Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Kronična depresija u zemljama Europske unije - Hrvatska stoji loše, a imamo i malo psihijatara

Kronična depresija u zemljama Europske unije - Hrvatska stoji loše, a imamo i malo psihijatara

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se već unazad 70 godina diljem svijeta s ciljem podizanja svijesti o mentalnom zdravlju, kažu u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar'

Situacija u našoj zemlji nije baš bajna. Nalazimo se na trećem mjestu u Europskoj uniji po broju stanovništva s kroničnom depresijom. Na prvom mjestu se nalaze građani Portugala, a na drugom oni iz Švedske. Najmanje oboljelih od kronične depresije je u Rumunjskoj.

POGLEDAJTE VIDEO Kako si pomoći kod depresije:

Pokretanje videa...

stres 01:23

S druge strane, po broju psihijatara na 100.000 stanovnika smo tek na 14. mjestu. Najbolja situacija po tom pitanju je u Njemačkoj, a nakon nje u Grčkoj i Finskoj. Najmanje psihijatara po broju stanovništva je u Bugarskoj.

Infografika: Hrvatska je treća u EU po kroničnoj depresiji među stanovništvom

'Diljem zemlje povećava se broj stručnjaka'

- Početkom jeseni, 10. listopada obilježavamo Svjetski dan mentalnog zdravlja! Ovaj dan obilježava se već unazad 70 godina diljem svijeta s ciljem podizanja svijesti o mentalnom zdravlju. Uz to, nastoji se promicati ideja poticanja brige o mentalnom zdravlju na jednakoj razini kao i brige za tjelesno zdravlje. U znak podrške svim osobama koje pate od različitih mentalnih poremećaja, a i s ciljem podizanja svijesti o mentalnom zdravlju, taj dan je običaj nositi zelenu vrpcu. Zelena vrpca simbolizira novi život, rast, nove početke u našim životima, našem mentalnom zdravlju - kažu u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar'.

Evo tko najviše radi u EU: Hrvati su smješteni visoko na ljestvici
Evo tko najviše radi u EU: Hrvati su smješteni visoko na ljestvici

- Prošle godine Vlada RH usvojila je Nacionalni okvir razvoja mentalnog zdravlja do 2030. godine. Diljem zemlje povećava se broj stručnjaka (psiholozi, psihoterapeuti, psihijatri, socijalni radnici, socijalni pedagozi, radni terapeuti, logopedi) koji nastoje pružiti pomoć osobama unutar javnog i privatnog sektora s različitim mentalnim teškoćama. Vidljiv je također i povećan interes za samu temu mentalnog zdravlja, koja je u ovim godinama više nego prijašnjima česta tema u različitim novinskim člancima, blogovima, stručnim člancima i dr. - dodali su.

Kome se obratiti za pomoć?

- Koliko god smatrate da vaš problem možda nije bitan, kako on nije toliko velik naspram drugih vaših problema ili problema drugih osoba, prvi korak je priznavanje samom sebi da je i vaše mentalno zdravlje važno i možete si dati prostora i vremena za adresiranje te teme - savjetuju u u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar'.

Osjećate se depresivno? Donosimo vam pet načina kako da izbjegnete 'jesenski blues'
Osjećate se depresivno? Donosimo vam pet načina kako da izbjegnete 'jesenski blues'

- Ako ne znate gdje biste točno mogli potražiti pomoć glede vašeg mentalnog zdravlja, možete zatražiti pomoć vašeg liječnika obiteljske medicine, glede usmjeravanja k pravoj stručnoj osobi. Liječnici obiteljske medicine često se susreću s osobama koje pate od različitih mentalnih tegoba, također moguće je da imaju informaciju kome bi vas mogli uputiti za daljnju pomoć, bilo unutar javnog zdravstva ili privatnog - dodaju,

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1