S ciljem osvještavanja javnosti o problemu seksualnog nasilja nad djecom i sprječavanja stigmatizacije, svake se godine 18. studenog obilježava Europski dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja
Bez dobrih informacija mladi su lake mete: Svako peto dijete je žrtva seksualnog nasilja
Podaci Vijeća Europe pokazuju da je 1 od 5 djece žrtva nekog oblika seksualnog nasilja, dok istraživanje deSHAME Centra za sigurniji internet iz 2022. ukazuje na porast digitalnog seksualnog nasilja – čak 93 posto mladih svjedočilo je seksualnom uznemiravanju na internetu, a u proteklih godinu dana ga je osobno doživjelo 49 posto djevojaka. Bez pouzdanih informacija, mladi, nažalost, postaju lake mete.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Zbog nedostatka sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u školama, mladi ne prepoznaju seksualno nasilje niti znaju kome se obratiti za pomoć i podršku ako ga dožive. Stoga pozivamo Grad Zagreb da što prije uvede sveobuhvatno seksualno obrazovanje u škole, koje će đacima pružiti potrebna znanja i vještine za prepoznavanje rizika, traženje pomoći i razumijevanje svojih prava. Cilj je, između ostalog, podučiti nove generacije o važnosti pristanka i uspostavljanju kvalitetnih i ravnopravnih odnosa - izjavila je Nataša Bijelić, stručna suradnica CESI-ja.
Okruženje u kojem mladi nemaju adekvatne informacije o seksualnosti, pravima i granicama, kao ni o tome kako da prepoznaju i prijave neprikladno ponašanje doprinosi njihovoj ranjivosti i izloženosti nasilju. Prema istraživanju Ženske sobe iz 2023., seksualno nasilje nad djecom se otkrije u otprilike 18 posto slučajeva. Neprepoznavanje nasilja, strah ili sram su tek neki od razloga zbog kojih mnoge žrtve nikada ne podijele svoje iskustvo.
Kampanjom #Zaštošutimo 3.0, CESI kontinuirano upozorava na opasan nedostatak znanja o seksualnosti među mladima i neophodnost uvođenja seksualnog obrazovanja u školama. U studenom se bilježi više od 6 mjeseci otkako je Grad Zagreb, uz iskazanu podršku pokretanju sveobuhvatne seksualne edukacije u osnovne i srednje škole, trebao predstaviti program. Budući da nije poduzet ni prvi korak, CESI ponovno apelira na Grad da postavi realne rokove i oformi stručnu radnu skupinu koja će krenuti s izradom kurikuluma, jer mladi više ne mogu čekati.
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje je feministička, neprofitna udruga osnovana na Međunarodni dan žena 1997. godine koja se zalaže za unapređenje društvenog položaja žena i ostvarenje rodne ravnopravnosti, kao i za puno provođenje svih zakona i međunarodnih instrumenata za zaštitu ljudskih prava.