Dugo se mislilo da škrgutanje zuba uzrokuje anatomija zubnih lukova, no danas je jasno da je prvi i najvažniji uzrok nakupljeni stres. Bruksizam obavezno treba liječiti
Znate li što je bruksizam? On nastaje zbog škrgutanja zuba
Dugogodišnja stomatologinja Vesna Barac Furtinger u svojoj kolumni "Čuvaj zube, skupi su" svakoga tjedna otkrivat će nam manje poznate stvari o kvarenju zuba, hitnim situacijama, utjecaju piercinga i brojnim drugim zanimljivim temama. Imate li pitanja za stomatologinju, šaljite ih na mail lifestyle@24sata.hr.
Škrgućete li noću zubima ili ih pak stiščete tako da se budite s osjećajem glavobolje, bolnih zuba ili nelagode u čeljusnom zglobu, bolujete od bruksizma.
Koliko god vam se problem činio beznačajnim, pogotovo u početku, imajte na umu da se radi o pojavi koja će sve više i više oštećivati vaše zube, ali i okolne strukture: potpornu kost, čeljusni zglob i mišiće lica.
Dugo se smatralo da je škrgutanje zubima uzrokovano anatomijom zubnih lukova, no danas je stav da je prvi i najvažniji uzrok stres i to prvenstveno onaj nakupljeni, dugotrajni.
Osoba koja škrguće zubima dugo vremena to ne primjećuje, i obično je na to upozori netko od ukućana. Traje li škrgutanje duže, nastaju promjene na zubima, uglavnom postaju kraći i pri redovnom stomatološkom pregledu, stomatolog će postaviti neizbježno pitanje: "Stišćete li zube noću?"
Odgovor je najčešće negiranje škrgutanja, a zatim ignoriranje stručnog savjeta. Tek kada promjene postanu izuzetno neugodne, bol na hladnu i toplu hranu, bolovi u predjelu uha ili jutarnja napetost žvačnih mišića, pacijent će potražiti pomoć stomatologa.
Liječenje i stresa i zubi
Stručna pomoć odvija se u dva pravca, jedan se odnosi na smanjenje stresa, i naši, stomatološki pacijenti nerado prihvaćaju opću terapiju kako lijekovima tako i psihološku pomoć.
Stomatološku pomoć će prihvatiti i podvrgnuti će se dugotrajnoj terapiji prilagodbe zagriza. Od specifičnih stomatoloških pomagala, uobičajeno je izraditi tzv. udlagu, ali i tretirati pacijenta fizikalnom terapijom.
Upozori li vas stomatolog na postojanje bruksizma, nemojte odmahnuti rukom, već u ranoj fazi bolesti započnite terapiju, biti će jednostavnija.
Dozvolite li pak daljnji razvoj bolesti, morati ćete se podvrgnuti dugotrajnoj terapiji koja uključuje endodontska liječenja i protetsku rehabilitaciju. .Zahvat je ne samo neugodan i dugotrajan već i izrazito skup, i zato razmislite o savjetima koje vam daje vaš stomatolog.