Na konferenciji 24sata 'Sigurnost poslovanja: Gospodarski, digitalni i ljudski faktor' u Hilton Garden Inn Hotelu u Zagrebu sudjelovat će i Dalibor Kratohvil, predsjednik Hrvatske obrtničke komore
Kratohvil: 'Imamo izazova, ali borbeni smo. Broj obrta veći je za čak 11.000 u godinu dana'
U vremenima nestabilnosti i velikih svjetskih kriza tvrtke se nalaze pred velikim izazovima, a s njima i mnogi naši obrtnici. O tome što nas sve čeka i što treba promijeniti u poslovanju govorit će se na četvrtoj biznis konferenciji 24sata "Sigurnost poslovanja: Gospodarski, digitalni i ljudski faktor". Konferenciju organiziraju 24sata i Kvaka24, 7. lipnja u Hilton Garden Inn Hotelu u Zagrebu, a dolazak su najavili mnogi stručnjaci iz svijeta ekonomije, makroekonomije, ekonometrije, financiranja, IT-a, sigurnosti, kibernetičke sigurnosti...
Detaljno o toj problematici govorit će se na prvom panelu, pod nazivom "Sigurnost poslovanja u vremenu globalizacije, digitalizacije i velikih svjetskih kriza", kojim će moderirati Igor Alborghetti, glavni urednik magazina Express. Uz Višnju Božinović, članicu Uprave za poslovanje sa stanovništvom i SME-ovcima, Raiffeisenbank Hrvatska, mr. sc. Gordana Kolaka, predsjednika Uprave Končara, Gorana Šaravanju, glavnog ekonomista Hrvatske gospodarske komore, na panelu će sudjelovati i Dalibor Kratohvil, predsjednik Hrvatske obrtničke komore.
- Moram istaknuti da su hrvatski obrtnici uporni, otporni, hrabri i vrijedni te da nas je svakog dana sve više i više. Naime, u odnosu na prošlu godinu ostvarujemo rast veći od 10%, broj obrta u zadnjih godinu dana veći je za gotovo 11.000, sad nas je više od 116.000 te je u obrtima zaposleno oko 13% ukupno zaposlenih osoba u Hrvatskoj. To ne znači da nemamo izazova nego da se dobro nosimo s njima - objašnjava Kratohvil i dodaje da će nastaviti inzistirati na poreznom i administrativnom rasterećenju na svim razinama, da se učinkovitije suzbija siva ekonomija, da se nastavi reforma obrazovnog sustava i da se omogući fleksibilnije zapošljavanje radne snage u frekventnim razdobljima poslovanja (npr. vaučeri u poljoprivredi), kao i da se omogući više kredita za mikro i male subjekte uz jednostavniji pristup sredstvima, ali i da im se osigura lakši i jednostavniji pristup EU sredstvima.
Ono što je za njihove članove ključno – moraju riješiti pitanje bolovanja, izjednačiti prava mladih radnika i mladih obrtnika te omogućiti umirovljenicima da nastave raditi u obrtima bez obustave isplate mirovine. Također, istaknuo je, obrtnici odgovaraju vlastitom imovinom, što samo po sebi predstavlja opasnost za egzistenciju njihovih obitelji, ne više samo za posao.
Najveća prijetnja s kojom se suočavaju svakako je povećanje cijena energenata, koje mali obrtnik itekako osjeti i koje u velikoj mjeri utječe na njegovo poslovanje i likvidnost. Mjere Vlade u smjeru ograničavanja cijena energenata i produžetak tih mjera mnogima od njih omogućili su nastavak poslovanja.
- Na osobnom primjeru mogu navesti da je riječ o uštedi od 300 eura na razini mjeseca, što nije zanemarivo. Tu je velik problem nedostatak radne snage i prijeko nam je potreban fleksibilniji model zapošljavanja u razdobljima povećanog opsega posla. Naravno, riječ je o kratkoročnoj mjeri, dugoročno tome moramo pristupati strateški: demografskim mjerama, reformom obrazovnog sustava i njegovom prilagodbom na potrebe tržišta rada te generalno unapređenjem poslovnog okruženja - objasnio je predsjednik Hrvatske obrtničke komore.
Na obrtnike je u velikoj mjeri utjecala i digitalizacija, koja je neizbježna u poslovanju, osim kod rijetkih obrta, tradicijskih. Pojedine djelatnosti, ističe Dalibor Kratohvil, ne mogu funkcionirati osim putem digitalnih alata. Recimo, ugostiteljstvo i turizam, osobito u segmentu promocije i komunikacije s potrošačima i/ili gostima.
- U kontekstu trgovine zaista je riječ o uzlaznom trendu koji je nastao zbog promjene navika potrošača pod utjecajem pandemije. Svaki veći proizvodni proces danas najčešće podliježe nekom obliku digitalizacije, a zeleno, održivo i digitalno svakako su smjerovi u kojima je potrebno razvijati svoje poslovanje - objašnjava Kratohvil.
Gorući problem je nedostatak radne snage i potreba za uvozom stranih radnika, a to će sigurno biti i u sljedećem razdoblju.
- Strateški prioritet svih nas i svih razina vlasti mora biti formiranje sustava koji će moći proizvesti našu radnu snagu za naše potrebe, ali i gospodarskog okruženja koje će je zadržati u granicama Lijepe Naše. S nadležnima radimo punom parom kako bismo ustrojili obrazovni sustav tako da odgovara potrebama tržišta. Krajnji cilj je da ponuda odgovara potražnji na tržištu, da obrtnici sami u najvećoj mjeri educiraju nove generacije obrtnika, a da sugrađanima dajemo prilike i razloge da (uvijek) biraju (samo) obrtničke - ističe Dalibor Kratohvil.
Vjeruje da vrijeme koje dolazi nosi i nastavak usporavanja inflacije te pad cijena većine energenata, oporavak realnih dohodaka i povećanje potražnje, kao i jačanje klimatskih izazova te potrebu za okretanje zelenom i digitalnom.
- Siguran sam da će obrtništvo nastaviti jačati i rasti, a mi ćemo kroz konstruktivan dijalog s nadležnim tijelima nastaviti zagovarati interese naših obrtnika: rad na obrazovnom sustavu, porezno rasterećenje, pojačane kontrole obavljanja neregistriranih djelatnosti, nastavak ograničenih cijena energenata, stvaranje snažnijih cehova uključenih u kreiranje zakona i propisa, izmjena Zakona o trgovini i sve ostalo što će na bilo koji način opterećivati rad hrvatskih obrtnika.
Poručuje i kako ne sumnja u hrvatske obrtnike, osim što su majstori svojih zanata, oni su majstori u svladavanju svih prepreka i izazova koji su stavljeni pred njih, a na nama je čast i dužnost da im pomognemo u tome.
- Pozivam vaše čitatelje, mlade i one malo starije, da se odluče za obrtništvo, da odluče biti sami svoji gazde i da kvalitetnu egzistenciju sebi i svojim obiteljima osiguraju zahvaljujući svojim vještinama, trudu i radu. Uvijek ponavljam: vrijednima i vještima uspjeh je zagarantiran - zaključio je.
Na konferenciji će sudionici obraditi još nekoliko tema - "Financije za nove generacije", "Kibernetička sigurnost: Imperativi i izazovi zaštite online poslovanja", "Zaštita intelektualnog vlasništva u svijetu umjetne inteligencije"...
Osigurajte svoje mjesto na konferenciji - prijavite se ovdje jer je broj mjesta ograničen.
Partneri konferencije su Fina, Raiffeisenbank Hrvatska, Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska udruga poslodavaca, Hrvatska gospodarska komora, Croatia osiguranje, Hrvatska udruga banaka, Setcor i KONČAR.
'Hrvatsko gospodarstvo dobro je prošlo kroz izazove koji su nas zadesili zadnjih godina'
Prijavite se na konferenciju Kvaka24: Saznajte što nas očekuje u budućnosti biznisa
Prijavite se na četvrtu biznis konferenciju: 'Pravi je trenutak za izvozne iskorake naših tvrtki'