"Svatko će u svojoj kući moći misliti što hoće, ali na javnoj sceni to neće moći", riječi su Tomislava Karamarka iz 2014. godine. Zoran Erceg osjetio je to na svojoj koži: vikao je protiv Tuđmana, pa onda izudaran i uhićen
O Tuđmanu samo u svojoj kući. Inače slijede batine i uhićenje
"Svatko će u svojoj kući moći misliti što hoće, ali na javnoj sceni neće to moći, nego će morati poštivati vrijednosti na kojima se temelji hrvatska država, a to su Domovinski rat, branitelji, naši poginuli, politička doktrina dr. Tuđmana i veliko djelo Gojka Šuška".
Sjećate se ovih riječi Tomislava Karamarka iz 2014. godine?
Izjava nekadašnjeg predsjednika HDZ-a dobila je svoje oživotvorenje na otvaranju spomenika Franji Tuđmanu u Zagrebu, kad je prosvjednik Zoran Erceg najprije izudaran u grupi građana, a onda i uhićen od strane policije zbog uzvika "Tuđman zločinac".
Pokretanje videa...
Policija traži kazna od tisuću kuna, deset dana zatvora i godinu dana zabrane prilaska Tuđmanovu spomeniku.
Ono što je Karamarko najavljivao, za što se zalagao i što je promovirao u pohodu na vlast, sada se napokon i provelo u djelo. Na Ercegovu slučaju je potvrđeno kako se "na javnoj sceni neće smjeti misliti što se hoće", naročito ne o Franji Tuđmanu i njegovoj "doktrini".
Koja je ovoga ponedjeljka provedena u djelo.
Tuđmanova doktrina
Ovako su, poput Ercega, svojedobno prolazili mnogi kritičari Franje Tuđmana u vrijeme dok je vladao Hrvatskom. Primjerice, Vlado Gotovac kad je fizički napadnut na predizbornom skupu u Puli 1997. godine. Ili kad su oporbenjaci doživljavali prijetnje i napade, pronalazili metke u poštanskim sandučićima ili ih se presretalo na cesti.
Tajne službe provodile su opsežnu operaciju prisluškivanja i praćenja oporbenih političara, javnih djelatnika i novinara, sve redom Tuđmanovih kritičara. Sudovi su bili zatrpani tužbama i parnicama protiv novinara i medija kojima se prijetilo zatvaranjem ili financijskim uništenjem.
Devedesetih je pripreman čak i zakon o zaštiti lika i djela predsjednika Republike i još četvero najviših dužnosnika u državi.
Ovoga ponedjeljka doktrina iz Tuđmanova doba dobila je svoju modernu inačicu. Prikazana je u praksi. Kroz akciju premlaćivanja i uhićenja prosvjednika kao da željelo odati počast prvom hrvatskom predsjedniku.
Ne samo da su okupljeni građani udarali Ercega, a zbog toga nisu i sami bili uhićeni, već ga je policija uhitila i zadržala uz prijetnju brutalnom kaznom, samo zbog izražavanja mišljenja.
I to u javnosti, umjesto u svoja četiri zida.
Verbalni delikt
Karamarka više nema, ali i pod Andrejom Plenkovićem njegove prijetnje nastoje se ispuniti.
Zanimljivo, Zoran Erceg završavao je u zatvoru i u Tuđmanovim devedesetima, kad se kao čelnik Dalmatinske akcije nalazio par mjeseci u zatvoru pod lažnom optužbom da je sam postavio eksploziv pod stranačke prostorije. Na kraju je oslobođen na Vojnom sudu.
Sada je uhićen i pretučen zato što je vikao protiv spomenika Franji Tuđmanu.
"Radi se o uvođenju verbalnog delikta s jasnom porukom da ćeš biti u zatvoru ako ćeš se usuditi govoriti protiv režima, a režim je ovaj koji postavlja spomenike", izjavila je Ercegova odvjetnika Lina Budak, pitajući se što će biti sa čovjekom koji je udarao Ercega: "Je li taj čovjek također uhapšen ili će ga odlikovati?".
Erceg je uhićen i trebao bi biti kažnjen zbog onoga što je javno izjavio.
Normalni prosvjedi
Nije rušio Tuđmanov spomenik, nije ga vandalizirao ili uništavao. Samo je izražavao nezadovoljstvo njegovim podizanjem. To bi trebalo biti normalno u demokratskoj državi.
Normalno bi bilo prosvjedovati protiv spomenika, protiv predsjednika, premijera, vlasti, pa čak i "očeva domovine".
Ali ovo očito nije normalna država.
Franjo Tuđman bio je političar koji je izazivao podjele i sukobe, koji je iza sebe ostavio ogorčenje, nepravdu i, najblaže rečeno, diskutabilno političko nasljeđe. Oni koji su mu dizali spomenik trebali su znati da bi se protiv toga moglo prosvjedovati.
Nažalost, ono što mi nismo znali jest da će se zbog prosvjeda ljude udarati, uhićivati i kažnjavati.
Karamarkova doktrina postala je zakon.
Ostale kolumne Tomislava Klauškog pogledajte ovdje.