Korištenje pametnih telefona u svakodnevnom životu može ponekad biti i izvor neugodnosti ako se ne znamo ponašati s nekim minimumom obzira prema ljudima oko nas
Bonton modernog gospodina: Korištenje mobitela doma i vani
Danas je mobitel toliko postao dio svakodnevice da ga gotovi svi gotovo uvijek imaju sa sobom. Zbog toga su nastala i određena pravila ponašanja koja određuju što je pristojno, a što nije dok koristimo mobitel.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
U nastavku saznajte kakav je bonton korištenja pametnih telefona:
Mobitel u vlastitom domu u krugu obitelji
Naš dom je mjesto gdje bi trebali razgovarati međusobno, družiti se bez prisustva trećih osoba s onu stranu “žice”. Na kraju krajeva tu su i naša djeca kojima moramo posvetiti znatno više pažnje od one između dva telefonska poziva.
Mobitel bi trebalio skloniti kad smo za stolom, kad smo u krevetu prije spavanja ili u intimnim situacijama.
Kad imamo goste u kući
Bez obzira što smo u svom domu i što imamo svoja pravila i bez obzira tko nam došao, pristojno je da se maksimalno posvetimo gostima, a ne mobitelu.
Kad idemo u goste
Netko nas je pozvao u goste, na druženje. Mobitel može s nama, ali ostaje stišan u jakni te na raspolaganju samo za hitne pozive.
Bez obzira što drugi gosti ili samo domaćini koriste mobitel za vrijeme druženja, budimo po tom pitanju pristojniji od njih.
Ako fotografiramo, bez obzira mobitelom ili fotoaparatom, pristojno je domaćina i goste pitati za dozvolu jer ipak u njihovom ste domu i fotografirate ljude koji možda i ne žele bi na fotografijama.
Na poslu
Ovdje moramo razdvojiti poslovnu i osobnu upotrebu mobitela. Ako smo na poslu onda smo na raspolaganju za sve poslovne pozive i aktivnosti. Privatne razgovore ostavimo ili za pauzu ili ako je hitno maknimo se od kolega negdje gdje možemo razgovarati bez smetanja drugima.
Nikako u uredu koji dijelite s kolegama ne vodite privatne razgovore, jer iskreno osim vas i vašeg sugovornika druge to ne zanima i vrlo je odbojno.
Mirni izlazak
Nažalost svjedoci smo da je mobitel vrlo često na stolu odmah do pribora za jelo. Ako idemo na večeru ili piće mobitel ostavimo po strani. Nalazimo se u društvu i posvetimo se tom društvu bez obzira koliko veliko društvo bilo.
Ne tražite konobara za WiFi lozinku ako ne trebate, ne provjeravajte Facebook statuse za vrijeme jela i naravno ne javljajte se na nebitne pozive. Sve može pričekati da vi i vaše društvo na miru večerate ili popijete piće.
Dakle mobitel neka bude na minimumu. Samo hitni pozivi i aktivnosti.
Službene večere i izlasci
Maknite mobitel i uživajte u večeri i društvu.
Mobitel za vrijeme vožnje
Mnogima nije dovoljna spoznaja da je korištenje mobitela za vrijeme vožnje prekršaj koji se kažnjava novčanom kaznom. Osim što je prekršaj, korištenjem mobitela za vrijeme vožnja ugrožavate sebe, svoje suputnike i ljude oko vas. Dakle, ne samo da je nepristojno već je i opasno.
Mobitel ako ste putnik u vozilu
Nikako. Ponajviše ako imate neki nebitan poziv ili da skratite vrijeme vožnje. Osobi koja vozi naš razgovor na mobitel vrlo vjerojatno smeta u vožnji. Osim ako se radi o hitnom slučaju, mobitel je spremljen.
Za vrijeme razgovora
Ako s nekim razgovarate i ako se javite na mobitel onda dajete prilično neugodnu poruku svom sugovorniku, a to je da osoba koja vas zove je bitnija od osobe s kojom razgovarate.
Ako vam i zvoni telefon, završite razgovor koji vodite i javite se toj osobi nakon par minuta ili ako je baš hitno ispričajte se osobi s kojom razgovarate, maknite se po strani te brzo obavite telefonski razgovor.
Hitni pozivi
Prvo morate procijeniti je li poziv doista hitni slučaj ili ne. Ako vas zove frendica iz šopinga gdje je trenutno akcija onda to nije hitan poziv bez obzira što vam želi javiti da akcija traje još pola sata i što vam odnose posljednji par vaših omiljenih cipela.
Pozivi u javnosti
Voditi privatne razgovore u javnosti je ružno i odbojno. Osim sugovornika ljude oko vas to ne zanima. Dapače, smeta im i iritira. Stoga, ako već želite voditi određeni razgovor, maknite se iz društva u neko mjesto gdje nećete smetati drugima te obaviti taj prijeko potreban razgovor koji je privatne naravi, piše gentelman.hr.
Korištenje zvučnika
Nikad u javnosti. Nema opravdanja za to. Ako baš trebate, onda nabavite slušalice.
Snimanje fotografija
Ovo su već pravila ponašanja koja nisu direktno vezana uz uporabu mobitela, ali pošto skoro svaki uređaj ima kameru te je danas najveći broj fotografija snimljen upravo mobitelom nije na odmet napomenuti nekoliko pravila lijepog ponašanja i po pitanju fotografiranja.
- Prije snimanja određene fotografije procijenite da li je uopće pristojno snimiti fotografiju na mjestu ili situaciji u kojoj se nalazite. Plaža da, tuševi i svlačionice ne.
- Na javnim mjestima ili okupljanjima ne smetajte i ne blokirajte druge da snime fotografiju. Dakle, snimite fotografiju maknite se da i drugi mogu snimiti, vjerojatno, tu istu fotografiju.
- Ako želite na fotografiji snimiti ljude, prvo ih pitajte. Neki ljudi ne žele biti fotografirani od bilo koga i bilo gdje. Naposljetku, a ovisno gdje će fotografija završiti netko vas može i tužiti.
- Zaboravite na selfie štap. Ako ga imate ili ga bacite ili ga spremite negdje da nitko ne vidi.
- Ako vidite znak da je zabranjeno fotografiranje, a na kojem je prekriženi fotoaparat onda prestanite fotografirati i ne izvlačite se na foru da je to što vi imate mobitel, a ne fotoaparat. Ako naletite na znak zabranjen mobitel također prestanite fotografirati jer to radite mobitelom.