Radi se cijele godine. Zimi čipkamo, a ljeti prodajemo. Za rad koji sam prodala švicarskim turistima trebalo mi je četiri mjeseca, otkriva Nedjeljka Oros koja bavi čipkanjem 60 godina
Čipkarica s Paga jedan je svoj rad prodala za čak 5000 kuna
Vrlo rano sam se počela baviti čipkanjem, već u drugom razredu osnovne škole, tako da iza sebe imam već 60 godina staža, priča nam Nedjeljka Oros (69) dok njezine ruke spretno razvlače konac.
- Prvi kontakt s čipkom bio je s majkom. Majka mi je bila čipkarica, svemu me naučila. Radila je po narudžbi za prodaju Talijanima i to nam je bila dodatna zarada u obitelji. Znate, nije se od toga nikad moglo živjeti, ali je zarada bila odlična i uvijek bi nam dobro došla. I ja od prodaje uspijem skupiti za drva za ogrjev, a to je za umirovljenika dosta - skromno nam kaže Nedjeljka koja je sa sumještankama, u sklopu 10. Festivala čipke, na radionici polaznicima otkrivala čari ovoga zanata.
Ističe da je za početnike dovoljno godinu dana da nauče čipkati, ali prava praksa stječe se tek nakon nekoliko godina.
Znanje prenosi na kćer
- Stvar je u vještini izrade. Vod je vrlo jednostavan, ali je tehnika vrlo složena i to vam netko stručan mora pokazati - objašnjava.
Trudi se, kaže, da se tradicija ne zaboravi pa je tako kćer također od malih nogu učila čipkanju. Trenutačno se školuje, ali se Nedjeljka nada da će se jednog dana i ona vratiti čipkanju, barem u slobodno vrijeme.
Ona i još nekoliko čipkarica marljivo čipkaju preko zime, a svakog ljeta turistima prodaju svoje radove.
- Zimi to radimo kad nema vrućina jer su jako bitni i uvjeti rada. Najskuplji rad smo prodali za 5000 kuna švicarskim turistima - ističe ova marljiva čipkarica i dodaje da je za takav rad potrebno najmanje četiri mjeseca rada po nekoliko sati dnevno.
Tvrdi da uspije prodati gotovo sve što napravi, a ponekad na kraju sezone ne uspije prodati samo one veće radove. Kaže da rade samo geometriju jer je to dio paške tradicije i od nje ne odustaju.
Čuvarice tradicije
- Ako odstupamo od tradicije gubimo kontinuitet, a to nam nije u cilju. Treba čuvati svoju tradiciju - ističe.
Početnicima u čipkanju savjetuje da je najvažnije biti ustrajan i na radovima raditi svakodnevno, dok god se ne završe.
- To se ne radi tako da se započne pa onda stane. Jedan manji komad se radi nekoliko dana u kontinuitetu i tako se završi - poručuje čipkarica.