Leonard Cohen preminuo je na današnji dan, 7. studenog, prije dvije godine u Los Angelesu. Otišao je mirno, sa spoznajom da je za života napravio sve što je naumio
Leonard Cohen se bio povukao radi vjere, htio je biti svećenik
Na današnji dan prije dvije godine napustio nas je u 82. godini glazbeni velikan i književnik, Leonard Cohen. Te 2016. godine obilježavao je punih 60 godina djelovanja, a s pisanjem poezije započeo je još davne 1956., dok je prvi glazbeni album izdao u drugoj polovici 60-ih.
Odrastao je u Montrealu, u uglednoj židovskoj obitelji, a veliku ulogu u Leonardovu odrastanju odigrao je njegov djed, s obzirom da je rano ostao bez oca. Od malih nogu pokazivao je interes prema glazbi, književnosti i religiji, a što se i moglo osjetiti njegovoj dugovječnoj karijeri te djelima koja je ostavio. S pisanjem pjesama počeo je kao 17-godišnjak, a po fakultetu je shvatio da mu rodni grad i okruženje nisu dovoljno velik izazov pa se otisnuo u svijet i s vremenom postao prepoznat kao vrstan glazbenik, čije su pjesme nadmašile i njegovu prvu ljubav poeziju.
- Sve moje pjesme u pozadini imaju gitaru, čak i novele - izjavio je jednom prilikom Cohen te tako najbolje opisao svoj opus. 1967. godine, razočaran što ne može živjeti od karijere književnika, Cohen se okreće kantautorskoj karijeri te seli u SAD. Ubrzo izlaze neki od njegovih najboljih albuma, smatrani remek - djelima kao što su Songs of Leonard Cohen (1967), Songs of Love and Hate (1971) i Death of a Ladies' Man (1977). Za glazbene karijere snimio je 14 studijskih albuma, a posljednji You Want It Darker izašao je samo tri tjedna prije nego li je glazbenik preminuo.
Pjesnički mu je uzor bio Federico Garcia Lorca, a koliko je cijenio španjolskog pjesnika najbolje pokazuje i to da je Cohen vlastitu kćer nazvao Lorca. Uz kćer, glazbenik ima i dvije godine starijeg sina Adama koji je krenuo očevim glazbenim stopama, a oboje djece dobio je s umjetnicom Suzanne Elrod. Religija mu je bila iznimno važna, a svojevremeno se čak i povukao iz javnoga života kako bi postao budistički redovnik.
Mnogi domaći glazbenici bili su ljubitelji Leonarda Cohena te su stvarali inspirirani upravo glazbom kanadskog umjetnika. Sredinom 1970-ih Arsen Dedić namjeravao je snimiti album obrada Cohenovih pjesama, a ideju je djelomično realizirao tek 1985. na albumu Kantautor s prepjevima svojih omiljenih kantautora, gdje je uvrstio i Cohenovu Seems So Long Ago, Nancy, pod naslovom To sve je davno sad. Ibrica Jusić snimio je tribute album s dvanaest Cohenovih pjesama u prepjevu šansonijera Srđana Depola. Cohena je kao uzor navodio i Branimir Štulić, a obrađivali Ivo Amulić, Klapa Libar te Ivo Gamulin Gianni.
Glazbenik je svoju svjetsku turneju 2010. godine otvorio koncertom u Areni Zagreb, a nakon nastupa su tiskane čak dvije njegove biografije na hrvatskom jeziku te je iste godine primio Nagradu Porin za album Live in London (2009.) u kategoriji najboljeg inozemnog video programa.
Leonard Cohen preminuo je 7. studenog u Los Angelesu, a vijest o njegovoj smrti javnost je saznala tri dana kasnije kada su poruke sućuti i žaljenja uputile mnoge svjetske zvijezde, ali i brojni Leonardovi fanovi. Po riječima njegovog sina Adama, Leonard je preminuo mirno, sa spoznajom da je napravio sve što je želio prije smrti.