Kao što je nekad sagrađen zid u podijeljenom Berlinu, novi zid između Zapada i Istoka sad se proteže kroz crtu razdvajanja u Ukrajini na kojoj se svaki dan gine
Kao nekad: Ukrajina je danas novi zid koji dijeli Istok i Zapad
U svojoj prvoj izjavi, poslije objave rezultata u Ukrajini, američki predsjednik Barack Obama, uz potporu “brzom formiranju prozapadne, demokratke Vlade”, traži i povratak otetog Krima u granice Ukrajine.
Ukrajinska kriza najveći je politički sudar SAD-a i Rusije poslije završetka hladnog rata. A ova Obamina izjava samo jasno pokazuje kako će Ukrajina i dalje biti zemlja na kojoj će dvije velike sile voditi političku bitku u kojoj će najveće žrtve biti stanovnici te zemlje. Izbore su dobili sadašnji čelni ljudi, predsjednik Petro Porošenko i premijer Arsenij Jacenjuk, ljudi koji zemlju vode poslije svrgavanja proruskog predsjednika Viktora Janukoviča.
Dvije velike sile, Rusi i SAD, vode političku bitku u kojoj su najveće žrtve stanovnici Ukrajine
Uz svu obećanu potporu koja Ukrajina dobiva od Zapada, prava istina je kako je od početka godine ukrajinska valuta izgubila gotovo polovicu svoje vrijednosti u odnosu na američki dolar. Ukrajinski BDP potonuo je gotovo šest posto, a to je golemi pad, dok Svjetska banka najavljuje još i veću krizu iduće godine. Rusija, poslije prisvajanja Krima, vojno i dalje kontrolira istok zemlje. I ne namjerava prestati vojno i logistički pomagati pobunjene pokrajine u kojima živi rusko stanovništvo. Uz prijetnju prestanka opskrbe Ukrajine plinom, figure su na šahovskom tlu Ukrajine raspoređene na način koji za Ukrajinu znači - dugogodišnju političku i gospodarsku krizu.
Kao što je nekad sagrađen zid u podijeljenom Berlinu, novi zid između Zapada i Istoka sad se proteže kroz crtu razdvajanja u Ukrajini na kojoj se svaki dan gine u tzv. primirju potpisanom između provladinih snaga i proruskih pobunjenika.