Šljive sadrže mnoge vitamine i minerale koji doprinose zdravlju kostiju, uključujući kalij, magnezij i vitamin K. No, suhe šljive imaju veću količinu ovih hranjivih tvari pa se njih držite za zdravije kosti
5 blagodati šljiva: Olakšavaju probavu i jačaju strukturu kosti
Šljive su moćno voće i odlične za zdravlje - imaju manje šećera od mnogih drugih plodova i prepune su važnih hranjivih tvari poput vitamina, minerala i vlakana. Možete ih jesti cijele za lagani međuobrok ili ih narezati na komadiće i ubaciti u žitarice ili jogurt.
POGLEDAJTE VIDEO: Najzdravije namirnice
Pokretanje videa...
Svježe i suhe šljive nude dugačak popis zdravstvenih prednosti, uključujući jačanje zdravlja srca, mozga i kostiju.
Slijedi pet znanstveno potkrijepljenih prednosti šljiva:
1. Bogate su antioksidansima
- Šljive su moćni antioksidansi - kaže Abbie Gellman, kuharica i dijetetičarka u privatnoj praksi. Žute šljive, druga uobičajena sorta, i ljubičaste šljive nude nekoliko vrsta antioksidansa, uključujući:
- Vitamin C
- Tokoferoli
- Beta karoten
Međutim, crvene i ljubičaste šljive imaju dodatne koristi jer sadrže snažan antioksidans antocijanin, za koji male, preliminarne studije na ljudima ukazuju da može poboljšati zdravlje srca i pomoći u liječenju dijabetesa tipa 2.
2. Reguliraju razinu šećera u krvi
Postoji mnogo razloga zašto su šljive izvrsna opcija za ljude koji žele držati šećer u krvi pod kontrolom. U nastavku su navedena četiri razloga.
- Vlakna: Šljive su bogate vlaknima - jedna šalica narezanih šljiva može pomoći kod probave i spriječiti skokove šećera u krvi.
- Prebiotici: Vlakna u šljivama i suhim šljivama također su i prebiotici, specijalizirana biljna vlakna koja hrane dobre probiotičke bakterije u našim crijevima, kaže Gellman. Pravilna ravnoteža crijevnih bakterija također je korisna u liječenju i prevenciji dijabetesa tipa 2.
- Adiponektin: Mala studija iz 2018. pokazala je da je pijenje 200 ml soka od šljive svaki dan tijekom četiri tjedna povećalo razinu adiponektina, hormona koji pomaže u regulaciji šećera u krvi.
- Nizak šećer: Šljive imaju malo šećera (1 šalica sadrži 16 grama u usporedbi s 1 šalicom grožđa koja ima 23 grama), pa stoga ima i nizak glikemijski indeks, što znači da imaju samo mali učinak na šećer u krvi. Glikemijski indeks šljive je 39, u usporedbi s 52 za ​​bananu, 59 za ananas i 76 za lubenicu.
3. Snižavaju krvni tlak
Mala studija iz 2017. pokazala je da su osobe sa visokim krvnim tlakom koje su jele tri grama ekstrakta šljive svaki dan tijekom tri mjeseca imale značajno niži krvni tlak, u usporedbi s ljudima koji su dobivali placebo.
To je zato što kalij u šljivama može pomoći u kontroli krvnog tlaka na dva načina:
- Kalij može opustiti napetost u stijenkama krvnih žila, što dovodi do sniženja krvnog tlaka.
- Kalij pomaže tijelu da se riješi natrija putem mokrenja. To je važno jer visoke razine natrija potiču tijelo da zadrži više vode, što može povisiti krvni tlak.
4. Dobre su za zdravlje kostiju
Šljive sadrže mnoge vitamine i minerale koji doprinose zdravlju kostiju, uključujući kalij, magnezij i vitamin K, kaže Gellman. Međutim, suhe šljive imaju koncentriraniju količinu ovih hranjivih tvari u usporedbi sa svježim šljivama. Stoga se možda bolje da se držite suhih šljiva ako želite iskoristiti ovu dobrobit.
- Hranjivi sastojci pomažu u smanjenju gubitka koštanih minerala i aktivno podržavaju koštanu strukturu - kaže Gellman. To je osobito važno kako starite, jer tada oslabljene kosti mogu dovesti do prijeloma, čak i kod malih ozljeda.
Mala studija iz 2016. pokazala je da su žene u postmenopauzi koje su jele oko pet suhih šljiva dnevno imale znatno manji gubitak gustoće kostiju nakon tri i šest mjeseci, u usporedbi sa ženama koje ih nisu uzimale.
5. Liječe zatvor
Svježe i suhe šljive popularan su lijek za zatvor iz dva glavna razloga:
- Bogate su vlaknima, što pomaže u sakupljanju i lakšem izbacivanju stolice. Na primjer, šalica suhih šljiva sadrži 12,4 grama vlakana.
- Šljive sadrže sorbitol, vrstu šećernog alkohola koji djeluje kao laksativ.
Mala studija iz 2011. pokazala je da su ljudi s zatvorom koji su jeli pet suhih šljiva dva puta dnevno tijekom tri tjedna imali češće stolice i normalnu konzistenciju stolice nego prije početka studije, piše Insider.