I to stvarno postoji: Za plaću testiraju tobogane, kušaju sladoled i šampanjac te tuđim novcem kupuju Ferrarije, a neki na posao dolaze spavati ili testirati posteljinu
Cool poslovi: Od dvorskih luda i zombija do kušača sladoleda
S ulaskom u radnu kolotečinu gotovo svaki posao postaje monoton i dosadan, a motivacija pada. No, to sigurno ne vrijedi za malobrojne sretnike koji obavljaju najotkačenije poslove na svijetu. Vjerovali ili ne, postoje ljudi koji su masno plaćeni da spavaju, jedu čokoladu ili sladoled te degustiraju pjenušac.
U elitnom razredu najcool poslova na svijetu su i profesionalni zombiji te dvorske lude. Ima i onih koji za kruh zarađuju spuštajući se vodenim toboganima, isprobavajući posteljinu te kupujući najskuplje modele Ferrarija na svijetu, i to ne svojim nego tuđim novcem. Jedan od sretnika koji je početkom godine, u konkurenciji od 90.000 kandidata, dobio posao iz snova je Rich Keam iz Brightona kojeg je australska turistička zajednica odabrala za obnašanje dužnosti “majstora za okuse” Zapadne Australije.
Njegov je posao bio šest mjeseci putovati zemljom te isprobavati najrazličitija jela i pića te ih potom predstaviti ostatku svijeta. A za to je plaćen 100.000 australskih dolara, odnosno 496.195 kuna.
Iako možda zvuči nevjerojatno, ozbiljnost ipak nije univerzalno poželjna vrlina na poslu. Da ponekad vrijedi i ona što luđe - to bolje, potvrđuje podatak prema kojemu u Engleskoj i dandanas postoji zanimanje dvorska luda koje očito nije izumrlo zajedno s kraljevima starog kova.
U udruženju dvorskih luda trenutačno je više od 30 članova koji su u svojstvu lude zaposleni na puno radno vrijeme. Ima i onih koji su plaćeni da posjetiteljima tjeraju strah u kosti.
Turističke atrakcije i horor utvrde, London Bridge Experience i London Dungeons, na svojim platnim listama imaju zombije čiji je posao iskakati iz mračnih kutova i što je moguće više zastrašivati posjetitelje. Mnogo slađim poslovima bave se degustatori čokolade, sladoleda i šampanjca. U 13 godina radnog staža Alison Geay pojela je tone sladoleda.
Posao joj je da svaki dan pojede jednu kanticu sladoleda te da ujedno radi i na osmišljavanju novih okusa. Posao iz snova radi i degustator šampanjca, Olivier Krug. U opisu je njegova radnoga mjesta putovati svijetom, nadzirati berbe grožđa, nadgledati komisiju za degustaciju koja isprobava tisuće vina te, naravno, piti mnogo šampanjca.
U sklopu nove kampanje australske turističke zajednice posao je dobio i Amerikanac zaposlen kao profesionalni posjetitelj partyja i VIP uzvanik.
Nesvakidašnjeg se posla početkom godine prihvatio i Sebastian Smith, koji je počeo raditi kao ispitivač vodenih tobogana za tvrtku First Choice. Da bi isprobao sve tobogane tvrtke, Smith će proputovati svijet posjećujući egzotična ljetovališta od Majorke do Jamajke. Posao mu je ocijeniti koliko vodeni tobogan prska pri spuštanju te vrednovati faktor adrenalina. Za posao koji se ne obavlja u odijelu nego u kupaćim gaćicama primat će plaću veću od naših saborskih zastupnika - više od 15.000 kuna na mjesec, što je oko 180.000 kuna na godinu. Iako je ovaj posao naoko sličniji dječjoj igri, Smithov je prethodnik nakon četiri godine spuštanja toboganima ipak objesio kupaće gaćice o klin.
Natječaj za definitivno mirniji, no ne i manje neobičan posao, raspisala je robna kuća John Lewis koja je tražila stručnjaka za ispitivanje popluna i posteljine. U opisu posla navedeno je da se od zaposlenika očekuje da za kupce odabere najudobniju posteljinu, a preporuku će dati nakon što je osobno isproba.
- Ovo je sigurno jedino radno mjesto na svijetu na kojemu se spavanje na poslu aktivno potiče - rekla je Jo Unsworth koja je dobila posao, no ipak nije bila u pravu jer postoji i zanimanje na kojemu je spavanje još traženiji “rad”.
Hotel u Finskoj početkom godine objavio je natječaj za radno mjesto profesionalnog spavača. U opisu posla navodi se da spavač treba provesti 35 dana u hotelu Finn te isprobati njihove krevete. Poželjno je bilo da kandidat bude i bloger kako bi nakon svake runde u krevetu mogao i detaljno opisati spavaća iskustva.
U utrci za 'Najbolji posao oko svijeta' Perko ušao u top 50