Obavijesti

Potrošač

Komentari 0

Kuća na rate, bez banke: Dobro sročen ugovor je ključan

Kuća na rate, bez banke: Dobro sročen ugovor je ključan
1

Prije prodaje treba definirati ugovor, koji mora sadržavati ovršnu klauzulu i zadužnicu. Ugovor svakako treba ovjeriti kod javnog bilježnika

Prodajem kuću, a javio mi se kupac koji je želi kupiti na rate. Zanima me je li to regulirano zakonom te koliko je takva prodaja za mene sigurna? Što ako mi kupac neće otplaćivati rate, upitao nas je čitatelj iz Bjelovara. Odgovor je jednostavan: nekretninu možete prodati na rate, no to sa sobom nosi rizik. Morate složiti kupoprodajni ugovor. To možete napraviti sami, iako je bolja i sigurnija varijanta angažirati odvjetnika ili agencije za posredovanje s nekretninama. U ugovoru definirajte rokove otplate, garantne rokove, visinu rate i što ako dođe do problema u naplati. Pritom budite što detaljniji. To vam poslije može značajno pomoći ako u slučaju spora završite na sudu. Također, morate definirati i koji će sud imati nadležnost u slučaju spora. 

Zadužnica: Onaj tko je prodao nekretninu može direktno s bankovnog računa dužnika prisilno naplatiti potraživanje

Nakon toga ugovor ovjerite kod javnog bilježnika. Javnobilježnička komora preporučuje građanima i solemnizaciju ugovora. - Obavezno solemnizirajte ugovor kod bilježnika jer je nakon toga javni bilježnik odgovoran za tekst. Ako dođe do problema, nema parnice nego se odmah ide na ovršni postupak - objasnili su nam u Javnobilježničkoj komori. U ugovor se obično stavlja i ovršna klauzula čime ugovor dobiva kredibilitet ovršne isprave. Na temelju te isprave vjerovnik može pokrenuti ovrhu ako je došlo do nepoštivanja ugovornih odredbi. Drugi način je zadužnica. Preko zadužnice dužnik jamči da vjerovnik može naplatiti dug, odnosno da vjerovnik ima pravo na svoj račun prebaciti traženi novac. I zadužnica mora biti ovjerena kod javnog bilježnika, a jednom ovjerena više se ni na sudu ne može pobijati. Sa zadužnicom u rukama, onaj tko je prodao nekretninu može direktno s bankovnog računa dužnika prisilno naplatiti potraživanje. Vjerovnik zadužnicu pokazuje u Fini. Nakon toga se plijene računi dužnika u svim bankama i provodi prisilna ovrha. Kupnja kuće na rate bez bankarskog kredita može biti povoljnija za kupca, ali nešto rizičnija za prodavatelja. No u vremenima kada trgovina nekretnina ne ide najbolje, ne treba je isključiti.

Solemnizacija je dodatno osiguranje pri kupoprodaji

Solemnizacija je potvrda ugovora kod javnog bilježnika kod kojeg se provjerava odgovara li ugovor propisanom obliku te objašnjavaju sudionicima smisao i posljedice. Po tome se solemnizacija ugovora razlikuje od obične javnobilježničke ovjere potpisa.

Agencije sve ubrzavaju

Agencije za trgovinu nekretninama uzimaju 3% provizije od prodavatelja i 1-2% od kupca, no ubrzavaju cijeli postupak prodaje nekretnine te paze na zakone.

Ovrha u slučaju neplaćanja

Ako kupac ne poštuje ugovor, prisilna naplata pokreće se preko Fine. Plijene se računi dužnika, a ako na njima nema novca, može se pokrenuti i ovrha nad nekretninama i pokretninama.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Jakirović za 24sata prvi put nakon odlaska iz Maksimira: Ja sam vratio Kulenovića u Dinamo
EKSKLUZIVNO

Jakirović za 24sata prvi put nakon odlaska iz Maksimira: Ja sam vratio Kulenovića u Dinamo

Nekad moraš imati i sreće. Sudac u Bratislavi nije svirao penal za Slovan, a da je glavni sudac bio onaj iz VAR sobe, Slovan bi dobio penal. Bayern je protiv nas dobio penal za 'benigniji' kontakt...
Ana iz Duge Rese: Imala sam 107 kg pa skinula 44, evo kako
ŽIVOTNI ZAOKRET

Ana iz Duge Rese: Imala sam 107 kg pa skinula 44, evo kako

Ana Marčec iz Duge Rese, prije 15-ak godina borila se s viškom kg i nekoliko dijagnoza, potražila je pomoć u nutricionizmu i alternativnoj medicini, a danas joj je to i posao