Obavijesti

Lifestyle

Komentari 4

Čvrsti ili tekući sapuni? Koža teže podnosi čvrste zbog vode

Čvrsti ili tekući sapuni? Koža teže podnosi čvrste zbog vode
1

Važno je znati da pretjerano korištenje sapuna čini više štete nego koristi. Svako pretjerano pranje i ispiranje ima za posljedicu uklanjanje i prirodnog zaštitnog sloja masnoće na koži

U davnim vremenima sapun su ljudi radili miješanjem životinjskih masnoća s pepelom. Reagiranjem lužine iz pepela i masnoće dolazi do saponifikacije.

Pri toj reakciji nastaje sapun, ali i nusprodukt glicerol - vrlo poznata tvar u kozmetičkoj industriji.

Antibakterijski gel za ruke: Evo kad koristiti njega, a kad sapun
Antibakterijski gel za ruke: Evo kad koristiti njega, a kad sapun

Glicerol je gusta i neprozirna tekućina koja je vrlo dobra za kožu zato što ima sposobnost vlaženja i sprečavanja njezina isušivanja.
Danas se u industrijskom načinu dobivanja sapuna dodaje čista natrijeva ili kalijeva lužina, pa tako postoje natrijevi i kalijevi sapuni. Natrijevi sapuni su u pravilu tvrdi i upotrebljavaju se kao čvrsti pripravci u kućanstvu, a kalijevi sapuni uglavnom su mekši.

Obični sapuni nisu prikladni za pranje u tvrdoj vodi jer u reakciji s kalcijevim, magnezijevim i ionima željeza tvore netopljiv talog. To znači da je učinkovitost običnih sapuna smanjena u tvrdoj vodi. Da bi sapuni bili učinkoviti i u tvrdoj vodi, u njih se stavljaju tvari koje mogu vezati metale, koji čine vodu tvrdom.

Uglavnom se proizvode iz životinjskih masti (svinjski i goveđi loj), ulja palminih koštica, ulja kikirikija i kokosa i dr. Svi imaju podjednaku učinkovitost u pranju.

U današnje vrijeme najviše se proizvode takozvani tekući sapuni ili sindeti. Oni se sastoje od smjese sintetičkih tenzida i različitih dodataka. Vrlo lako se otapaju u vodi, za razliku od klasičnih čvrstih sapuna, a dobri su i zato što nemaju izraženog lužnatog djelovanja na kožu nego su mnogo blaži i manje mijenjaju pH kože.

U tekuće sapune često stavljaju i tvari koje premašćuju, primjerice razna biljna ulja, poput ulja arašida, masline i slične.

Sapun prljaviji od spužvice za pranje suđa, čak i od toaleta...
Sapun prljaviji od spužvice za pranje suđa, čak i od toaleta...

Nezaobilazne su i njegujuće tvari poput aktivnih tvari iz kamilice, ekstrakti aloe vere, med i mnoge druge. Obavezno im se dodaju i tvari za bolji miris, kao što je geraniol, odnosno eterično ulje timijana, ili limonen, poznati sastojak iz citrusa te mnoge druge tvari, poput kumarina, eugenola i sličnih. Da bi bili uočljiviji i privlačniji kupcima, ovi proizvodi sadrže i bojila, koja se inače upotrebljavaju i u kozmetičkoj industriji.

Za dulji rok trajanja stavljaju i konzervanse. Oni sprečavaju prekomjerni razvoj mikroorganizama koji uzrokuju kvarenje.

Važno je znati da pretjerano korištenje sapuna čini više štete nego koristi. Svako pretjerano pranje i ispiranje ima za posljedicu uklanjanje i prirodnog zaštitnog sloja masnoće koja je prirodno prisutna na koži. Važno je koristiti sapun onako kako je propisano na deklaraciji i koristiti ih namjenski. Cijene različitih sapuna su različite, a udio prirodnih sastojaka i njihov broj mogu utjecati i na cijenu jer je njihovo dobivanje skuplje.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Pokretanje videa...

Ivan Šarić i Zenzacija 03:46

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 4
Dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog: Vagu čeka slavlje, a Ribe neka paze kako troše...
ZVIJEZDE DONOSE...

Dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog: Vagu čeka slavlje, a Ribe neka paze kako troše...

Pročitajte dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje