Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

14 savjeta za starije dok putuju: Budite sigurni, ali se i zabavite

14 savjeta za starije dok putuju: Budite sigurni, ali se i zabavite

Za starije osobe, problemi poput kašnjenja letova do nedostatka usluga na njihovom odredištu, može biti još veći izazov. Imamo savjete kako da vam putovanje bude pravi siguran odmor

Uz malo dodatnog planiranja možete smanjiti stres i osigurati sigurno i ugodno putovanje. Evo 14 savjeta kako sigurno putovati, ali se pri tom zabaviti i opustiti:

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Prodali sve 01:07

1. Organizirajte lijekove

Bez obzira na to kako starije osobe putuju, važno je imati nekoliko dana lijekove pri ruci. To je ključno za putovanje zrakoplovom jer je pristup predanoj torbi praktički nemoguć, a kašnjenja letova stvaraju vremenski škripac ako starije osobe moraju uzimati lijekove više puta dnevno. Također, torbe se mogu izgubiti, što pogoršava problem pa imajte sve lijekove u ručnoj torbi.

2. Istegnite noge

Dugi letovi, vožnje automobilom i putovanja vlakom znače dugo sjedenje. Ozbiljan rizik za starije putnike je duboka venska tromboza uzrokovana nedostatkom kretanja. Na dugim letovima ili u vlaku pokušajte nabaviti sjedalo uz prolaz koje olakšava stajanje, istezanje i korištenje zahoda. 

3. Ostanite hidrirani

Kretanje svakoga brzo dehidrira. Starije osobe koje lete na velikim nadmorskim visinama izložene su još većem riziku od dehidracije, pa je za njih dobra ideja držati bocu vode punom i pijuckati je tijekom putovanja. Ne zaboravite ni na prehranu - ponesite nekoliko zalogaja poput voća ili orašastih plodova u plastičnim vrećicama s patentnim zatvaračem ili energetskih pločica u njihovoj torbi umjesto da se oslanjate na trgovine i restorane u zračnoj luci u koje bi mogli svratiti (a skupi su!). 

Milenijalci i generacija Z sve više idu na putovanja kruzerima
Milenijalci i generacija Z sve više idu na putovanja kruzerima

4. Saznajte pojedinosti o putovanju

Kada vaši voljeni putuju, prikupite što više informacija o njihovom planu puta. Znajte vrijeme polaska i dolaska leta i izlaze, karte terminala, imigracijske informacije itd. kako biste izbjegli neočekivana iznenađenja. Za starije osobe koje putuju automobilom, pažljivo pratite vremensku prognozu i provjerite postoji li veća izgradnja ceste koja uzrokuje zaobilaznice koje starijim osobama mogu otežati kretanje. Naučite ih kako koristiti GPS navigaciju ako je dostupna u njihovom vozilu - neke aplikacije za putovanja također omogućuju dijeljenje tako da možete pratiti njihov napredak online tijekom putovanja.

5. Spakirajte se lagano

Cilj je spakirati sve što starijoj osobi treba u pokretni kovčeg plus ručnu torbu srednje veličine koja se nosi preko ramena. Za domaća putovanja potaknite starije osobe da spakiraju još lakše jer sve što im treba mora biti dostupno na odredištu. Teške torbe i previše njih mogu uzrokovati ozljede pri dizanju, pa čak i padove. Uvijek sa sobom imajte malu džepnu svjetiljku u slučaju nestanka struje.

6. Budite spremni na kontrole

Pobrinite se da stariji znaju da neka njihova medicinska stanja mogu upozoriti na sigurnosne kontrolne točke. Budite spremni upoznati ih s postupcima TSA u vezi s medicinskim stanjima koja mogu uključiti alarme, kao što su kirurški implantati u kuku i koljenu, ili se mogu vidjeti na snimkama kao što su protetika ili otvori za infuziju. Kako biste izbjegli kašnjenja, uzmite izjavu liječnika ili karticu s opisom uređaja i pobrinite se da stariji nosi tu dokumentaciju.

7. Gledajte na putovanje realno

Mnogi pustolovni stariji ljudi imaju popis putovanja na koje su sanjali. Ali prije nego što se započne s planiranjem, ključno je realno sagledati putovanje kako biste vidjeli može li odredište podnijeti zdravstvene hitne slučajeve i može li starija osoba podnijeti težinu putovanja. Mnoge strane zemlje ne pružaju istu razinu skrbi niti promoviraju lak pristup za starije osobe. 

18 najljepših mjesta u Europi u 2024., na popisu i hrvatski grad
18 najljepših mjesta u Europi u 2024., na popisu i hrvatski grad

8. Dođite ranije na mjesto polaska

Potaknite starije osobe da dođu do zračne luke ili željezničkog kolodvora s vremenom kako se ne bi požurivali dok prolaze kroz terminal. 

9. Ne vucite svoju prtljagu

Neka dovedu nosača ili pričekajte da obitelj stigne na mjesto za prtljagu. Ako vozite, zamolite ih da spakiraju manju torbu koju mogu ponijeti u hotel usred putovanja kako ne biste morali tegliti cijeli kovčeg u hotel i iz njega.

10. Čuvajte se besplatnog Wi-Fi-ja

Stariji nisu uvijek upućeni u računalo i ako je na lokaciji dostupan besplatan Wi-Fi, mogu ga koristiti bez provjere izvora. Savjetujte ih da izbjegavaju pristup privatnim dokumentima ili internetskim bankovnim podacima kada se povezuju na besplatni Wi-Fi. 

11. Napravite kopije dokumenata

Za starije putnike koji putuju u strane zemlje, dobra je ideja ponijeti kopije svih svojih putnih i identifikacijskih dokumenata. Ako su putovnica ili novčanik ukradeni ili izgubljeni, dodatni primjerci u ruci mogu vam pomoći da ubrzate pomoć u konzulatu ili povećate svoje šanse da se možete ukrcati na avion. Skenirajte njihove dokumente prije putovanja kako biste izradili digitalne kopije koje možete poslati e-poštom od kuće.

12. Pronađite popuste za starije osobe

Iako ih možda ne promoviraju aktivno, mnoga mjesta od muzeja do zrakoplovnih kompanija mogu nuditi popuste za starije osobe. Nosite putovnice i osobne iskaznice kako biste iskoristili niže cijene i nemojte se sramiti pitati osoblje na turističkim mjestima i agente za rezervacije nude li snižene cijene.

Sve zaboravljate? Evo 10 načina kako da poboljšate pamćenje
Sve zaboravljate? Evo 10 načina kako da poboljšate pamćenje

13. Snažno razmislite o putnom osiguranju

Postoji mnogo opcija za putno osiguranje i to je skupo za starije osobe, ali isplativo je ulaganje jer će im možda trebati u hitnim slučajevima. Saznajte funkcionira li zdravstveno osiguranje starije osobe u inozemstvu. Jedan aspekt putnog osiguranja koji treba razmotriti je osiguranje za evakuaciju. To pokriva troškove pružanja odgovarajuće medicinske skrbi starijim osobama u hitnim slučajevima — osobito ako su previše bolesni da bi letjeli komercijalno.

14. Posavjetujte se s liječnikom prije putovanja

Prije svakog većeg putovanja, starije osobe trebaju obaviti liječnički pregled, osobito ako imaju koronarnu bolest srca, hipertenziju, kronično stanje ili su nedavno operirani. Razgovarajte o zdravstvenim problemima i ako putuju u stranu zemlju, pobrinite se da su starije osobe cijepljene protiv zaraznih bolesti kojima bi mogle biti izložene na putovanju.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču