Obišli smo kafiće na jugu Dalmacije i u Slavoniji. Cijene kava opet su najviše u samom središtu Dubrovnika, a na Makarskoj rivi pije se obična kava za 8 kuna
Cijene po gradovima: Evo koliko kava stoji na splitskoj rivi, na Stradunu, u Slavonskom Brodu
Ujutro dvije kratke espresso i dvije čaše vode, i zato sam mlađi deset godina. Ne vidim puno filozofije u tome da cijena kave bude toliko različita od mjesta do mjesta. Nabavljamo je uglavnom po istoj cijeni, govori nam Trpimir Jonjić, vlasnik kultnog imotskog kafića.
POGLEDAJTE VIDEO: Usporedili smo cijene kave u nekoliko gradova
Pokretanje videa...
Za malu espresso bez mlijeka trebat ćete izdvojiti 7 kuna, za malu s mlijekom 8, dok je velika kava u Imotskom 9 kuna. I nema razlike od kafića do kafića. Na makarskoj rivi obična je kava 7 i 8 kuna, dok za veliku s mlijekom treba izdvojiti 12 kuna.
Ni kvartovske cijene kave u Splitu nisu veće od 7, 8 i 10 kuna, ali je zato na rivi cijena kave nešto skuplja i iznosi od 16 do 18 kuna.
Oni gosti i turisti koji požele uživati u ispijanju kave u Dubrovniku, na Stradunu morat će malo dublje posegnuti u džep. Espresso je 17 kuna, double espresso 32, americano 27, ista ta samo s mlijekom je 30, caffe latte 35 kuna, kao i cappuccino. Najskuplji je double cappuccino koji je 42 kune. U gradskoj kavani cijene kave su još više - espresso je 26, dok je dupli espresso 33 kune. Najskuplji su cappuccino s i bez kofeina, 34 kune, te američka kava s mlijekom po izboru, bademovo, sojino ili kokosovo, po 33 kune, kao i Nescafe s mlijekom za 35 kuna.
S druge strane, u Osijeku je cijena jedne šalice kave s mlijekom od sedam do 10 kuna. Ovaj raspon cijena ne mijenja se ovisno o poziciji lokala pa tako u nekom kafiću daleko od centra, katedrale i poznate šetnice uz Dravu možete kavu platiti 10 kuna, a u centru grada sedam kuna. Crne ili turske kave stoje tek kunu ili dvije manje nego one s mlijekom, a ledenu kavu možete popiti za 12 do 15 kuna.
Cijena kave u Slavonskom Brodu razlikuje se od lokala do lokala, odnosno lokacije gdje su oni smješteni. U onima koji su na periferiji grada može se popiti kava s mlijekom i za 7 kuna, dok je cijena nešto veća u kafićima bliže centru grada. Na Korzu u kafićima uglavnom se kreće od 8 do 12 kuna. Brođani uživaju u dobroj kavi i kažu da je ona u Sl. Brodu, nakon povratka s godišnjeg odmora s neke destinacije na Jadranu, dobra i jeftina.
Tajna dobre kave leži u 4 M. To znači vrhunski aparat, što bi Talijani rekli macchina, potom znalački podešen mlinac za vrstu kave koju imate, onda mješavina, odnosno vrsta kave. A četvrto M je man, tj. ruka barista ili konobara koja s puno ljubavi priprema kavu.
Tako tajnu dobre kave objašnjava Damir Huljić, vlasnik kafića Come Back u Slavonskom Brodu, jednog od onih u kojima se pije najbolja kava u Hrvatskoj. Da je tome doista tako, govori prestižno priznanje Franck Barista Club, koji mu je dodijelio Franck i koje gostima jamči vrhunski pripremljenu kavu.
Dobili su pločicu na koju su izuzetno ponosni i koja će stajati na ulazu u lokal. Bit će to oznaka da se u tom kafiću pije dobra kava, baš kao što Michelinova zvjezdica u restoranima gostima jamči dobru hranu.
Cijene kave u hrvatskim gradovima:
Slavonski Brod
Cijene kave se razlikuju po lokacijama kafića, 7-12 kuna.
Osijek
Cijene se ne mijenjaju drastično ovisno o lokaciji, 7-10 kuna.
Dubrovnik
Najskuplje su na Stradunu i u gradskoj kavani, 17-42 kune.
Split
Na rivi su cijene duplo veće nego u kvartovima, 16-18 kuna.
Još ste čitali u 24sata
Skoro svi ovo rade u seksu, ali samo rijetke nije sram priznati
Dr. Slavko Sakoman: 'Sin Nine Morić došao mi je na terapiju'
Opet sud: Drpiću prijete četiri ovrhe, za vodu duguje 1440 kn