Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Za što je sve dobar čaj od lipe?

Za što je sve dobar čaj od lipe?

Drvo čiji cvjetovi imaju ugodan, smirujući miris, u prirodi može izrasti do 10 metara i pruža divan hlad, a njegovo lišće i cvjetovi iznimno su ljekoviti i pomažu kod niza zdravstvenih problema

Lišće i cvjetovi lipe, koji cvatu obično oko polovice lipnja, oduvijek su se koristili u narodnoj medicini za ublažavanje i liječenje niza zdravstvenih problema. Lišće se, na primjer, nekad koristilo u liječenju rana i svih vrsta čireva. Danas se koristi rjeđe, jer su ga i u tim lijekovima zamijenili cvjetovi, koji imaju blago umirujuće djelovanje, pa su se isprva koristili za poticanje znojenja, smirivanje  grčeva, kašlja, te bolova. Danas kad govorimo o čaju od lipe govorimo o čaju od cvjetova. 

POGLEDAJTE VIDEO: Sve blagodati lipe

Pokretanje videa...

00:46

U narodnoj medicini vrući čaj od lipe koristi se za poticanje znojenja te podizanje imuniteta u prevenciji prehlade i gripe. Kliničkim pokusima potvrđeni su uspjesi u liječenju gripoznih bolesti kod djece, ali i u sprečavanju prehlade i gripe. Također, istraživanja su pokazala da sluzi koje lipa sadržava ublažuju nadraženost sluznice kod upale grla. Djeluje na ublažavanje kašlja, poticanje znojenja te snižavanje visoke tjelesne temperature, pa je posebno korisna kod svih bolesti koje prati visoka temperatura. 

Čaj od lipe prepisuje se i kod manjih problema sa spavanjem i nervoznih stanja, jer biljka ima ugodan smirujući učinak. Također, zbog diuretičkih svojstava i pozitivnog utjecaja na širenje krvnih žila, preporučuje se i u liječenju visokog arterijskog tlaka te protiv masnih nakupina u krvnim žilama. Zbog širenja krvnih žila čaj od lipe može biti koristan i u ublažavanju bolova kod migrene. 
U vanjskoj upotrebi, cvjetovi lipe koriste se u liječenju ispucale  kože, ugriza kukaca i za ublažavanje nadraženosti kože. 

Ukoliko sami nabavljate zalihe cvjetova za čaj, vodite računa da zalihu obnovite svake dvije godine, jer stajanjem gube vrijedna ljekovita svojstva. 

Kao i kod svakog korištenja ljekovitog bilja, treba biti oprezan, jer prevelike količine mogu imati i negativnog učinka. Štoviše, ljudi s poremećajem u radu srca prije uzimanja pripravka od lipe trebaju se savjetovati s liječnikom ili fitoterapeutom. Također, biljka se ne preporučuje trudnicama i dojiljama. Ako ju koristite prema vlastitom nahođenju, najbolje je imati na umu da su više nego dovoljne do dvije šalice čaja od lipe na dan. 

Recepti za 7 domaćih pripravaka koji će vas zaštititi od krpelja
Recepti za 7 domaćih pripravaka koji će vas zaštititi od krpelja

Cvjetovi lipe, inače, mogu se koristiti i u prehrani. Okusom se odlično slaže s mrkvom, pa čaj od lipe možete dodati umjesto vode kod pripreme krem juhe od mrkve, odnosno od povrća. To će juhi dati posebnu aromu. 

Lipa je, inače, vrlo zahvalno drvo, koje ne zahtijeva puno pažnje i puno mjesta, tako da ju bez problema možete posaditi i u manjem vrtu. No, vodite računa da drvo brzo raste i može doseći visinu od 10 metara, pa birajte mjesto na kojem neće smetati. Želite li da drvo ostane manje, treba ju često orezivati. Kad naraste, odlično je drvo za hlad, pa ispod nje u vrtu možete postaviti stol.  

Fotolia

Sjeme lipe sije se u zatvorenome u rano proljeće. Presađuje se sredinom jeseni. Lakše ju je uzgojiti iz četverogodišnjih sadnica koje se sade na sunčan položaj ili u djelomičan hlad, u dobro drenirano tlo.

Protiv ateroskleroze

Prije spavanja pijte čaj od lipe, no povremeno napravite prekid od tjedan dana. Istodobno je dobro svaki dan pojesti režanj kuhanog češnjaka, a pomaže i uzimanje pivskoga kvasca. Pripazite i na uzimanje dovoljnih količina vitamina C. 

Čišćenje zuba

Mješavina lipova ugljena i praška od kadulje (Salvia officinalis) daje izvrstan prah za čišćenje zuba, koji odstranjuje zadah iz usta.

Top 10 ljekovitih biljaka: Lovor umiruje, preslica liječi upale, a medvjeđi luk jača imunitet
Top 10 ljekovitih biljaka: Lovor umiruje, preslica liječi upale, a medvjeđi luk jača imunitet

Ispiranje rana

Opekline i rane dobro je ispirati i oblagati čajem koji se priprema tako da se 100 g cvijeta ili lista lipe popari s 1 I kipuće vode, ostavi da stoji 3 sata pa se procijedi. Zimi možete uzeti 100 g mlade kore i kuhati ju sat vremena, ostaviti da poklopljeno odstoji 3 sata, pa procijediti te tim čajem oblagati rane.

Bolesti jetre

Prah od lipova ugljena u narodnoj se medicini koristi za liječenje bolesti jetre – uzima se 2 puta dnevno i to 1 velika žlica natašte, a druga velika žlica poslije podne u kavi ili mlijeku.

Zaustavljanje proljeva

Protiv proljeva spravlja se čaj tako da se 3 velike žlice mješavine od po 30 g cvijeta lipe i kamilice te po 10 g petrovca i dupčaca prelije litrom kipuće vode, ostavi poklopljeno 1 sat pa se procijedi. Pije se što toplije tijekom dana.  

Mješavina za iskašljavanje

Pomiješajte 60 g korijena sapunike, 20 g maćuhice, 20 g lista uskolisnog trpuca, 10 g cvjetova lipe i 10 g cvjetova bazge. Dvije čajne žličice mješavine prelijte hladnom vodom, ostavite da odstoji 6 sati i potom zagrijte do vrenja. Pijte po jednu do dvije šalice na dan. Ova mješavina ublažava kašalj i razrjeđuje tvrdu sluz tako da ju je lakše iskašljati.

Čaj protiv reume

Za liječenje reume, pomiješajte jednake količine cvjetova lipe, cvjetova bazge, končare, zlatnice i preslice. Dvije žličice mješavine prelijte šalicom vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta i procijedite. Popijte 2-3 šalice nezaslađenog čaja na dan. 

Protiv nesanice

Prije odlaska u krevet okupajte se u toploj vodi, u koju ste dodali četiri šake cvijeta lipe, ili prije spavanja popijte toplo mlijeko s medom od lipe. Pomaže prije spavanja piti čaj od lipe i stolisnika zaslađen lipovim medom. Potom možete popiti šalicu čaja od lipe: dvije-tri žličice narezanih cvjetova lipe zalijte šalicom kipuće vode i ostavite 5-10 min. 

Protiv gripe

Pomiješajte jednake količine osušenih suncokretovih latica i cvjetova lipe. Žlicu latica prelijte s 2,5 dl kipuće vode, ostavite da odstoji deset minuta, po želji zasladite medom i popijte toplo. Popijte dvije do tri šalice čaja na dan. 

Čišćenje krvi

Kuhajte 25 g lipova cvijeta u 250 ml vode dok ne ukuha na polovicu, a zatim se doda mlijeku koje se kuhalo s 1 velikom žlicom meda na jednu šalicu. To se pije duže vrijeme po 1-2 šalice na dan. 

Aromatični ocat

Šaku cvjetova prelijte litrom jabučnog octa, dodajte malo limunove korice i 60 g meda, ostavite da odstoji pa procijedite. Dodajte salatama.

Osvježavajući sirup

Prelijte 6 šaka cvjetova lipe s 2,5 l vode. Dodajte 75 g limunske kiseline te na kriške izrezan limun i naranču. Ostavite da odstoji jedan dan. Dodajte 2,5 kg šećera i dobro promiješajte da se šećer rastopi. Ostavite još jedan dan na hladnome mjestu, uz povremeno miješanje. Procijedite sirup u sterilizirane boce i čuvajte na hladnom. Pijte razrijeđeno vodom i dobro ohlađeno. 

Kura znojenja

Ako čaj od lipe ne potakne znojenje, pomiješajte 35 g cvjetova bazge, 35 g cvjetova lipe i 30 g cvjetova kamilice. Čaj pripremite od dvije žličice mješavine. Popijte dvije šalice što toplijeg čaja, lezite u krevet i dobro se utoplite.

Top recepti iz prirode: Kopriva pomaže protiv upala u tijelu, a bosiljak poboljšava probavu
Top recepti iz prirode: Kopriva pomaže protiv upala u tijelu, a bosiljak poboljšava probavu

Cvjetovi lipe u medu

Jednu šaku cvjetova stavite u staklenku kapaciteta 250 ml, zatim staklenku do vrha ispunite medom i potom sve dobro promiješajte. Ostavite da odstoji 10-15 dana na sobnoj temperaturi, povremeno okrećući staklenku naopako da bi se med i cvijet lipe što bolje sjedinili. Nakon 10-15 dana med je spreman za korištenje.

Depresija i nervoza

Za liječene simptoma nervoze i depresije: u 1 l vina moči se 16 sati 10 g lipe, 10 g matičnjaka i 2 velike žlice meda; posebno se u 1 l vode kuha 2 dkg sitno izrezane pirike (Triticum repens), tako dugo dok se ne ukuha na polovicu; zatim se oboje pomiješa i od toga pije svaki sat po 1 velika žlica.

Tinktura od cvjetova lipe

Da biste pripremili ljekovitu domaću tinkturu od cvjetova lipe, u 200 ml alkohola (ili kvalitetne domaće rakije) dodajte 3 žlice svježe ubranih cvjetova lipe. Izgnječite žlicom i dobro promiješajte U čvrsto zatvorenoj posudi držite na sunčanu mjestu nekoliko tjedana dok tekućina ne požuti, a zatim procijedite. Za terapiju uzimajte kavenu žličicu tinkture razmućenu u čaši vode.


 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0