Britanci su smatrali da je tada 54- godišnji McCartney prekasno dobio titulu, jer je ipak on napisao dobar dio hitova. On je bez sumnje jedan od najutjecajnijih glazbenika svih vremena
Bivši član Beatlesa postao je vitez: 'Njezino veličanstvo je jedna jako draga žena'
Njezino veličanstvo poprilično je draga žena, rekao je za kraljicu Elizabetu II. engleski pjevač, tekstopisac i glazbenik Paul McCartney, najpoznatiji kao član Beatlesa.
Bio je jedan od najaktivnijih članova grupe koji je 11. ožujka 1997. godine u u Buckinghamskoj palači postao Sir Paul, odnosno kraljica ga je proglasila vitezom. Obožavatelji su ga čekali vani, a vladalo je oduševljenje te je publiku sve podsjetilo na slavne šezdesete.
U ime zemlje, dobio je titulu zbog svog doprinosa glazbi. Izjavio je tada da je bio jako uzbuđen prije ceremonije. Britanci su smatrali da je tada 54- godišnji McCartney prekasno dobio titulu, jer je ipak on napisao dobar dio hitova. On je bez sumnje jedan od najutjecajnijih glazbenika svih vremena. Nakon 1969. godine i raspada Beatlesa, nastavio je raditi s grupom Wings, ali i kao solo umjetnik. McCartneyju se na svečanosti u Buckinghamskoj palači pridružuje troje od četvero djece, ali taj dan glazbenika iz Liverpoola prošaran je tugom. Njegova 28-godišnja supruga - glazbenica i aktivistica Linda - nije mogla biti tamo zbog lošeg zdravstvenog stanja koje je bilo narušeno zbog raka dojke.
Nakon što je primio vitešku titulu, zanimanje za Beatlese ponovno je raslo, a stari hitovi ponovno su bili na vrhu ljestvice najslušanijih pjesama.
Objavljene prve britanske dnevne novine
Novine Daily Courant prvi put su objavljene 11. ožujka 1702. godine. Ujedno su to i prve britanske dnevne novine koje je objavila Elizabeth Mallet u Londonu. Novine su imale tek jednu stranicu s oglasima na poleđini. Mallet je rekla da namjerava objavljivati samo strane vijesti i da neće dodavati svoje komentare.
Izglasana Hrvatska pragmatička sankcija
Hrvatski sabor je 11. ožujka 1712. godine izglasao članak VII. poznat kao Hrvatska pragmatička sankcija kojom je Habsburškoj monarhiji priznato pravo nasljeđivanja hrvatsko-ugarskog kraljevskog prijestolja i ženskoj lozi dinastije. To je ujedno bio oslonac za otpor nametanju mađarske prevlasti unutar hrvatsko-ugarske zajednice te mogućnost da Hrvatska kao dio monarhije ima slobodu i može donositi odluke kada je u pitanju izbor kralja.
Ovdje pročitajte i druge retro vremeplove.