Visina lošeg kolesterola ovisi o različitim faktorima, od spola i pušenja, a posebno varira nakon menopauze. Stoga se preporučuje nalaze ponavljati svake tri godine
4 najčešća mita o kolesterolu: Sve masti začepljuju arterije
Kolesterol se prema učinku na organizam dijeli na dobar (HDL) i loš (LDL). Dobar ima visoku gustoću lipo-proteina, a loš nisku razinu čija je funkcija prijenos masnih kiselina po tijelu. Oboje su neophodni za normalno funkcioniranje organizma, slažu se stručnjaci.
Iako se na prvi pogled čini kako niža razina lošeg kolesterola znači i manju vjerojatnost od bolesti, to nije tako. Za žene je tako od visoke razine lošeg kolesterola opasnija niska razina dobrog kolesterola, pokazale su studije. Razina lošeg kolesterola ovisi o nizu faktora, od toga jeste li pušač, muškarac ili žena i ima li u vašoj obitelji oboljelih, piše Shine.Yahoo.
Najbolja razina lošeg kolesterola za zdrave žene koje ne puše iznosi manje od 160 mg/dl (miligrama po decilitru), dok je za one koje puše i imaju članove obitelji s povišenim kolesterolom preporučena razina do 100 mg/dl. Idealna razina dobrog kolesterola trebala bi biti oko 50 ili 60 mg/dl.
Mit: Sve masti iz hrane začepljuje arterije
Kolesterol iz jaja i škampi ne začepljuje arterije kako se prethodno tvrdilo, pokazale su studije američkog Harvarda. Ono što je opasno su zasićene masti u procesuiranoj hrani na primjer u sirevima, vrhnju i margarinu koje opterećuju jetru i potiču proizvodnju lošeg kolesterola. Stoga se preporučuje ograničiti njihov dnevni unos na 16 grama po danu.
Mit: Vježbanje će na brzinu popraviti stanje kolesterola u krvi
Iako istraživanja potvrđuju da 40 minuta vježbanja na dan potiče proizvodnju dobrog kolesterola, to se ne može dogoditi preko noći. Važno je strpljenje, osobito za žene, kod kojih se rezultati sporije vide nego kod muškaraca. Muškarcima u prosjeku treba tri mjeseca da bi se stanje dobrog kolesterola popravilo, a ženama dvostruko duže.
Mit: Jedan dobar nalaz garancija je zdravlja
Dobar nalaz nije garancija zdravlja, upozoravaju liječnici. To se posebno odnosi na žene zato što razna kolesterola raste nakon menopauze. Preporučuje se ponoviti nalaze svake tri godine, a u slučaju tegoba i češće.
Jaja su bogatija vitaminom D i zdravija nego prije 30 godina