Ništa se može usporediti s frustracijom koju roditelj osjeća kad odgaja tinejdžera. Umjesto da roditelji idu u krajnosti i glume im prijatelje ili čuvare, stručnjakinja savjetuje kako proći to turbulentno razdoblje
Zbog ovih roditeljskih grešaka tinejdžeri postaju buntovnici
Kontrolirani hormonima koji su preuzeli svaku stanicu u njihovom tijelu, tinejdžeri često uzrokuju velike probleme roditeljima koji se trude razumjeti zašto se njihovo nekoć pametno i umiljato dijete pretvorilo u čudovište.
POGLEDAJTE VIDEO: Najčešći propusti u odgoju
Pokretanje videa...
Međutim, kako je stručnjakinja otkrila, njihovo ponašanje u ovom dijelu života bi moglo biti povezano s nekoliko velikih roditeljskih grešaka u odgoju.
Kirsty Ketley, stručnjakinja za odgoj, je podijelila ono što vaše dijete čini 'razmaženim derištem'. Kada je riječ o odgoju tinejdžera, roditelj može napraviti tri pogreške:
- Roditelji se postavljaju kao da su njihovi prijatelji, a ne roditelji. Tinejdžeri trebaju roditelje da im budu roditelji, da postavljaju granice i stvore sigurno mjesto. Za prijatelje biraju svoje vršnjake - kaže.
To ne znači da odjednom morate promijeniti ton i postati poput autoritativnog diktatora - budite prijateljski raspoloženi i angažirani sa svojim djetetom, ali im morate dati do znanja tko je glavni, dodala je.
- Često uspoređujem obitelji s timovima, s roditeljima kao menadžerima, tu su da usmjeravaju, podržavaju i osiguravaju da svi u timu odrade svoj dio - objašnjava Kirsty.
Druga velika greška je to što roditelji ne razmišljaju o tome kako je njima bilo kad su bili tinejdžeri.
- Stres tinejdžera odraslom čovjeku bi se mogao činiti trivijalnim, ali njima je to veliki problem i treba ga potvrditi i tretirati s empatijom - kaže.
- Naravno da će im život postati teži kako odrastaju, ali to u ovoj fazi odrastanja nije bitno. Bitno je poslušati ih i pokazati suosjećanje te pomoći, u određenoj mjeri, u rješavanju njihovih problema - dodaje stručnjakinja.
Zamoljena da navede roditeljske pogreške, Kirsty je također naglasila koliko je važno ne uvijek 'spašavati' svoje dijete.
- Djeca koju roditelji uvijek spašavaju kasnije imaju problema s donošenjem odluka za sebe, a to je ono što gradi samopouzdanje, stoga je važno dopustiti im da sami biraju, na primjer, što će nositi - upozorava stručnjakinja.
Ovdje roditelji mogu djecu naučiti prednosti i nedostatke koji prate njihove izbore, a što im također omogućuje da 'preuzmu odgovornost za svoj izbor'.
Budući da tinejdžeri sada provode više vremena zalijepljeni za svoje telefone nego ikad prije, primamljivo je pratiti njihove aktivnosti i gdje se nalaze - nešto što je, kako je Kirsty primijetila, nedavno postalo 'jako popularno'.
No, iako to može donijeti mir roditeljima, vrlo lako može pokvariti odnos roditelja s djetetom.
Jako je važno da dijete nauči vjerovati roditeljima i da roditelj vjeruje svom djetetu - objašnjava.
- Oslanjanje na aplikacije za praćenje njihovog boravišta ili praćenje onoga što gledaju na internetu može ozbiljno potkopati to povjerenje, što može navesti djecu da donose rizične odluke i da nauče skrivati to što rade od svojih roditelja - rekla je stručnjakinja.
Pobrinite se da vaše dijete zna da ste uvijek tu ako vas zatreba, napominje Kirsty.
Ljeto je sada u punoj snazi ​​i sa toliko slobodnog vremena, to za većinu tinejdžera znači samo jedno - odlazak na zabave gdje ima alkohola i, eventualno, drugih supstanci.
Naravno, Kirsty, koja je i sama majka dvoje djece, shvaća da se roditelji zbog toga mogu brinuti, što je potpuno normalno.
- Opet, bolje je djeci objasniti koji su nedostaci alkohola i droga, koje su posljedice i što im se sve može dogoditi. Dajte im do znanja da neke stvari mogu dugoročno utjecati na njihov život i onda im dopustite da sami izaberu što će i kako će, umjesto da im vi otvoreno branite - savjetuje.
- Također, što i kako reći najbolje će procijeniti roditelj koji najbolje poznaje svoje dijete - dodaje za britanski Sun.
Kirsty je dodala: 'Mislim da je pametno odabrati svoje bitke, ali i pobrinuti se da vaše dijete zna da ste uvijek tu ako mu zatrebate.'
- Čak i ako su pogriješili, trebali bi osjećati da ste tu za njih i da ih nećete osuđivati, iako znaju da će biti posljedica, vi ste prvenstveno tu da im pomognete u tome - savjetuje.