Obavijesti

News

Komentari 84

Krstičević stigao na Vis: Velika potraga za stradalim pilotima

Krstičević stigao na Vis: Velika potraga za stradalim pilotima
18

Bombarder Tulsamerican koji je 1944. pao kod Visa u smrt je odveo trojicu članova posade, pilota, mehaničara i navigatora, dok su se sedmorica spasila

''Nacija koja zaboravi svoje branitelje, i sama će biti zaboravljena'' zapisao je davne 1920. godine američki predsjednik Calvin Coolidge, a tu su njegovu izjavu kao svoj moto uzeli u američkoj agenciji DPAA, koja brine o vojnicima nestalim u ratovima koje su Amerikanci vodili diljem svijeta.

Preko 87.000 američkih vojnika još uvijek se vodi kao nestalo i traži diljem svijeta, od čega 29.000 u Europi, a 203 na teritoriju Republike Hrvatske. Uskoro bi se taj broj mogao smanjiti, jer je u viškom akvatoriju upravo u tijeku akcija izvlačenja posmrtnih ostataka članova posade američkog bombardera Tulsamerican, koji je 27. prosinca 1944. potonuo 1.2 milje južno od otoka Visa.

Olupina je slučajno pronađena još 2009. godine, a kampanja izvlačenja započela je 19. lipnja, i očekuje se da će potrajati do 15. srpnja, a osiguravaju je američke i hrvatske snage, koje su u združenoj akciji već izvukli dio ostataka s dubine od 39 metara, na kojoj se nalazi većina ostataka zrakoplova, uključujući kabinu, trup i krila. Amerikancima je dozvoljeno da izvuku posmrtne ostatke posade, dok će trup zrakoplova zauvijek ostati na dnu Jadrana.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i veleposlanica Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj Julieta Valls Noyes u subotu su na lokaciji posjetili pripadnike oružanih snaga koji rade na pronalaženja posmrtnih ostataka američkih pilota. Republika Hrvatska pruža pomoć u potrazi, a u operaciji je angažiran i brod Hrvatske ratne mornarice DB-M82 „Krka“ te 30 časnika, dočasnika i mornara Hrvatske ratne mornarice i Zapovjedništva za potporu, Zavoda za pomorsku medicinu iz Splita.

- Hvala ministrima Krstičeviću i Medvedu, hvala HRM-u koji nam pomaže provesti ovu za nas jako važnu akciju. Prije 73 godine ovdje su poginuli američki vojnici, i mi ih želimo vratiti kući, njihovim obiteljima. Ovo je prva u nizu sličnih akcija, kojom želimo pronaći i vratiti što više od 203 nestala američka vojnika. Oni su izvršili svoju misiju, sada je na nama da izvršimo svoju, i da pokažemo kako nisu zaboravljeni - kazala je veleposlanica Noyes.

- Izražavamo sućut američkim veteranima i njihovim obiteljima, drago mi je da je ovo zajednički projekt u kome oni pokazuju da nisu zaboravili svoje heroje, svoje veterane koji su poginuli prije više od 70 godina. Ovo je i nama prilika da naučimo kako se odnositi prema svojim herojima - kazao je ministar Krstičević.

Ministar Medved dodao je kako će se pokrenuti sklapanje međudržavnog sporazuma kako bi pronašli posmrtne ostatke svih 203 osoba koje Amerikanci traže.

- Pomažemo koliko možemo, nama je ipak težište potraga i pronalazak nestalih branitelja iz Domovinskoga rata, svakodnevno provodimo ekshumacije diljem Hrvatske - dodao je ministar.

U unutrašnjosti broda ''Krka'' puno je sofisticirane opreme, brod nadlijeće 'dron', drugi 'dron' snima sve što se događa u podmorju, gdje devetorica ronilaca pod budnim okom kamera izvlače pijesak i ostatke, među kojima su i kosti članova posade zrakoplova. Prikupljeni materijal izvlači se posebnim balonima na površinu, gdje se na brodu prosijava, prolazi priručni skener, na kome se odvajaju ostaci od nepotrebnog materijala.

U podmorju oko Visa pronađeno je do sada 30-ak aviona, uglavnom bombardera iz Drugog svjetskog rata, a ovaj koji je pronađen zadnji je takav, proizveden u tvornici u Tulsi u SAD-u, čije su akcije američki mediji u to vrijeme sa zanimanjem pratili. Bombarder Tulsamerican dugačak je 20,47 metara, a ima raspon krila 33,53 metra. Mogao je prevesti do 5800 kilograma bombi, a letio je i do 11.000 metara visine. Deset članova posade obuhvaćala je pilote i kopilote, navigatora i šest strijelaca. Ovaj koji je pao kod Visa u smrt je odveo trojicu članova posade, pilota, mehaničara i navigatora, dok su se sedmorica spasila.

Prema dostupnim podatcima zrakoplov Tulsamerican bio je s još 30 zrakoplova u misiji bombardiranja jednog od najvećih nacističkih rafinerija u Odertalu na njemačko – poljskoj granici, no presreli su ih njemački lovci i većina je pretrpjela oštećenja. Tulsamerican je ostao bez jednog motora i hidraulike, i odmah je krenuo natrag prema bazi u Italiji, no dolaskom na Jadran ostao je i bez drugog motora, te se pokušavao prizemljiti na zemljanoj pisti na Visu. Na žalost, posada nije uspjela izvući prednji kotač, u međuvremenu je otkazao i treći motor, pa je zrakoplov prinudno sletio na površinu mora. Sedmorica članova posade su se spasila, a trojica su ostala zarobljena u kokpitu. Jedno tijelo je navodno otplutalo dalje, dok bi se dva još uvijek trebala nalaziti u kokpitu zrakoplova i Amerikanci se nadaju da će njihove ostatke uspjeti izvući na površinu.

Krstičević ide u SAD, razgovarat će o nabavci zrakoplova

Ministar obrane RH Damir Krstičević naredni tjedan putuje u SAD, gdje će s američkim Ministrom obrane generalom Jamesom Mettisom pregovarati o nabavci zrakoplova.

- Dosta je tema na programu, a nama najvažnija je jačanje suradnje sa SAD, koje su naš ključan partner i saveznik u području obrane i sigurnosti. Suradnju želimo unaprijediti i pojačati sposobnost Hrvatske vojske da se možemo nositi sa svim ugrozama i rizicima. Razgovarat ćemo među ostalim i na temu nabavke zrakoplova. Izradili smo taktičko – tehničku studiju, izabrat ćemo najbolji mogući model među onim što sebi možemo priuštiti, a sigurno da SAD kao naš partner i saveznik imaju što za ponuditi – kazao je Ministar Krstičević i dodao:

- Naše su procjene da nam treba 12 zrakoplova, kako bi se osigurali da nam se više nikad ne ponovi ono što nam se dogodilo 1991. godine, kad smo bili razoružani.

Ministar nije želio otkriti hoće li Hrvatska nabaviti nove ili polovne zrakoplove.

- Sve opcije dolaze u obzir. Zahtjev za ponudu poslali smo u pet država, SAD, Švedsku, Grčku, Izrael i Južnu Koreju, a tri parametra su važna za odluku. Prvi je da želimo potpisati ugovor s državom, jer ovo nije posao samo Ministarstva, nego cijele države, drugi važan parametar je cijena, a treći je poslovno gospodarska suradnja, želimo otvoriti dodatna radna mjesta... Hoće li to na koncu biti korišteni F-16, novi Gripen, južnokorejski FA - 50... to ćemo tek vidjeti – zaključio je Krstičević.

 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 84
VIDEO Lančani sudar na A1: Kod Gospića autobus naletio na dva auta, a onda još trojica na njih
SNIJEG I LED NA CESTI

VIDEO Lančani sudar na A1: Kod Gospića autobus naletio na dva auta, a onda još trojica na njih

Prednja strana autobusa je potpuno skršena, vidi se na snimkama koje nam je poslao čitatelj