Nasilje se predstavlja kao moralno ispravno jer “pravedni” likovi u crtićima imaju dobre namjere i stoga se djeci njihovo nasilje čini opravdanim, kaže dječja psihologinja Žana Pavlović
10 crtića sa životno važnim lekcijama - i za djecu i odrasle
Izdvojili smo deset animiranih filmova iz kojih i djeca i roditelji mogu naučiti nešto dobro. Ali, otkrivamo vam i negativne strane crtiće te gledanja televizije općenito, a o čemu smo razgovarali sa dječjom psihologicom Žanom Pavlović.
Finding Dory - Potraga za Dory
Svi smo različiti i trebamo to poštovati
Glavni lik ovog crtića je slatka riba imena Dory koja je vrlo zaboravna. Mašta o pronalaženju svoje obitelji, ali se ne može sjetiti gdje su. Dory se je rodila sa smetnjama u pamćenju, a na primjeru ovog crtiće roditelji mogu objasniti djeci koliko je važno prihvatiti ljude onakvima kavi jesu - različitima.
Izvrnuto obrnuto - Inside Out
Nemoj se bojati svojih emocija
Glavna junakinja je Riley, djevojka koja se pokušava nositi sa svojim emocijama - radost, tuga, strah, bijes i nelagoda. Riley može pomoći i odraslima i djeci da vide da je normalno doživjeti različite emocije, samo ih je važno držati pod kontrolom.
Brave - Merida hrabra
Ostavite stereotipe po strani i budite svoji
Ovaj crtić je podsjetnik da se nitko ne bi trebao pridržavati očekivanja drugih, ako mu ne odgovaraju. Radi se o priči između hrabre Meride i njezine majke koja je isplanirala budućnost svoje kćeri do najsitnijih detalja.
Up - Nebesa
Nikada nije prekasno za slijediti svoje snove
Tužna i dirljiva priča o usamljenosti i starosti. Glavni lik svaki dan razmišlja o svojoj pokojnoj supruzi i o avanturama o kojima su zajedno sanjali. Napokon, Carl odluči krenuti putovati sam, no na putu mu se nađe simpatičan dječak koji donosi neke promjene u njegovim planovima.
Wall-E
Svi smo odgovorni za naš planet
Glavni lik nas uči koliko je važno brinuti za Zemlju pokazujući potencijalnu budućnost našeg planeta ako nastavimo koristiti resurse neograničeno.
Ratatouille - Ju-huhu
Slijedite svoje snove čak i kada drugi kažu da to nema smisla
Remy je štakor koji sanja o tome da postane kuhar. Iako baš nitko ne vjeruje u njega, on hrabro ide prema svojem cilju. Ovaj crtić pokazuje kako nije važno tko smo i odakle dolazimo, već to da je važno biti dovoljno hrabar za slijediti svoje snove.
The Incredibles - Izbavitelji
Nismo svoji ako skrivamo svoje talente
Glavni likovi ove priče su članovi obitelji koji pokušavaju izgledati obično. Ali, zbog toga se osjećaju depresivno i tužno - moraju skivati svoje supermoći. Poanta ovog crtića je to da su naši talenti i vještine dio osobnosti i ne treba ih skrivati.
Finding Nemo - Potraga za Nemom
Svatko ima pravo pogriješiti i slijediti svoj put
Marlin je brižni otac koji pokušava zaštititi Nemu od cijelog svijeta. Ali, njegova pretjerana zaštita samo pogoršava stvari. U ovom crtiću roditelji vidjeti koliko je važno biti potpora svojoj djeci, ali i pomoći im u istraživanju svijeta oko sebe.
Monsters, Inc. - Čudovišta iz ormara
Oni koji su najstrašniji često su najuplašeniji
Uloga čudovišta u ovoj priči je uplašiti svako dijete na svijetu, ali zastrašivanje je najgore oružje koje društvo može koristiti. Heroji u ovom crtiću brzo otkrivaju važnost međusobnog razumijevanja, poštovanja i želje za dobrobiti, a to je puno moćnije od straha.
Toy Story - Priča o igračkama
Vrijeme prolazi, ali pravo prijateljstvo ostaje
Ovo je fantastična priča o igračkama koje žive svojim vlastitim životima kada ih nitko ne gleda. Osjećaju ljubomoru, prijateljstvo, domišljati su... Iste su kao i ljudi - svi žele biti voljeni i prihvaćeni.
Negativne strane crtića i TV-a općenito
- Glavni likovi (kao npr. Spiderman) prikazuju se kao pravednici koji se pomoću nasilja bore protiv negativaca. Nasilje se predstavlja kao moralno ispravno jer “pravedni” likovi u crtićima imaju dobre namjere i stoga se djeci njihovo nasilje čini opravdanim. Veća je vjerojatnost oponašanja agresivnog ponašanja kod djece ukoliko je prikazano kao moralno ispravno - objasnila nam je dječja psihologinja mr. spec. Žana Pavlović, prof. psihologije.
- Poruke nasilja su kratke, efektne, djelotvorne i etički upitne. Na primjer, u crtiću Kapetan Planet kažu "Zbog prenapučenosti planete, nemojte imati više djece - dodaje.
Preporuka ove dječje psihologinje za roditelje:
- Gledanje televizije ne možemo zabraniti, ali možemo ograničiti.
- Ne upotrebljavajte televiziju kao "odgajateljicu".
- Ne TV u dječjoj sobi – imajte pod nadzorom što dijete gleda!
- Provjeravajte sadržaje emisija koje vaše dijete gleda.
- Odvojite malo vremena i pogledate skupa s djetetom neku od emisija.
- Razgovarajte o likovima filmova, serija i crtića i o razlikama između stvarnog i izmišljenog tj. TV života, o posljedicama nasilja.
- Budimo djeci pozitivan model!
- Djeca vole kad provodimo slobodno vrijeme s njima, u današnje vrijeme, oni to doživljavaju kao nagradu (odlazak na igralište, izlet, u park). Što više vremena provoditi u motoričkim igrama na zraku, koje su odličan poticaj za cjelokupan djetetov razvoj (od govornog područja, samopouzdanja, do kognitivnog i motoričkog razvoja) - kaže.
- Čak i kad vrijeme nije idealno (kad pada kiša- imamo kišobran!) sve može biti odgojno i poticajno, upoznavanje boja u prirodi, igra s kamenčićima pored rijeke ili mora i sl. U kući preferirati zajedničke igre, društvenog tipa ili pustiti da se dijete samo zabavi, uz vršnjake ili u samostalnoj igri..najbolje da je kreativna..npr. napraviti cestu od kartona za jurića! I slično - dječja psihologinja Žana Pavlović.
- Ono što nam se dešava je da upadamo u zamku neprestanih aktivnosti za dijete koje se nije u stanju samo zabaviti. U školskoj dobi se očituje u pohađanju 5 do 6 slobodnih aktivnosti koje su sve samo ne slobodne, npr. nogomet, engleski, talijanski - dodaje.
Otkrila nam je i rezultate nekih istraživanja.
Analizi sadržaja TV programa (Boban i sur, 2006.
- Nešto više od polovice prikaza sadrži nasilje.
- Najviše agresivnih scena u igranim filmovima, sapunicama, i animiranim filmovima.
- Najčešće se prikazuje fizička agresija (45,4%), a od agresivnih činova su najzastupljenije svađe (31,9%), ubojstva (23,4%) i tučnjave (21,6%).
- Najmanje bilo onih koje su namijenjene djeci i mladima (11%).
- Najviše agresivnih scena prikazano je u poslijepodnevnom terminu, zatim u prijepodnevnom, ranovečernjem i na kraju kasnovečernjem.
- Sve sličniji američkim i europskim TV
Brojke o gledanosti TV kod djece
- 28 sati (1680 min) tjedno gledaju TV, 38 ,5 min u razgovoru s roditeljima.
- Djeca do 6 godine, jednako borave na zraku kao i gledaju TV.
- ¼ djece ima TV u sobi (s tim u skladu, 5 puta više gledaju TV).
- 50% glavnih protagonista se našlo u činu nasilja, 10% je ubijeno, 5% je izvršilo samoubojstvo.
- Hrvatska ima 20 agresivnih scena na sat (Finska 4)
- Dijete do 21 godine na TV vidi oko 8.000 ubojstava.
- Više sati TV- veća mogućnost za razvoj poremećaja prehrane (pretilost i bulimija) i oštećenja vida.
- 25% djece nižih razreda OŠ gleda TV više od 3 sata dnevno (HR).