Obavijesti

News

Komentari 1

Kraj suradnje: CERN otpušta skoro 400 ruskih znanstvenika

Kraj suradnje: CERN otpušta skoro 400 ruskih znanstvenika

Petogodišnji sporazum s Bjelorusijom je istekao 27. lipnja , a s Rusijom istječe 30. studenoga i neće se produljiti, priopćio je Arnaud Marsollier, glasnogovornik CERN-a

Skoro 400 ruskih znanstvenika morat će napustiti Europsku organizaciju za nuklearna istraživanja (CERN) nakon što se krajem studenoga okonča suradnja s Rusijom, priopćio je u nedjelju istraživački laboratorij za fiziku čestica u Ženevi. CERN je u lipnju 2022. odlučio prekinuti sporazume o suradnji s Rusijom i Bjelorusijom zbog rata u Ukrajini.

Petogodišnji sporazum s Bjelorusijom je istekao 27. lipnja , a s Rusijom istječe 30. studenoga i neće se produljiti, priopćio je Arnaud Marsollier, glasnogovornik CERN-a.

CERN će tako ostati bez 400 ruskih znanstvenika koji su radili za taj europski istraživački laboratorij. Marsollier, međutim, dodaje da će se nastaviti suradnja s ruskim znanstvenicima koji rade za neruske institucije.

Oko 90 ruskih znanstvenika se pridružilo drugim istraživačkim institutima.

Odluka o izbacivanju više stotina ruskih znanstvenika neće se odnositi na zaposlenike Zajedničkog instituta za nuklearna istraživanja (JINR), međuvladinog centra u Dubni u Rusiji, oko 110 kilometara sjeverno od Moskve.

JINR se smatra "međunarodnom organizacijom", objasnio je glasnogovornik CERN-a.

Iako neki istraživači smatraju da suradnja s JINR-om održava znanstveni duh i osigurava kontinuitet istraživanja, ukrajinski fizičari i kritičari naglašavaju povezanost JINR-a s ruskom vladom, koja financira više od 80 posto aktivnosti instituta. Ističu da laboratorij ima bliske veze s ruskom vojskom, čime se postavlja pitanje moguće zloupotrebe znanstvenih informacija u vojne svrhe.

Odlazak ruskih znanstvenika ozbiljno će utjecati na projekte CERN-a, uključujući eksperimente na Velikom hadronskom sudaraču (LHC), budući da je Rusija činila 4,5 posto proračuna tih eksperimenata, tj. godišnje je pridonosila 2.3 milijuna švicarskih franaka.

LHC je ubrzivač fizičkih čestica s najvećom snagom u svijetu. LHC leži u tunelu kružnog oblika, obima 27 km, 175 metara pod zemljom ispod francusko-švicarske granice, nedaleko od Ženeve, u Švicarskoj.

Iako su mnogi znanstvenici uspjeli pronaći nove pozicije izvan Rusije, gubitak ruske stručnosti će se osjetiti, što priznaju i pojedini članovi zajednice, uključujući one koji se zalažu za nastavak međunarodne znanstvene suradnje.

Moskva se ranije bila obvezala da će uložiti 40 milijuna franaka u modernizaciju ubrzivača čestica.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Pili su i zabavljali se, a onda je mladić prijatelju dao bombu u ruke: 'Sin ima gelere po tijelu'
DETALJI STRAVE U KNINU

Pili su i zabavljali se, a onda je mladić prijatelju dao bombu u ruke: 'Sin ima gelere po tijelu'

Mladić (23) donio ručnu bombu na druženje. Dao je u ruke prijatelju (25). Aktivirao ju je i poginuo. Među ozlijeđenima i maloljetnica. Prije tragedije objavili fotografiju bombe
Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'
JESTE LI GA OSJETILI?

Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'

Magnitude su iznosile 3.5 i 3.2 po Richteru
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima