Boja ili dizajn naglašenog zida razlikuje se od boje preostalog zida u sobi. Može se koristiti u bilo kojoj prostoriji u domu i način je dodavanja boje inače neutralnoj boji sobe
3 načina kako pravilno uklopiti zid različite boje u vaš prostor
Ako razmišljate o tome da sami napravite naglašeni zid prvo provjerite u nastavku nekoliko savjeta i strategija kako bi vaš zid izgledao namjerno (i dobro). Evo što trebate znati.
POGLEDAJTE VIDEO: Transformirali školski bus u dom
Pokretanje videa...
Što je naglašeni zid?
Boja ili dizajn naglašenog zida razlikuje se od boje drugih zidova u prostoriji. Može se koristiti u bilo gdje u domu, a pruža vam mogučnost poigrati se s bojama na samo jednom dijelu neutralnog prostora bez da bojate cijelu prostoriju ili lijepite tapete na sva četiri zida.
Kada su napravljeni kako treba, naglašeni zidovi mogu potaknuti harmoniju između prostorija u domu.
- Strateški obojeni naglašeni zid snažan je i učinkovit način za dodavanje dimenzije i fokusa u prostoriju - kaže Cameron Johnson, osnivač i izvršni direktor Nickson, tvrtke za dizajn interijera i usluge iznajmljivanja namještaja.
Evo nekoliko savjeta i strategija koje će osigurati da vaš naglašeni zid ne izgleda kao nezgoda:
1. Odaberite pravu boju
Ovo zvuči očito, ali tu mnogi ljudi griješe.
- Odabir boje je najvažniji dio naglašenog zida. Boja bi trebala funkcionirati u dodiru s okolnim namještajem i dizajnom i slagati se uz boju tepiha - kaže Johnson.
Također biste trebali uzeti u obzir ulogu sobe u vašem svakodnevnom životu (i kako se želite osjećati kada ste u njoj) prilikom odabira boje.
- Poznato je da plava smiruje i promiče opuštanje - tako da lijepa plava boja u spavaćoj sobi može stvoriti savršenu oazu mira. Zelena je osnažujuća i uravnotežujuća, a često je i lijep izbor na ulazu ili u dnevnom boravku. Čak i žuta, u malim dozama, može biti dobrodošla - objašnjava Johnson.
2. Odaberite pravi zid
Najbolje je ne odabrati zid nasumično ili jednostavno zato što ga je najlakše obojiti. Prema Johnsonu, najbolji zid za drugačiju boju je obično onaj s žarišnom točkom sobe - poput zida od kamina, zida iza uzglavlja u spavaćoj sobi ili zida s velikim umjetničkim djelom.
3. Razmislite o naglašenom stropu
I strop može biti naglašeni zid. Boja na stropu skreće vašu pažnju prema gore pri ulasku u prostoriju, što ga čini središnjom točkom.
Obično se naglašeni stropovi rade u sobama s lajsnama jer se tako dobije jasna granica između stropa i ostalih zidova u prostoriji. Ali svakako je moguće napraviti naglašeni strop u sobi bez lajsne za moderniji izgled, piše Lifehacker.