Obavijesti

Kvaka24

Komentari 8

Kostrenski ugostitelj: Recept za uspjeh? Prilagodba, promjena i edukacija, inače ste prosjek

Kostrenski ugostitelj: Recept za uspjeh? Prilagodba, promjena i edukacija, inače ste prosjek

Smještena u blizini Rijeke, između uvale Martinšćica i Bakarskog zaljeva, općina Kostrena staro je primorsko mjesto koje, osim pomoraca, ima mnogo turista. A svi oni vole domaću hranu, svjedoči tamošnji ugostitelj

Kostrenski kraj obilježavaju karakteristično kraško područje s mediteranskim biljem i poznatim kostrenskim gromačama - vrstama suhozida koji se grade od netesana kamena bez uporabe veziva. Blaga klima s povremenim jakim naletima bure i more visoke čistoće koje zbog mnogobrojnih izvora slatke vode ljeti iznosi malo "hladnija" 22°C, obilježja su koja ovaj kraj čine izrazito popularnom ljetnom destinacijom.

Pomorstvo i turizam u Kostreni

Prije nego što je postala turističko odredište, Kostrena je bila poznata kao dom pomoraca, a osobito kapetana. Naime, iz Kostrene su potekli mnogobrojni svjetski poznati kapetani, poput Pavla Randića, koji je prvi preplovio Sueski kanal uoči njegova otvaranja, ali i pomorci koji danas plove po morima i oceanima diljem svijeta. Ipak, kako je već nagoviješteno na početku članka, tijekom posljednjih godina došlo je do snažnog uzleta djelatnosti usko vezanih za turizam. 

- Kostrena je interesantna kao destinacija jer je možda malo jeftinija u odnosu na zapadni dio Kvarnera. O tome svjedoči podatak da smo prije deset godina imali 33 iznajmljivača, a sad ih imamo više od 140. Turisti se najčešće zadržavaju do tjedan dana, a nije rijetkost i da dođu automobilom kako bi istražili okolna mjesta, poput Brijuna, Plitvica, Krka i slično. Sezona je bila prepuna takvih gostiju, a ne smijem zaboraviti spomenuti ni priljev domaćih gostiju iz Rijeke i okolice, koji i sad traže malo osvježenja i odmora na našim plažama - govori nam Hrvoje Margan, vlasnik ugostiteljskog obrta Restaurant Pizzeria Paris u Kostreni.

Više ovakvog sadržaja pročitajte u specijalu Kvaka24.

Ljubav prema autohtonoj kuhinji

Margan trenutno broji šesnaestu godinu uspješnog poslovanja restorana. Svako jutro odlazi na lokalnu tržnicu i vrlo mu je važno odabrati domaće i svježe namirnice.

- Trudim se imati na jelovniku lokalne specijalitete s autohtonim namirnicama, koje u pravilu traži svaki turist, ali i Kostrenjanin. S godinama se pokazalo da se sve manje traže pizze s mesom, pa tako danas imamo četiri vrste pizze s morskim nadjevima te jednako toliko vegetarijanskih varijanti.

Margan ipak ističe da je idealna namirnica kvarnerski škamp, koji bi se mogao jesti čak i sirov. Tu je i otočna janjetina, čije je meso prirodno slano jer te životinje pasu travu koju prska okolno more, te grobničko jelo palenta kompirica u kombinaciji s grobničkim sirom.

- Popularni su i goranski krumpiri, čije je sjeme zaštićeno, vrganji, borovnice, a uskoro će biti i vrijeme buče, namirnice koju inače uvrštavamo na svoj jelovnik svake jeseni - priča nam naš sugovornik, koji je do sada dobio mnoga priznanja za promicanje autohtone kuhinje primorskoga kraja.

Usprkos svim preprekama 

S obzirom na bogato iskustvo rada u ugostiteljstvu, Hrvoje primjećuje da, iako se stalno pojavljuju novi trendovi u ovoj djelatnosti, tri stvari su do dan danas ostale jednako problematične. Riječ je o poreznoj politici, nepredvidljivosti tržišta i radnoj snazi.

- Prvi problem su porezna opterećenja, koja su se u proteklih 20 godina u prosjeku mijenjala svakih 20 mjeseci, što je izuzetno naporno pratiti i svaki put iznova uklapati u poslovanje. U to su spadale promjene načina obračuna PDV-a, određenih davanja, parafiskalnih nameta i slično. Primjerice, način obračuna poreza na dohodak i dobit mijenja se pri svakoj poreznoj reformi. Teško je pratiti sve te promjene i bilo bi dobro da ih je što manje radi dugoročnog planiranja poslovanja - govori.

- Onda je tu i nepredvidljivo tržište, zbog kojeg ne mogu izrađivati višegodišnje planove nego u najboljem slučaju šestomjesečne. Cijene se brzo mijenjaju, a od kada je nastupila kriza uzrokovana koronavirusom i ratom u Ukrajini, još i brže. Ja, a ni moji kolege, ne možemo sa sigurnošću znati do kada ćemo imati identičan broj gostiju i prometa - objašnjava naš sugovornik.

- A to što nemamo dovoljno educirane radne snage višegodišnji je problem. Već mi dugo ne dolaze školovani i spremni, moglo bi se reći gotovi radnici, nego osobe u koje je prvo potrebno uložiti mjesece edukacije - kaže.

Suradnja obrazovanja i gospodarstva

Upravo je to jedan od glavnih razloga zbog kojih Hrvoje Margan već petnaest godina, zahvaljujući izvrsnoj suradnji s Ugostiteljskom školom u Opatiji, sudjeluje u podučavanju budućih generacija kuhara i konobara. Kroz njegov obrt prošlo je mnogo učenika i konobara koji su danas priznati u ugostiteljskoj struci, a dio ih je ostao raditi u obrtu.

- Ja sam završio ugostiteljsku školu 1991. godine i tad je, sjećam se, bilo desetak razreda konobara. Ravnateljica Ugostiteljske škole u Opatiji kaže mi da je ove školske godine upisala dva razreda smjera konobar, po 25 učenika. Uzmemo li u obzir da je nedavno otvoren hotel Hilton u Rijeci, koji je imao potrebu za većim brojem kuhara i konobara, možemo reći da je ta, prosječno dva razreda konobara, u praktički jednoj godini, povukao samo Hilton. A što je s ostalima, kojima nedostaje kvalificiranih kuhara i konobara?! - upozorava, dodajući da je njegov najmlađi kuhar upravo upisao drugi razred srednje ugostiteljske škole.

Ugostitelj, obrtnik, sommelier i kuhar

Uz završenu ugostiteljsku školu, naš je sugovornik na početku svojeg poslovnog puta završio i za sommeliera. Godinama je aktivan u Udruženju obrtnika Rijeka kao član Ceha ugostitelja, član nadzornog i upravnog odbora tog udruženja, kao i član njegove skupštine, zbog toga što teži razvoju i unapređenju struke. 

Margan, kojeg je prošle godine Hrvatska obrtnička komora prepoznala kao ugostitelja koji se posebno istaknuo svojim radom u struci i komorskom sustavu te mu pritom odala priznanje, 2021. godine položio je i majstorski ispit za Majstora kuhara i tako je svoje višegodišnje ugostiteljsko iskustvo obogatio još jednom diplomom - onom majstorskom. Međutim, uz sva stečena znanja, kaže da mu je najdraži dio posla rad s gostima. 

Za kraj poručuje da ugostitelji moraju uvijek biti spremni na promjene jer tržište stalno nameće nove trendove. Restoran je živ organizam koji je potrebno budno i aktivno pratiti ako ne želite biti osuđeni na prosjek. A prosjek za ovog ugostitelja, kako kaže, nije opcija.

kvaka24 passica
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 8
'U našem poslu nikad nema dosade, stalno nešto  učimo, a mogućnost zarade je odlična!'
KVAKA24 INTERVJU

'U našem poslu nikad nema dosade, stalno nešto učimo, a mogućnost zarade je odlična!'

Josip Meštrić druga je generacija majstora obrtnika u obitelji, a kako sam kaže, potražnja za kvalificiranim majstorima serviserima ne prestaje. Bilo da je riječ o ljetnim ili zimskim mjesecima - posla ima napretek
'Danas se poslovođe puno više prilagođavaju mladima: Nekad to nije bilo tako!'
KVAKA24 INTERVJU

'Danas se poslovođe puno više prilagođavaju mladima: Nekad to nije bilo tako!'

Andrijana Žoldin iz Vinkovaca već 30 godina ponosno stoji iza svake frizure koja izađe ispod njezinih prstiju, a nama je otkrila kakav je to bio put i kako se danas prilagođava brzim promjenama u industriji ljepote
'Kroz praksu sam naučio što znači poštovati tuđe vlasništvo i držati se dogovorenog'
KVAKA24 INTERVJU

'Kroz praksu sam naučio što znači poštovati tuđe vlasništvo i držati se dogovorenog'

Da je posao majstora obrtnika dobar izbor za one koji ne vole ponavljanja istih situacija ili za one koji ne podnose dosadna zanimanja, uvjerava nas Goran Cerović, uspješni obrtnik elektrotehničar iz Bjelovara