Za što uspješnije provođenje ove dijete, 75 posto namirnica bi trebalo biti alkalno, a preostalih 25 posto kiselo. Alkalne namirnice povisuju pH krvi i bogate su mineralima kalcijem, magnezijem i kalijem
Alkalna dijeta pomaže na putu do vitke linije, ali i do zdravlja
- Alkalna prehrana temelji se na ideji da hrana koju jedemo može promijeniti pH našeg tijela, pa tako hrana s alkalizirajućim učinkom štiti organizam i istovremeno omogućuje gubitak kilograma. Zagovornici ove dijete vjeruju kako hrana koja povećava kiselost, odnosno snižava pH može dovesti do osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti, bubrežnih kamenaca pa čak i tumora - kazala je mag.nutr. Ela Kolak
POGLEDAJTE VIDEO O još nekoliko vrsti odličnih dijeta:
Pokretanje videa...
Za što uspješnije provođenje ove dijete, 75 posto namirnica bi trebalo biti alkalno, a preostalih 25 posto kiselo. Alkalne namirnice povisuju pH krvi i bogate su mineralima kalcijem, magnezijem i kalijem. Tu ubrajamo voće, povrće, mahunarke, sjemenke, orašaste plodove, ulje te neke žitarice kao što su zob i kvinoja.
S druge strane, kisele namirnice snižavaju pH krvi te su kao takve bogate proteinima i fosforom. One uključuju crveno meso i meso peradi, ribu, jaja, mliječne proizvode, žitarice poput pšenice i proizvode od žitarica, ali i sve procesirane proizvode, kofein i alkohol. Kao takva, alkalna dijeta pogodna je za vegetarijance.
- Važno je naglasiti kako primarni fokus ovog prehrambenog pristupa nije gubitak težine, već prevencija i liječenje bolesti. Stoga ni ne postoji prilagođeni vodič prilikom planiranja obroka koji uključuje dozvoljeni kalorijski unos ili broj obroka, kao ni predviđeni gubitak kilograma za vrijeme provođenja alkalne dijete - pojasnila je mag.nutr. Ela Kolak.
- Kiselost organizma tj. krvi strogo je regulirana biološkim sustavom putem pluća i bubrega, te kao takva održava zdrav raspon kiselosti od 7.35 do 7.45. Hrana koju jedemo nema utjecaj na promjenu stanja Ph naše krvi već jedino na Ph stanje našeg urina. Međutim Ph stanje našeg urina nije mjerilo zdravlja našeg organizma - kazala je prof. dr. sc. Željka Crnčević Orlić, specijalistica endokrinologije i dijabetologije.
- Alkalna dijeta je je dobra kao prevencija za urinarne infekcije, bubrežni kamenac i sve bolesti koje nastaju zbog poremećaja kiselosti urina, zato što se ph urina mijenja s onim što konzumiramo. Međutim, koristeći osnovne elemente alkalne prehrane, neophodno je osigurati adekvatan unos visokovrijednih proteina za prevenciju gubitka kostiju i mišića (osteoporoze i sarkopenije) odnosno potreban je zadovoljavajući unos voća i povrća a ne smanjenje unosa proteina u prehrani - dodala je.
Primjer jelovnika:
- Doručak: kvinoja pripremljena na mlijeku od badema i jagode
- Ručak: avokado tost s bijelim grahom i rajčicama
- Večera: juha od leće i cvjetače
- Užina: voćni smoothie s dodatkom spiruline