Obavijesti

Lifestyle

Komentari 2

Ako ste se zaželjeli Slavonije, posjetite Županju: Istražite sve o tamburici, sportu i kulenu...

Ako ste se zaželjeli Slavonije, posjetite Županju: Istražite sve o tamburici, sportu i kulenu...

Županja je kolijevka sporta u Hrvatskoj pa prvo posjetite Zavičajni muzej, a zatim lagano prošetajte ulicama, popijte jednu od najjeftinijih kava u zemlji, i svakako probajte kulen...

Na istoku Hrvatske, u Vukovarsko Srijemskoj županiji, tik uz tok rijeke Save nalazi se Županja. Nazivaju je središtem županjske Posavine, ali i vrlo važnim čvorištem brojnih cestovnih pravaca u smjeru zapad-istok, te sjever i jug. Do nje ćete doći lako, autocestom A3 (od Zagreba vam treba dva i pol sata) koja povezuje Europu i Bliski istok. Kad prođete naplatne kućice, ulazite direktno u centar grada. 

Što je to toliko posebno u Županji da je sve više otkrivaju strani turisti, te biraju kao prvu destinaciju u Slavoniji? Miran pitoreskni gradić, bogate povijesti nevjerojatno je dobar domaćin. Gdje god krenete (od restorana do smještajnih jedinica) domaćini vas dočekuju kao svoje. Nude vam rakiju i režu prosušenu slavonsku kobasicu i kulen, po kojem je ovaj kraj poznat, a bez obzira je li dan ili noć, ovdje ćete čuti zvuk tamburice uz koju ćete poželjeti zapjevati.

Možete popiti jednu od najjeftinijih kavica u Hrvatskoj i pročitati knjigu u jedinstvenom Book cafe-u u centru grada, ali i pojesti čobanac malo dalje, u buffetu Štagalj, u kojem nema klasične brze ponude poput krumpirića i hamburgera. Ovdje se jede više-manje žlicom. U Županji se na nevjerojatno zanimljiv način sljubljuje povijest i sadašnjost, moderno i tradicionalno, mladost koja njeguje običaje i starost koja voli upravo to što živi na ovom mjestu. Slavonci su veseli i vedri ljudi, a to ćete osjetiti baš na ulicama Županje. 

Istražite Županju

Zamislite, Županja nema hotel, ali je vrlo popularno mjesto za boravak u trajanju od nekoliko dana. Umjesto klasičnih hotela dočekat će vas domaćini na vratima svojih kuća za odmor. Jedno takvo mjesto svakako je stara šokačka kuća pretvorena u vrlo ugodan prostor za boravak. Ime joj je Šokačka Lady,  a predstavlja spoj šokačke arhitekture pomiješane s njemačkim stilom uređenja. Sve što će vas dočekati u unutrašnjosti su retro-kreveti (ali madraci jako udobni, anatomski i novi), kao i ormari, vitrine, stolovi i stolice.

Nevjerojatno je kako je ova stara kuća uklopljena u suvremenost u kojoj živimo. Pitate li se kako je ova tipična šokačka kuća dobila ime? Šokačkom lady su nazivali Katarinu Horvatović, Županjku koja je udajom za bogatog engleskog industrijalca u svom rodnom gradu popularizirala tenis, ali i zabave koje su počinjale lovom, a završavale plesom.  U ovoj kući se nalazi i njezina komoda u koju, kad dođete, možete odložiti svoje stvari. 

Na 2,5 sati od Zagreba: 5 mjesta koja u Grazu morate posjetiti
Na 2,5 sati od Zagreba: 5 mjesta koja u Grazu morate posjetiti

Priča o Županji počinje u Zavičajnom muzeju

Kad dođete u Županju, odmah ste u centru, zapravo sve okomite i vodoravne ulice se međusobno prepliću stvarajući križaljku centra grada. Kako biste što bolje upoznali povijest, ali i sadašnjost ovog grada, najbolje se uputiti u muzej. Do njega možete doći pješice, biciklom ali i posebnim taksijem u Županji. Kolima koja vuku dva konja, u vlasništvu  Luke Galovića poznatog kao Papuškin. Zavičajni muzej Stjepan Gruber smješten je u jedinoj vojno-krajiškoj zgradi, stražarnici iz vremena Vojne krajine u kolokvijalnom izričaju znanu kao čardak. One su se protezale u tadašnju granicu s Osmanskim carstvom, u slučaju Županje uz rijeku Savu, i bili su smješteni na udaljenosti od otprilike 1,5 km jedna od druge.

Muzej je otvoren prije sedamdeset godina, a postava je impozantna. Možete ga razgledati sami, ali i u društvu ravnatelja muzeja, Hrvoja Tkalca, strastvenog zaljubljenika u arheologiju i povijest, koji će razgled muzeja započeti u prizemlju, pred eksponatima koji pričaju priču o nastanku Županje. Na prvom katu je prikazan način života na ovoj destinaciji - od samih početaka pa sve do ne tako davne povijesti koju je obilježilo otvaranje tvornice tanina i dolazak u Županju engleskih industrijalaca. Oni su zaslužni što se 1880. godine prvi put igrao nogomet u Županji (opisana kao čudna igra u kojoj odrasli ljudi trče za nekom loptom) što je ujedno bio početak igranja nogometa u Hrvatskoj. U tu čast, na središnjem gradskom trgu kralja Tomislava u Županji vidjet ćete spomenik lopti kojeg je 2015. godine HNS poklonio gradu Županji.

Bio je to novi spomenik, zamjena za nekadašnju loptu koja je stajala na ovom trgu, a koja je stradala tijekom Domovinskog rata. Kad ste ovdje pogledajte i zgrade koje se nalaze na ovom mjestu. Danas nisu tako posebne kao onda kad su izrađene, ali zamislite, te zgrade, kako nam kažu stariji Županjci nose imena - roza se zove ljepotica, a žuta Žaklina (po Jacqueline Kennedy).

Dok gledate spomenik lopti, čut ćete i priču o lokalnom nogometnom klubu Graničar koji postoji od 1920. godine, a kad smo kod povijesti i sporta Županja je i grad prvog igranja tenisa u Hrvatskoj. I ovaj bijeli sport se počeo igrati 1880. godine, prvo u društvu engleskih industrijalaca koji su ovim sportom tratili slobodno vrijeme nakon posla. Baš kao i za nogometnu loptu, u Županji ćete vidjeti i spomenik tenisu koji se nalazi pored teniskih terena. 

Znate li kako nastaje tamburica? 

Kad ste u Županji, svakako zavirite u OPG-ove na kojima nastaje čitav niz posebnih proizvoda, od kojih se neki proizvode samo ovdje. Jedna od takvih priča je ona o tamburici, po kojoj je ovaj kraj posebno poznat, koju desetljećima, u svojoj radioni radi Franjo Juzbašić. On je, kako priča u svojem ateljeu, učio zanat od pokojnog majstora tambure Andrije Franića iz Županje (njegova prim tambura darovana je papi Benediktu XVI. tijekom posjeta Hrvatskoj i nalazi se danas u Vatikanskom muzeju), a onda nastavio posao sam - danju oblikujući najfinije drvo u ovaj instrument, a noću svirajući i pjevajući s TS Kristali.

Kad ga posjetite u njegovom ateljeu gdje radi sa svojim sinom, čut ćete kako je za kvalitetu tambure presudno kvalitetno drvo. Najbolje su one napravljene od javora ili smreke, ali i drva voćarica poput trešnje ili drva šumske kruške. Da je drvo kvalitetno i pravo znat će majstor čim kucne u drvo (koje se naziva 'gluho drvo') koje kreće odležavati čak i do 15 godina kad je napokon spremno za izradu instrumenta. Juzbašići su danas pravi primjer složne obitelji - tata Franjo i sin Marko oblikuju drvo u tambure, a mama Magdalena je zadužena za izradu žica. Da su uspješni govori činjenica kako se njihove tambure sviraju od svih glazbenih škola, na radionicama na kojima se uči svirati ovaj instrument, ali i na svjetski poznatim pozornicama na kojima sviraju etablirani glazbenici. 

Evo kakvo proljetno putovanje je idealno za vaš znak Zodijaka: Lav će u inozemstvo, a Bik u spa
Evo kakvo proljetno putovanje je idealno za vaš znak Zodijaka: Lav će u inozemstvo, a Bik u spa

Županja ima jedinstvene suvenire

Kad je riječ o Županji, suveniri mogu biti razni - tamburica, komad kulena, dobar med... ili nešto bolje što svojim vrijednim rukama svakodnevno izrađuje gospođa Katica Pauković. Ova ekonomistica živi u Županji, a moć gline spoznala je još kad je radila. Tada je to bila stress terapija, a danas, kad je u mirovini, ozbiljan biznis. Njezin je atelje uvijek otvoren za one koji žele ponijeti iz Županje nešto posebno, a kad uđete u prostor u kojem radi teško ćete se odlučiti koji vam je njezin suvenir poseban.

Katica je osmislila i patentirala tri suvenira - kasicu u obliku nogometne lopte, posudu za nakit koja nosi lik šokačke lady s dodatkom teniskog reketa koji može poslužiti prilikom kuhanja i parobrod, repliku prvog Hrvatskog parobroda Sloga koji je plovio ovim riječnim tokom. Svi suveniri koji će vas zadiviti izrađeni su gotovo unikatno - Katica ih oblikuje na glinenom kolu, svaki predmet ručno rezbari, stavlja u peć (neki se peku i tri puta) i na kraju pakira i stavlja na police. Ova vitalna žena, vedra duha i zaraznog osmijeha prepoznata je i u gradu, pa mnogi stanovnici Županje ali i turisti njezine rukotvorine nose 'u bijeli svijet'. 

Priča o kulenu

Kad ste u Županji, nema domaćina koji vas neće ponuditi svojim kulenom. Koliko god da ih probate, nevjerojatno - u svakome možete pronaći nešto savršeno. Mora biti optimalno izbalansirana ljutina, masnoća, suhoća... Prvi suhomesnati proizvod ovakve vrste nastao je u 16. stoljeću, u okolici Županje, kad se prvi put meso počelo sušiti (konzervirati). Od tada, pa sve do danas kulen je specijalitet koji se jede kad vam je potrebna snaga, ali i s njime se goste gosti i daruju osobe do kojima vam je stalo. Što ga čini toliko posebnim? Posebna karakteristika kulina su njegovi osnovni sastojci - birano svinjsko meso, crvena začinska ljuta paprika, češnjak i sol. 

Na pitanje kako nastaje kulen, odgovor smo potražili u selu Bošnjaci nadomak Županje, na OPG-u Lenić gdje se kulen proizvodi više od 50 godina. Nekad je to bilo 'po starinski' a danas, treća generacija proizvođača iz ove obitelji, Damir Lenić sa suprugom Danicom, ima OPG gdje se nalazi pogon za preradu mesa koji ima HACCP sustav kontrole. Svake godine, po receptima koji se pažljivo čuvaju u ovoj obitelji, proizvode kulen, ali i mnogo drugih suhomesnatih proizvoda poput slavonske kobasice, čvaraka, slanine, kulenove seke, a za većinu toga što proizvedu dobili su i brojne nagrade na natjecanjima. Leniće ponosom nazivaju pravim čuvarima gastro tradicije ovog kraja, a sve što poželite i sami kušati, moguće je naručiti i putem njihove FB stranice. 

U Županji se nalazi Prva kuća meda i uskoro prva Kuća čaja

Da je moguće školovati se u Zagrebu, a onda se vratiti i u svojoj rodnoj Županji otvoriti Prvu kuću meda priča nam Krešimir Čolić vlasnik jedinstvenog objekta u kojeg svraćaju kako Županjci tako i brojni turisti. Dobro je poznato da se na ovom mjestu može kupiti blagotvorni med repice, suncokreta, medljika, kestena, ali i malo moderniji med s cimetom, kurkumom ili đumbirom koji na različite načine djeluju na naše tijelo.

Posebnost ovog meda, ali i svih mednih proizvoda dostupnih na ovoj adresi je višestruka - košnice se sele nekoliko puta tijekom godine, pa pčele skupljaju med u Slavoniji, Lici ali i u susjednoj Bosni. Poslu se pristupa s velikim znanjem, ali i ljubavlju prema onome što se radi. Kad slušate Krešimira gotovo je nemoguće ne misliti kako je dobro da ovakvi mladi ljudi postoje u gradovima poput Županje. Oni stvaraju, žive, rade, imaju obitelj i sretni su što je to baš u Županji. Uz Prvu kuću meda uskoro će se otvoriti i Prva kuća čaja. Nju će otvoriti mladi OPG-ovac Darko Starinec koji čaj i začine sam sadi na nepreglednim slavonskim poljima, a sve što nikne pretvara u brend Pannonicum.

Riječ je o rinfuzama čaja, koji će se uskoro ispijati u Županji, po uzoru na ono kako su to nekad činili brojni industrijalci, pa čak i Šokačka Lady, ali i odličnim mješavinama začina. Pannonicum tako u fokusu ima čiste začine, ali i brojne kreativne mješavine poput Allrounder začina za suho mariniranje mesa, Bouquet garni začina koji su osnova francuske kuhinje, Fodder dust začina blagog mirisa sa slatkastim notama kima ili Wonder-Worker začinska mješavina koja pruža esenciju osnovnog povrća u jednoj maloj žličici, koje karakterizira to da su bez poboljšivača okusa, aditiva, umjetnih bojila i ostalih umjetnih dodataka. I med i začine možete kupiti na kućnom pragu, ali i naručiti putem dostave. 

Tko je sve iz Županje? 

Kad hodate gradom, vidjet ćete brojne murale na fasadama na kojima se nalaze slike, imena i prezimena ljudi koji su živjeli u Županji. Zamislite, tu je živio najjači čovjek na svijetu Marijan Matijević, u Županji je rođena Melita Lorković, prva moderna pijanistica, ali i Franjo Hanaman, izumitelj volframove niti u žarulji (bista mu je u Tehničkom muzeju Zagreb). U Županji je živio i David Schwartz izumitelj prvoga upravljivog aluminijskog zračnog broda s benzinskim motorom, čije je nacrte i patente nakon njegove smrti od supruge otkupio Zepelin koji je patent pretvorio u zrakoplov koji je i poletio, ali i neki naši suvremenici. 

U Županji su rođeni članovi rock grupe Opća Opasnost koji je dobio ime po neslavnom rekordu (od čak 1263 dana) koje je Županja provela pod općom opasnosti tijekom Domovinskog rata. Županja je i dom tamburaša, TS Kristala, Najboljih hrvatskih tamburaša, a tu je rođena i Indira Levak nekadašnja članica grupe Colonia, a danas samostalna pjevačica.  

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču
Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica
MANJE POZNATO

Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica

Preljubnici su najčešće zadovoljni svojim odnosom, ako žena vara to je češće kraj odnosa, a većina varalica će uslijed afere sve češće voditi ljubav i s partnerom
Veliki tjedni horoskop: Bika čekaju pozitivne promjene na poslu, Lav planira vjenčanje
od 24. do 30. studenoga

Veliki tjedni horoskop: Bika čekaju pozitivne promjene na poslu, Lav planira vjenčanje

Vage, potrudite se oko sadašnjih poslova jer bi vam mogli donijeti nagradu u financijskom obliku ili napredak u karijeri. Mogli biste primiti honorar ili sklopiti odgođeni posao koji će naglo krenuti