Proizvode vrhunske čajeve, a jedini u ovom dijelu Europe imaju i one u piramidalnom pakiranju. Sve čajeve plasiraju u trgovine zdrave hrane i izvoz
Braća Krznarić: Naša kamilica je najbolja u ovom dijelu Europe, a podravski čaj pije se i u Kini
Iza braće Krznarić, Krešimira i Domagoja stoji sjajan poslovni uspjeh je su uspjeli nešto teško ostvarivo. Izvoze čaj iz Koprivnice u domovinu čaja u Kinu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Iza ove pomalo neobične priče je još i neobičnija poslovna ideja koju su 'ubrali' za vrijeme posjete rođacima u dalekoj Argentini. Od tud se i rodila ideja da im se obrt zove Pampa tea, koji su osnovali prije dva desetljeća.
- Prilikom posjeta rodbini u Argentini 1996. godine i dolazak u pokrajinu Chaco na sjeveru Argentine, došli smo, u selo Pampa del Iniferno gdje se naš rođak doselio kada je u 30-im godinama prošlog stoljeća napustio Hrvatsku i otisnuo se na dalek put te novi život u Južnoj Americi. Otuda i ime obrta – Pampa-tea. Tijekom putovanja po Argentini, vidjeli smo kako su stari Gaučosi pripremaju čajeve i tada se rodila ideja za proizvodnjom ljekovitog bilja i čajeva. I tako smo krenuli istraživati i slušati priče naših djedova i baka koji su nam pričali kako su brali, sušili i pravili čajeve u Podravini gdje se i dan-danas tradicijski bere ljekovito bilje i nastaju čajevi - govore.
Osim u Kini, njihovi čajevi se mogu naći na policama trgovina širom Azije. Njihova je kamilica proglašena najboljom u ovom dijelu Europe. Podravski čaj je prije 10 godina osvojio nagradu za najbolji u jugoistočnoj Europi…Imaju oznaku Hrvatske kvalitete. Proizvode čajeve u piramidama što je zadnji trend na svjetskom tržištu.
- Čaj u piramidama je jaka poveznica između čaja u rinfuzi i čaja u filter vrećicama koji se pakira posebnim strojem koji smo kupili u Japanu. Takvih strojeva ima 30 u svijetu, a mi smo jedini u ovom dijelu Europe – pojašnjavaju nam filozofiju svog uspjeha.
Kao i svaka priča tako i ova ima početak u djetinjstvu, jer su im ljubav prema čajevima usadili roditelji te bake i djedovi koji su im uvijek kuhali biljne čajeve. Branje ljekovitog, začinskog i aromatičnog bilja u Podravini spada u višegodišnju tradiciju.
- Naši djedovi i bake također su brali te sušili ljekovito bilje da bi upotpunili kućni dohodak te i od tuda nastaje interes za ljekovito, začinsko i aromatično bilje – govore nam Kramarići čiji su čajevi višestruko nagrađivani. Da bi se postigao tako značajan uspjeh uz golemi trud je potrebna i najmodernija tehnologija, a oni to i imaju.
U ponudi imaju 18 vrsta mješavina domaćih čajeva u rinfuznom pakiranju, pet vrsta mješavina domaćih čajeva u modernom piramidalnom pakiranju. Uz to u veleprodaji prodaju čaj od kamilice od 100 g i čaj od koprive 60 g u rinfuzi. Njihove cijene se kreću od 19,99 do 70 kuna.
Sve proizvedeno plasiraju u trgovine zdrave hrane i u izvoz.
- Naši kapaciteti su 4 do 5 tona godišnje, ali imamo mogućnosti i daljeg širenja. Počeli smo 2000. godine sa 150-200 kg prerade ljekovitog bilja za izradu naših čajeva – pojašnjavaju svoje poslovanje.
Nekada su i sami uzgajali bilje, ali sada imaju samo kooperaciju, koja je u najvećem dijelu u Podravini, ali i u drugim krajevima Hrvatske, posebno u Dalmaciji. Uz njih je vezano i 40 kooperanata. Ambalažu im je napravio poznati koprivnički slikar Ivan Andrašić s kojim usko surađuju.