Neka bojila kod djece mogu izazvati poremećaj pažnje, no upozorenja na ambalaži nema. Blitva i špinat lijepo će obojiti jaja u zeleno, luk u smeđe, cikla u crveno, kurkuma u žuto...
Četiri prirodne boje su 25 kn, a jedna umjetna samo 50 lipa...
Niz je prirodnih i umjetnih bojila koja se koriste u prehrambenoj industriji, a većina od njih je i kupovnim bojama za pisanice. Na njima često piše da pri bojenju treba dodati ocat. Većina ovih boja bolje prianja na ljusku u kiselim otopinama.
I prije bojenja prirodnim sredstvima jaja je dobro očistiti octom. Tako se skida zaštitni sloj s ljuske koji štiti jaje od kvarenja, a bojilo će se brže i jače vezati na jaje.
Za dobivanje boja iz prirodnih tvari koriste se najčešće dijelova biljaka. Crvena boja može se dobiti kuhanjem jaja u vodi s korijenom cikle u pola litre vode. Ljubičasta boja se dobije kuhanjem bobica borovnice, a plava boja može se dobiti iz crvenog kupusa. Listovi se nasjeckaju i prokuhaju te se jaja boje u prirodnoj boji. Za žutu boju izvrsna je kurkuma, a najpoznatija boja za pisanice jest smeđa boja iz ljusaka luka. Kuhanjem jaja u vodi s ljuskama luka dobiju se prekrasni tonovi, a jaja se dodatno mogu ukrasiti biljnim listovima. Za sjaj se jaje uobičajeno premazuje slaninom ili nekim jestivim uljem.
Postoji puno umjetnih bojila za jaja, a riječ je o onima koja se koriste u prehrambenoj industriji. U organizmu može doći do njihove djelomične razgradnje što može izazvati smetnje. Iako su sve tvari dostupne na tržištu dopuštene, potrošači moraju promišljati o učinku tih tvari. Zato je važno redovito čitati deklaracije i propitivati se postoji li drugi način.
Prema odluci Europskog parlamenta, koja je stupila na snagu 2010., na deklaraciji namirnica koje sadrže bojila E102, E104, E110, E122, E124 i E129 mora biti upozorenje: “Može uzrokovati poremećaj aktivnosti i pažnje djece”. Upozorenja nema ni na jednom pakiranju boja za jaja čiji smo sastav analizirali iako svaka boja sadrži neko od spomenutih.
Nisu svi dodaci s oznakom E štetni. Primjerice, vitamin C (E-300), limunska kiselina (E-330) i mnoge druge. Oprez se preporučuje kod korištenja ovih bojila s djecom, no ako se koriste na ispravan način, razloga za brigu ne bi trebalo biti.