Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Akne, zadah i osipi znakovi su da je tijelo zagađeno toksinima

Akne, zadah i osipi znakovi su da je tijelo zagađeno toksinima

U prosjeku čovjek do 70. godine pojede čak 100 tona hrane, popije 40.000 litara vode i skupi oko 15 kila toksičnog otpada u tijelu. Simptomi toksičnosti su akne, neispavanost i neugodan zadah

Stručnjaci procjenjuju da se u 70 godina, što je prosječni životni vijek, u crijevima skupi oko 15 kilograma toksičnog otpada, koji treba izbaciti iz organizma kako ne bi došlo do razvoja bolesti.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

detoksikacija 02:10

Također, stručnjaci su izračunali da prosječan čovjek do svoje 70. godine pojede čak 100 tona različite hrane i popije oko 40.000 litara tekućine, od čega barem petinu čine namirnice koje organizam ne može probaviti, niti iskoristiti kao energiju, već predstavljaju otpad koji se nakuplja u organizmu.

Hrana koja se nakuplja su najčešće višak šećera, rafinirane žitarice, kvasac, pržena i masna hrana, alkohol i kofein, prerađene namirnice s pojačavačima okusa, brza i suha hrana koja ima malo vlakana, pa čak i sirove namirnice koje organizam inače teško probavlja.

Uz to, većina ljudi pije premalo vode koja je izrazito važna za probavu i izbacivanje toksina iz tijela. Da situacija bude još gora, današnji brzi tempo života je doveo do toga da se jako puno ljudi neredovito hrani što je jedan od uzroka usporavanja metabolizma. Najbolji primjer za to je preskakanje obroka, koje privremeno usporava metabolizam i skladišti višak hrane kako organizam kasnije ne bi gladovao.

Dugotrajna konzumacija masne i teško probavljive hrane, s previše šećera, kao i previše alkohola,. mogu dovesti do bolesti jetre poznate pod nazivom masna jetra, kao i do pojave žučnih kamenaca. Problemi s jetrom mogu dovesti do čestih mučnina i povraćanja, bolova u području trbuha, taloženja masnoća oko struka, pa i do problema s kožom – od svrbeža, do promjene boje kože, odnosno karakterističnog žućkastog tena. Toksini u organizmu mogu dovesti i do pojave sindroma policističnih jajnika, do problema u radu štitnjače, kao i do kronične bubrežne bolesti, šećerne bolesti i drugih.

'Rekli su da kvržica nije opasna i da odem doma, nisam se dala'
'Rekli su da kvržica nije opasna i da odem doma, nisam se dala'

Kako bi organizam ostao zdrav i funkcionalan potrebno je redovito prazniti crijeva, što je u prosjeku između 12 do najduže 72 sata nakon obroka, i povremeno provesti detoksikaciju organizma. Dulje zadržavanje stolice u organizmu može potaknuti glavobolje i migrene, zatim  bolove u trbuhu i nadutost, te nervozu.

Ako netko odgađa pražnjenje stolice uljenjuju se i živčani završetci u mozgu, točnije nagon za pražnjenje sve slabije funkcionira te se može dogoditi i kronični zavor zbog kojeg nastaje niz zdravstvenih problema. Razlog tome je što se u crijevu nalazi više od 60 posto stanica imunološkog sustava, pa toksini iz hrane koje nisu izbačeni iz tijela direktno utječu na čovjekovo zdravlje.

Ali, količina toksina u tijelu se može smanjiti pravilnom prehranom. U prehranu treba uvesti jogurte i kiselo mlijeko, koji su odlični su protiv zatvora, jer mliječne kiseline imaju svojstvo blagog sredstva za čišćenje. Lanene sjemenke, med, sok jabuke i grožđa, žlica ricinusovog ulja dnevno, kamilica, bazga, sjemenke lana, zobene mekinje, sladić, piskavica, bosiljak te žličica maslinovog ulja natašte može puno pomoći u boljem radu crijeva.

A kako biste očuvali jetru u prehranu je potrebno uvesti hranu bogatu antioksidansima. Najbolji izbor je lisnato tamnozeleno povrće i voće kao što su jabuke, kruške i drugo voće bogato pektinom.

Test: Otkrijte je li vaš mozak stariji ili mlađi od ostatka tijela
Test: Otkrijte je li vaš mozak stariji ili mlađi od ostatka tijela

I na kraju, za pravilan rad organizma, bitan je i redovita tjelovježba. U pravilu vježbanjem se osigurava pravilan rad limfnog sustava, što je važan mehanizam u uklanjanju toksina. Preporučuje se barem pola sata šetnje na posao i s posla na dan, ali i dodatna aktivnost dva do tri puta tijekom tjedna.

Znakovi koji upućuju na povećanu koncentraciju toksina u tijelu:

  • Akne i loš ten - prerađena hrana, kao i ona s dodatnim šećerima može izazvati upalne procese na koži.
  • Kronična bol - javlja se kao simptom upale koje je nastala kao reakcija na nakupljanje toksina u određenom dijelu tijela. Najčešće je riješ o 'tihoj' boli koja je konstantna, poput bola u vratu, zglobovima ili leđima.
  • Problemi s spavanjem - Ako na večer ne možete zaspati, a za to nema nekog posebnog razloga, postoji velika mogućnost da vam ej tijelo puno toksina. Jedno od rješenja je povećanje fizičke aktivnosti, te topla kupka prije spavanja.
Napravite alkalnu vodu i pijte je svaki dan: Dulje ćete živjeti
Napravite alkalnu vodu i pijte je svaki dan: Dulje ćete živjeti
  • Česte glavobolje - Glavobolja je jedan od znakova da je vaše tijelo opterećeno toksinima, pogotovo ako se one ponavljaju često i traju dulje vrijeme. To najčešće nisu teške glavobolje, nego neugodna, tupa bol, slična glavobolji koja se javi kad je visoka vlaga u zraku i najčešće ne prolazi dok se ne odmorimo.
  • Neugodan miris tijela i zadah - Loš zadah je rezultat bakterija i toksina koji se nakupe na jeziku, dok neugodan miris nastaje zato što otrovi putem znoja isparavaju kroz kožu.
  • Višak kilograma oko struka - Ako imate izražene masne nakupine oko trbuha i ne možete skinuti kilograme čak i ako se držite rigorozne dijete, to je znak da je poremećena ph ravnoteža u tijelu te da biste trebali alkalizirati tijelo. Jedan od načina je da povećate unos tekućine, i to alkalizirane vode.
  • Alergije i osipi - Kad jedete nešto što tijelo ne prepoznaje, ili doživljava kao napad na imunološki sustav, mogu se javiti osipi, mrlje na koži ili crvenilo. Pokušajte voditi dnevnik prehrane i utvrditi na koju hranu tako reagirate, pa ih izbacite iz prehrane. Ako se ove reakcije javljaju često, posjetite alergologa.

OŽENIO MAMU SVOG PRIJATELJA: 'Rugao mi se pa sam mu vratio' 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču