Mentalno pregorijevanje na poslu je postalo sve češće, a posljedice na čovjekovo psihičko i fizičko zdravlje su ozbiljne. Ako osjećate neki od pet navedenih simptoma, vrijeme je za promjene
5 znakova da ste pregorjeli na poslu: Ravnodušnost, cinizam...
Oni koji su doživjeli sagorijevanje na poslu kažu da su se osjećali pesimistično, da za ništa nisu osjećali entuzijazam, kao ni osjećaj osobnog postignuća. Ti se osjećaji mogu pojaviti u radnom ili kućnom okruženju ili na oba životna polja.
Istraživanja govore da sagorijevanje negativno utječe na čovjekovo mentalno i fizičko zdravlje - i da je problem široko rasprostranjen. Studija Američkog psihološkog udruženja otkrila je da 75% Amerikanaca pati od simptoma povezanih sa stresom, i fizičkih i psihičkih, u bilo kojem mjesecu godine, piše WebMD.
Je li vam išta od ovog poznato? Ako ste zabrinuti da možda imate ovaj problem, ovo je pet pokazatelja izgaranja na poslu:
1. Bol - Ponavljajuća bol poput glavobolje, boli u trbuhu, boli u mišićima.
2. Ljutnja - Eksplozivni ste i lako vas netko naljuti.
3. Ravnodušnost - Izgubili ste motivaciju i interes za svoj posao.
4. Cinizam - Osjećate se pesimistično i cinični ste prema svemu što se oko vas događa.
5. Umor - Bez obzira koliko dobro spavali ili se odmarali i dalje se osjećate umorno i pasivno.
Ako vjerujete da ste pregorjeli, uvijek možete zatražiti stručnu pomoć. Ako osjećate prisutnost bilo kojeg od simptoma duže od dva tjedna i ako su simptomi narušili sposobnost normalnog funkcioniranja, treba se obratiti svom doktoru.
Uz to, treba razmisliti koliko si i sami možemo pomoći. Dobar početak je postavljanje pitanja poput: 'Koliko dobro brinem o sebi i svojim osobnim potrebama?'.
Ne treba biti prestrog prema sebi ako imate osjećaj da se ne brinete previše o sebi. Većina ljudi bi se trebala puno više brinuti o svom fizičkom i mentalnom zdravlju. Ako netko ne zna otkud početi, odgovor je: vježba, san, svjesnost, druženje i prehrana. Istraživanja su pokazala da zdrave navike u tim područjima mogu pomoći fizički i mentalno.
Na pet navedenih ključnih polja svatko može provesti sljedeće vježbe kako bi potaknuo oporavak.
Vježba - Dnevno je potrebno najmanje 30 minuta vježbe, koja se može raditi u kraćim intervalima (3 puta po 10 minuta rastezanja, šetnje, jednostavnih vježbi...).
San - Čovjek si treba postaviti ritam spavanja koji mu odgovara i svaku večer, čak i vikendom, ići u krevet i ujutro se dizati u isto vrijeme.
Svjesnost - Saki dan se treba osvijestiti i barem 10 minuta dnevno posvetiti sebi i promišljanju.
Druženje - Svakodnevno se treba družiti s obitelji i prijateljima. To može biti telefonski poziv, kratki odlazak na kavu ili nešto treće, ovisno o vremenu i mogućnostima.
Prehrana - Izbacite iz prehrane prerađenu i brzu hranu te vodite dnevnik prehrane.
Cilj je istovremeno raditi na svih pet polja koja bitno utječu na čovjekovo mentalno i fizičko zdravlje. Nije dobro izabrati jedno ili više polja, a ostala zanemariti. Najbolje je malim koracima uvoditi novosti i polako mijenjati svoje životne navike.