Obavijesti

Kvaka24

Komentari 4

Domaći projekt pošumljavanja dronovima iz zraka: 'Ono što mi sadimo su pametne šume'

Domaći projekt pošumljavanja dronovima iz zraka: 'Ono što mi sadimo su pametne šume'

Prije zaokreta u poduzetništvo i pokretanja dva uspješna projekta čiji je glavni cilj očuvanje okoliša, Goran je bio na vodećim pozicijama u domaćim i stranim kompanijama. Međutim, kod njega je presudila ljubav prema prirodi

Prije desetak godina, sjedeći preko puta Onofrijeve česme u Dubrovniku i gledajući turiste kako toče vodu u plastične boce te kako se tome vesele i slikaju jer mogu natočiti i piti vodu iz česme, Goran Ladišić došao je na ideju za pokretanje projekta FREEWA. Tad je, kaže, počeo istraživati i zanimati se za dostupnost pitke vode u Hrvatskoj i šire. 

Inače, riječ je o besplatnoj aplikaciji za dostupne izvore pitke vode u cijelom svijetu. Vodio se mišlju kako je šteta da se ista ta pitka voda ne koristi, a sve s ciljem smanjenja konzumacije vode u plastičnoj ambalaži. No s istom namjerom, a to je očuvanje okoliša, pokrenuo je i Projekt O2, čiji je cilj pošumljavanje dronovima na teško pristupačnim ili čak i nepristupačnim terenima diljem Europe. 

Bespilotne letjelice u novoj ulozi 

Za dronove, opisuje nam Goran, ne postoje prepreke, idealni su za opožarene lokacije do kojih niti vatrogasci ne mogu doći, a jedino su rješenje kanaderi, kojih, slaže se s tim, niti u sezoni požara, nažalost, nema dovoljno. 

- Konkretan takav primjer je lokacija Kras u Sloveniji, gdje je 2022. godine bio najveći požar u povijesti Slovenije, ali takvih lokacija, nažalost, ima mnogo diljem Europe i svijeta. No ne moraju to biti samo opožarena područja nego smo danas svjedoci i mnogo degradiranih područja nastalih vjetrolomom, "smrznutom“ kišom i slično – upozorava Ladišić i dodaje da projekt FREEWA trenutno nije povezan s današnjim Projektom O2, ali u budućnosti ih namjerava povezati da oba projekta bitno pomažu i utječu na okoliš.  

Također je važno spomenuti, dodaje on, da je sadnjom uz pomoć bespilotnih letjelica moguće u mnogo kraćem vremenu posaditi veće površine nego što je to moguće konvencionalnim načinom sadnje. 

- Ono što mi radimo, odnosno sadimo, su tzv. pametne šume. Osnovna je razlika to što su naše buduće šume isključivo u funkciji očuvanja bioraznolikosti, proizvodnje kisika i apsorpcije CO2, a nikako u svrhu njihove komercijalizacije i takve šume mogu bitno utjecati na klimatske promjene. Sve ovo vrlo je važno jer je Europska komisija dala zadatak članicama EU za sadnju tri milijarde stabala do kraja 2030. - istaknuo je Ladišić. 

Projekt se provodi i izvan Hrvatske

Do danas su u okviru Projekta O2 posijali više od 200.000 m2 i na tim će područjima biti minimalno 20.000 novih stabala

- Tu svakako želim istaknuti da se na većini tih lokacija i ručno zasadilo oko 2000 stabala. Osim važnosti novih stabala, spomenuo bih i važnost edukacija koje radimo na svim sadnjama s našim partnerima, u koje obavezno uključujemo i djecu iz obrazovnih ustanova gradova i/ili općina s kojima surađujemo. Tema edukacija je važnost očuvanja postojećih šuma i bioraznolikosti te sadnje novih šuma i što one znače za naš život te koliko utječu na borbu s negativnim aspektima klimatskih promjena – kaže Ladišić. 

Do sada su u Hrvatskoj radili u Grubišnom Polju, gdje rade isključivo pripadnici manjine iz romske zajednice i branitelji jer tako, dodaje Ladišić, kao mali poduzetnici žele poslovati i društveno odgovorno. Radili su i općini Promina, a posebno su ponosni na suradnju s Vukovarom, gdje su sadili prošle jeseni, a nastavak suradnje očekuju i ove godine budući da je riječ o velikoj površini od otprilike 50 hektara. Međutim, projekt se proširio i izvan Hrvatske. 

- Krajem prošle godine počeli smo suradnju sa Zavodom za gozdove Slovenije na lokaciji Kras, a za ovu smo godinu dobili dodatnih pet lokacija u Sloveniji.Također smo ove godine sve dogovorili s našim partnerom u Srbiji, gdje uskoro krećemo sa sadnjama, te isto tako u BiH, Crnoj Gori, Makedoniji i na Kosovu. Također se vode razgovori s potencijalnim partnerima za Austriju i Francusku. Sve je to rezultat našeg rješenja koje je potrebno svim državama, a koliko znamo, još smo jedini u EU koji to rade na način da dronovi izbacuju tzv. seed bombs – kaže sugovornik i dodaje: 

- Postoji, naravno, interes, no kao i svaki posao u Hrvatskoj, imamo i 'konkurenciju', koja se bavi ručnom sadnjom i u suradnji s državnim institucijama, pa je njihova ponuda na tržištu bitno povoljnija jer koriste državne resurse. Vjerujem da ćemo i mi doći na red da surađujemo s našom državom. Naš bi posao trebao biti u interesu državnih institucija koje su povezane sa šumarstvom jer svaki naš uspjeh je uspjeh i države s kojom surađujemo, a sve za jedini nam planet Zemlju – govori Ladišić. 

'Poduzetništvo je sve samo nije lako'

Prije ulaska u poduzetničke vode Goran je dvadesetak godina radio kao menadžer u vodećim hrvatskim i stranim kompanijama, ali ljubav prema prirodi bila je prisutna još od djetinjstva. 

- Kao mali bio sam puno uključen u našu obiteljsku 'kućicu' s imanjem na kojem su vinograd, vrt i voćnjak, a kako je riječ o lokaciji na vinskim cestama, tamo je priroda baš onako u originalu. Ta naša 'kućica' bila je životni projekt mojih roditelja i, kad vidim s koliko su se ljubavi oni bavili time, to nije moglo niti mene zaobići. Prije dvije godine odselio sam se iz Zagreba u tu našu 'kućicu' i mislim da i to dovoljno govori o mojoj ljubavi prema prirodi – kaže nam sugovornik. 

Svaki je početak težak, a takav je bio, kaže Goran, i njegov poduzetnički put. Ali sve je lakše, dodaje, kad postoji tim od 10 lojalnih kolega i partnera koji su s njim od prvog dana, i tako već četvrtu godinu zaredom.

- Mislim da je entuzijazam glavni, kao i vjerovanje u ono što radiš. Da je poduzetnik biti lako, bio bi to svatko, no poduzetništvo je sve samo nije lako, ali ako vjeruješ u sebe i u ono što radiš, uvijek se otvore i neki novi neplanirani, ali dobri, putevi. Svima bih nam poručio: čuvajmo ovu prirodu jer tko nam daje za pravo da i djeca naše djece ne uživaju u njoj kao što mi danas uživamo – zaključio je Goran Ladišić. 

Goran Ladišić član je HUP - Udruge malih i srednjih poduzetnika te vlasnik poduzeća Magic forest d.o.o.Tekst je dio plaćenog sadržaja nastalog u okviru partnerske suradnje HUP-a i 24sata na poduzetničkoj platformi Kvaka24.

Više ovakvog sadržaja pročitajte u specijalu Kvaka24.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 4
'Otkad sam krenula u privatni biznis, dišem punim plućima, puno učim, radim i uživam'
SAMA SVOJA ŠEFICA

'Otkad sam krenula u privatni biznis, dišem punim plućima, puno učim, radim i uživam'

Alma Krpan, diplomirana ekonomistica i konzultantica iz područja financija, nakon 18 godina rada u bankarskom sektoru krenula je u poduzetničke vode, članica je HUP-Udruge malih i srednjih poduzetnika
'Najčešći pozitivan feedback koji dobivamo jest da je FIRA jednostavna za korištenje'
INTERVJU MARKO JURJEVIĆ

'Najčešći pozitivan feedback koji dobivamo jest da je FIRA jednostavna za korištenje'

Biti poduzetnik i obrtnik danas znači igrati više uloga. A kad na red dođu financijski aspekti poslovanja, ne snalaze se svi baš najbolje. S Markom Jurjevićem razgovaramo o aplikaciji FIRA i o tome kako im ona može olakšati posao
Jeste li razmišljali o ovome? Otkup uhodanog malog biznisa mogao bi biti prava prilika
ZA PODUZETNIKE KOJI KREĆU OD NULE

Jeste li razmišljali o ovome? Otkup uhodanog malog biznisa mogao bi biti prava prilika

Kakvo je tržište kupoprodaje biznisa u Hrvatskoj, što kažu primjeri iz prakse, koji su najčešći razlozi i motivi, ali i kakvi smo u odnosu na druge europske zemlje, doznali smo u razgovoru s direktoricom CEPOR-a Mirelom Alpezom