Počeo se piti krajem 19. stoljeća, u pravilu je gotov za 23-25 sekundi, a šalica ne smije biti vruća niti hladna. U njegovoj domovini, Italiji, obožavaju ga i ritualno piju nekoliko puta na dan...
Danas je svjetski dan espressa! Najfiniji ima boju lješnjaka i radi se od sedam grama kave
Koncentrirani napitak od kave, kojem je prava domovina susjedna Italija, rijetko tko nije probao. Upravo zbog te popularnosti diljem svijeta ovaj gusti napitak koji mnogima u trenu vraća energiju ima svoj dan i obilježava se danas kao Svjetski dan espressa.
POGLEDAJTE VIDEO: U listopadu se obilježava i svjetski dan kave
Pokretanje videa...
U njegovoj domovini, Italiji, obožavaju ga i ritualno piju nekoliko puta na dan, obavezno uz čašu vode.
Priprema pravog espressa u pravilu traje od 23 do 25 sekundi, a radi se od sedam grama kave, 25 ml vode između 88 i 92 stupnja, nakon čega se dobije 30 kubičnih centimetara espressa ili dva do tri gutljaja. Mora imati smećkastu kremu, boje lješnjaka, a šalica ne smije biti vruća, ali niti hladna.
Baristi su nam objasnili da je glavna karakteristika dobrog espressa da ima kremu odnosno pjenu. Svi okusi su u kremi, a ne u crnoj vodi koju pijete. Nepisano je pravilo da espresso, kad ga dobijete bez kreme, možete vratiti i zatražiti novi.
Svjetski dan espressa zapravo je stvoren u čast Talijana Angela Morionda, koji je krajem 19. stoljeća, točnije 1884. godine, izumio prvi espresso aparat koji zasebno kontrolira prolazak pare i vode kroz kavu. Ova je inovacija omogućila iskorištavanje najvećeg mogućeg potencijala iz kavenih zrnaca. Za razliku od drugih metoda pripreme kave, espresso ima veću koncentraciju otopljenih tvari - oko 25 posto, a kod filtrirane kave to je 17 posto.