnama
Devet fascinantnih činjenica o oceanima: Na dnu se nalazi oko milijun vulkana, ima zlata ...
No ono što su znanstvenici do sad otkrili, fascinantno je i istovremeno zastrašujuće. Ispod velikog plavetnila krije se čitav svemir sa nevjerojatnim i drugačijim oblicima života.
POGLEDAJTE VIDEO: U probavi srdela pronašli mikroplastiku
Pokretanje videa...
ZestRadar stoga je izdvojio devet fascinantnih činjenica o oceanima.
1. Podvodni vulkani
Do 80 posto svih vulkanskih erupcija na Zemlji ostaju neprimijećene. Naime, one se odvijaju pod vodom. Prema procjenama znanstvenika, na dnu oceana nalazi se oko milijun vulkana. Neki od njih su u stanju mirovanja, a neki su prilično aktivni, izbacujući rastopljenu vruću lavu izravno u ocean. Unatoč visokoj temperaturi, život se još može pronaći u blizini takvih vulkana. Znanstvenici vjeruju da ova područja sadrže neotkrivene vrste morskih stvorenja koja su neranjiva na teške uvjete, uključujući temperature više od 400 stupnjeva Celzijevih.
2. Ribe jedu plastiku
Svake se godine u svjetske oceane baci više od sedam milijardi tona plastike. Nije iznenađujuće da je plastika postala neželjeni dodatak ribljoj prehrani. Procjenjuje se da samo u sjevernom Pacifiku ribe svake godine progutaju između 12.000 i 24.000 tona plastike.
3. Plava nijansa
Jedno od najizrazitijih obilježja oceana je njegova beskrajna plava površina. Boja je rezultat činjenica da površina vode apsorbira crvene i narančaste sunčeve zrake dok plavi svjetlosni valovi putuju dalje. Ovaj efekt hladne disperzije čini da oceanska voda izgleda plavija što dublje ronite.
4. Marijanska brazda
Najdublje mjesto u oceanu mnogo je dublje nego što možete zamisliti. Unutar Marijanske brazde nalazi se zona pod nazivom Challenger Deep, koja se spušta do oko 11 kilometara u dubinu. Usporedbe radi, tu bi bez problema mogao stati cijeli Mount Everest čija je visina 8,8 kilometara.
5. Zvučni valovi pod vodom
Zvukovi mogu putovati mnogo dalje u oceanu, pomažući znanstvenicima u istraživanju najdubljih područja. U jednom istraživanju su spustili podvodni mikrofon (hidrofon) gotovo do najniže proučavane točke Marijanske brazde. Željeli su čuti ambijent najdubljeg mjesta na planetu. Nakon što je oprema preživjela ogroman pritisak, znanstvenici su, među ostalim, snimili zvukove nalik potresu koji su nastali jer su kitovi plivali u blizini.
6. Internet kabelska mreža
Dno oceana prekrivaju kilometarske divovske kablovske mreže. Niste valjda mislili da se internet bežično prenosi između kontinenata, zar ne? Neki od ovih debelih kablova prekriveni su zaštitnim slojem kako ih morski psi ne bi oštetili ni pregrizli.
7. Zlato u oceanu
Ne očekujte puno ako se nadate pronalasku zlata na oceansku dnu. Možete opljačkati potopljeni gusarski brod ako ga slučajno nađete, ali čak ni tada nećete moći prikupiti 20 milijuna tona zlata, koliko znanstvenici procjenjuju da se nalazi u oceanskoj vodi. Naime, čestice zlata su mikroskopske, a da biste dobili jedan jedini gram tog zlata, morali biste prosijati hektolitre morske vode.
8. Zadivljujuća morska fauna
Čini se da su prostranstvo oceana i nezamisliv pritisak vode ograničili čovjekovu sposobnost istraživanja oceana. Procjenjuje se da smo identificirali samo trećinu mogućeg morskog života ispod površine. Većina njih su sićušni organizmi, no postoji velika vjerojatno da još nismo otkrili sve vrste kitova, riba, ali i drugih organizama.
9. Najduži podvodni planinski lanac
Srednjooceanski greben je najduži planinski lanac na svijetu koji se proteže na više od 65 000 kilometara. Gotovo sve je ispod površine. Znanstvenici su ga proučavali manje od površine Venere ili Marsa, iako nije riječ o masivu na drugom planetu.
POGLEDAJTE VIDEO: 'TUŠIRAM SE HLADNOM VODOM PRIJE SVAKE EMISIJE'