Poznavanje različitih vrsta lažljivaca na koje možete naići može pomoći da bolje razumijete zašto neki lažu i kako prepoznati kada je netko nepošten. Tako se možete zaštititi od upadanja u njihovu zamku
Deset različitih tipova lažljivaca koje ćete sigurno sresti u životu
Od bijelih laži do onih ozbiljnijih, postoje različite vrste lažljivaca koji imaju različite motivacije i strategije. Naučite ih razlikovati kako biste se bolje nosili s njima.
Svi lažu u nekom trenutku. To je jednostavno prastari problem i neizbježan dio života koji utječe na sve.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Laganje može varirati od jednostavne bijele laži do težih oblika prijevare. Dok neki nemaju loše namjere i samo žele sakriti istinu, drugi su zlonamjerno zli umovi.
Da, postoje različite vrste lažljivaca, uključujući kompulzivne, patološke i one koji lažu za osobnu korist. Razumijevanje različitih vrsta 'prevaranata' može pomoći da prepoznate kada netko možda laže, tako da možete poduzeti potrebne korake da se zaštitite od iskorištavanja ili manipulacije.
Iako može biti teško prepoznati kada netko laže, to može imati ozbiljne posljedice ako se ne kontrolira.
Što je laganje, koje različite vrste lažljivaca postoje, zašto lažu i kako ih prepoznati?
Laganje je uobičajeno ljudsko ponašanje koje je uočeno u različitim kulturama i godinama. To je čin namjernog davanja lažnih informacija ili prešućivanja istine. Međutim, namjera laganja može, ali i ne mora biti da se nekoga namjerno povrijedi.
10 različitih vrsta lažljivaca
1. Sociopatski lažljivci
Lažljivci dolaze u svim oblicima i veličinama. Ali postoji jedna vrsta koja se izdvaja od ostalih - sociopatski lažljivac. Ovaj tip lažljivca je prirodni lažljivac i obično ga karakterizira nedostatak empatije, nepoštivanje društvenih normi i sklonost manipuliranju i obmanjivanju drugih za vlastitu korist. Često im nedostaje grižnje savjesti zbog štete koju su nanijeli drugima, a možda čak i uživaju u tome.
Sociopatske lažljivce nije uvijek lako prepoznati, budući da su besprijekorni glumci i izvrsni u laganju, te često koriste pametne taktike kako bi prevarili druge. Biti njihova meta neizmjerno je opasno jer što više vremena provodite s njima, to će više uništavati vaš mir i duševni sklad.
2. Patološki lažljivci
Patološki lažljivci su pojedinci koji obično lažu bez ikakve očite motivacije ili jasnog razloga. Često imaju nekontroliranu želju da daju lažne izjave i mogu lagati kako bi privukli pozornost, izbjegli odgovornost ili čak manipulirali i kontrolirali druge.
Uglavnom, mogu lagati o bilo čemu, od malih i beznačajnih stvari do velikih i kritičnih životnih događaja. Često izmišljaju priče koje su nategnute i nemaju temelja u stvarnosti. Ova vrsta i njihovo patološko laganje može biti opasno, s ozbiljnim posljedicama, jer mogu nanijeti mnogo štete sebi, ali i onima kojima lažu.
3. Kompulzivni lažljivci
Kompulzivno laganje je ponašanje koje karakterizira često izgovaranje laži, čak i kada nema očite nagrade ili svrhe. Može biti simptom raznih psiholoških stanja, poput antisocijalnog poremećaja osobnosti i narcisoidnog poremećaja osobnosti. Kompulzivni lažljivci mogu lagati iz raznih razloga, kao što je pridobivanje pozornosti ili izbjegavanje odgovornosti. Također mogu lagati iz navike ili zato što imaju poteškoća s prepoznavanjem istine u određenim situacijama.
Kompulzivno laganje je ponašanje koje može ozbiljno naštetiti odnosima i karijeri. Bez obzira na razlog, ključno je znati prepoznati ovakve lažljivce kako biste se zaštitili od njihovih laži i manipulacija. Neki uobičajeni znakovi uključuju česte promjene u pričama, izbjegavanje kontakta očima prilikom pričanja priča i nemogućnost priznavanja kada su u krivu.
4. Povremeni lažljivci
Laganje je neizbježno i složeno ponašanje. Svi ponekad lažemo, bilo da poštedimo nečije osjećaje ili da se izvučemo iz teške situacije. No neki su skloniji laganju od drugih, što može imati i pozitivne i negativne učinke na život. Povremeni lažljivci su oni koji povremeno lažu, često zbog malih stvari poput izbjegavanja neugodnosti ili izlaska iz neugodne situacije. Mogu lagati iz različitih razloga. Međutim, često takvim lažima žele zaštititi sebe, a ne nanijeti nekome štetu. Razumijevanjem motiva koji stoje iza njihovih laži i prepoznavanjem znakova da lažu, možda ćemo im moći pomoći da prekinu krug svog laganja i povrate povjerenje.
5. Nemarni lažljivci
Neoprezni lažljivci su oni koji govore laži ne razmišljajući o posljedicama. Ne razmišljaju o potencijalnoj šteti koju bi mogli nanijeti drugima, a često niti ne shvaćaju da lažu. Ove vrste lažljivaca mogu lagati o sporednim stvarima, kao što su njihova dob ili mjesto stanovanja, ali mogu govoriti i ozbiljnije laži. Često to čine kako bi izgledali bolje ili kako bi izbjegli neugodne situacije.
6. Narcisoidni lažljivci
Manipulativni, lažljivi i skloni korištenju laži kako bi stekli moć i kontrolu nad drugima - narcisoidni lažljivci također su jedan od najopasnijih tipova lažljivaca. Ono što je još gore je to što su oni narcisoidni tipovi iznimno glatki lažljivci i teško ih je identificirati zbog njihovog šarma i karizme. Često se služe lažima kako bi izgledali bolje ili stekli prednost nad nekim drugim.
Međutim, postoje neki znakovi na koje možete obratiti pozornost, a koji mogu pomoći da uočite narcisoidnog lažljivca u svom životu. Ove osobe često karakterizira njihov grandiozan osjećaj vlastite važnosti, nedostatak empatije i sklonost manipuliranju i iskorištavanju drugih za vlastitu korist. Narcisoidne lažljivce može biti malo teže uočiti jer su često uvjerljivi u svojim lažima i imaju sposobnost da se doimaju pouzdanima.
7. Uobičajeni lažljivci
Uobičajeni ili česti lažljivci su oni koji lažu dosljedno, kompulzivno i bez grižnje savjesti. Mogu lagati kako bi izbjegli odgovornost, manipulirali drugima ili pridobili pozornost. Također, često nisu svjesni posljedica svojih laži i možda niti ne shvaćaju da lažu. Štoviše, može biti teško prepoznati ove tipove jer se često doimaju šarmantnima i uvjerljivima. Teško ih je uočiti, jer su vrlo vješti u svojoj umjetnosti prijevare. Dakle, razumijevanje zašto netko laže po navici ključno je da mu se pomogne da prestane s takvim ponašanjem.
8. 'Lijeni' ili patetični lažljivci
Patetični lažljivci često govore laži iza kojih nema nikakvog stvarnog truda ili procesa razmišljanja. Lažu kako bi izbjegli odgovornost, izvukli se iz neugodne situacije ili zato što se osjećaju bespomoćno. Možete ih lako prepoznati po njihovom ponašanju kao što je nedostatak samopouzdanja ili petljanje dok smišljaju laž te zbunjujuće ili iracionalne laži.
9. Bijeli lažljivci ili zaštitnički lažljivci
'Laž je laž, ma koliko mala bila' - ali što je s bijelim lažima... Bijele laži su one laži koje se izgovaraju s dobrim namjerama, s namjerom da se zaštiti sebe ili nekoga od povrijeđenosti ili neugodnosti. Bijeli lažljivci su oni koji govore neistine kako bi izbjegli povrijediti druge ili pogoršati kompliciranu situaciju. Bijele laži također se mogu izreći s namjerom da se nekome ugodi, održi veza ili zaštite nečije tajne ili osjećaji.
Ove vrste lažljivaca također mogu pristati na sve što druga osoba kaže čak i ako je to u suprotnosti sa stvarnim činjenicama. Često to čine kako bi dobili odobravanje drugih ili kako bi izbjegli sukob. Vrlo jednostavan primjer bijele laži je davanje komplimenta nečijoj frizuri ili haljini čak i kada vam se ne sviđa. Iako ove laži i lažljivci mogu biti bezopasni, ipak mogu negativno utjecati na odnose i povjerenje ako se nepotrebno razvlače.
10. Namjerni lažljivci
Laganje je složeno ponašanje koje može biti namjerno ili nenamjerno. Namjerni lažljivci su pojedinci koji namjerno obmanjuju i dovode druge u zabludu kako bi stekli prednost ili korist od njih. Ove vrste lažljivaca obično imaju zle namjere. Oni mogu lagati za osobnu korist, kako bi se zaštitili ili čak samo zbog uzbuđenja.
Postoje različite vrste namjernih lažljivaca, od onih koji lažu kako bi izgledali bolje do onih koji lažu kako bi se izvukli iz nevolje ili izbjegli kaznu.
Laganje je nešto što većina učini u nekom trenutku svog života. To se može činiti iz raznih razloga i obično ima posljedice, dobre ili loše. Štoviše, vrste laži koje pojedinci govore su različite i složene, uključujući bijele laži, patološke, kompulzivne i još mnoge.
Na primjer, dok su patološki lažljivci oni koji su skloni lagati čak i kada od toga nema nikakve koristi, kompulzivni su oni koji osjećaju poriv da lažu čak i kada je to protiv njihovih interesa.
Poznavanje različitih vrsta lažljivaca na koje možete naići može pomoći da bolje razumijete zašto neki lažu i kako prepoznati kada je netko nepošten. Uz ovu svijest, možete se zaštititi od upadanja u njihovu zamku, a da oni ne posumnjaju, donosi Pinkvilla.