Obavijesti

News

Komentari 148

'Halo, smijem li znati kolika će mi biti mirovina? U Hrvatskoj - ne!' U Njemačkoj se smije...

'Halo, smijem li znati kolika će mi biti mirovina? U Hrvatskoj - ne!' U Njemačkoj se smije...
1

Dobar dan, želim znati kolika će mi biti mirovina? U Hrvatskoj, za razliku od Njemačke, to nije moguće doznati. Obrtnik je čak platio taksu za izračun i čekao tri mjeseca. Odgovorili su mu da mu ne mogu odgovoriti

Imate li, na primjer, 50 godina i 25 godina radnoga staža, uredno plaćene doprinose za mirovinsko, i zanima vas, informativno, kolika bi vam mirovina mogla biti - to nećete doznati.

Iako je korona kriza pokazala da se štošta može digitalizirati preko noći, izračun mirovine u Hrvatskoj je nemoguć do pred sam odlazak u tu mirovinu. Zaposlena osoba u Hrvatskoj informativni izračun buduće mirovine može zatražiti najranije godinu dana prije ispunjavanja uvjeta i namjere odlaska u mirovinu, odgovara nam Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO).

POGLEDAJTE VIDEO: Hrvatski nameti

Pokretanje videa...

02:35

Zašto u Hrvatskoj tako, a u Njemačkoj, primjerice, može i bolje? Tamo i netko mlađi, pa bio makar i u 30-ima, može dobiti projekciju buduće mirovine, u koju će ukalkulirani biti svi mogući budući utjecaji na taj iznos. Štoviše, zaposleni jednom godišnje dobivaju informaciju o tome koliko novca ima na njihovu budućem mirovinskom računu.

67

Zanimljiv je i slučaj jednog obrtnika koji se na Facebooku požalio kako je već bio u mirovini, no prije devet godina ju je zamrznuo zbog otvaranja obrta. Osoba je s invaliditetom i zanimalo ga je, informativno, koliko bi njegova mirovina iznosila sad. Kako nam je ispričao, u veljači je podnio zahtjev za izračunom mirovine, odgovoreno mu je da uz njega uplati i 70 kuna biljega, što je i učinio.

Odgovor je dobio - tri mjeseca kasnije. Kako u odgovoru HZMO-a stoji, izračun nije moguće napraviti jer nema zadovoljene uvjete za to - najmanje 60 godina starosti i 35 godina staža. Ni uz 70 kuna biljega nisu zavirili u njegovu dokumentaciju kako bi vidjeli da je izračun mirovine u njegovu slučaju moguć jer je u mirovini već bio. Samo su ga odbili, i to tri mjeseca nakon podnesenog zahtjeva.

Na udaru birokracije: Slali su me od šaltera pa do šaltera...
Na udaru birokracije: Slali su me od šaltera pa do šaltera...

- Nakon tog kasnog odgovora zovem ‘mirovinsko’ telefonom i informaciju o iznosu mirovine dobivam odmah. Dakle, samo je trebalo pogledati unutra i vidjeti što piše. O tome zašto sam čekao nekoliko mjeseci na odgovor, ne bih. Naša tužna svakodnevica - kaže obrtnik.

U HZMO-u mu se ispričavaju na toliko čekanja i pravdaju ga - koronom. Napominju da netko tko je već bio u mirovini pa ju je zamrznuo može doznati iznos nove mirovine nakon pisanog zahtjeva. Svi ostali, koji u mirovinu još ne mogu, takvu informaciju ne mogu dobiti. Korisnici mirovine, bez obzira na to je li mirovina u isplati, mogu dobiti podatak o iznosu mirovine jer već postoji u sustavu HZMO-a, kažu u toj instituciji.

- Na upit zašto je gospodin na odgovor HZMO-a čekao četiri mjeseca, uvidom u spis utvrdili smo kako je odgovor stigao nakon nepuna tri mjeseca, a razlog duljine odgovora uvelike je bio uvjetovan situacijom epidemije bolesti COVID-19, kad se u područnim službama HZMO-a radilo prioritetno na poslovima ostvarivanja prava na mirovinsko osiguranje i iz mirovinskog osiguranja (ostvarivanje prava na mirovinu), dok su poslovi koji nisu vezani uz novčana davanja za to vrijeme obavljani kao manje prioritetni.

- Ne razumijem kad će birokracija shvatiti da nam treba biti na usluzi i da, kad nešto pitamo, pitamo s razlogom. Ako ja kao obrtnik uplaćujem sve što moram u državni proračun, onda očekujem da od toga nešto i dobijem. Ako sam podnio zahtjev za informativnim izračunom mirovine, uplatio za to biljeg, bez obzira na to što su odmah vidjeli da nemam 60 godina, mogli su provjeriti moj slučaj - kaže ogorčeni obrtnik.

Jedan je od tisuća i tisuća onih od kojih država živi, a ponaša se kao da je situacija obrnuta.

- Možda sam prilikom podnošenja zahtjeva trebao napomenuti da sam već bio korisnik mirovine, možda i jesam, ne sjećam se. Svejedno, ne bi li bilo normalno da administracija, kad sam već platio 70 kuna, zaviri u svaki dosje i vidi kako stvari stoje - pita se obrtnik. Jednako tako, zašto je u Njemačkoj odavno moguće, a u Hrvatskoj ne, dobiti i informativni izračun buduće mirovine na temelju postojećih podataka? Informativan, ništa više od toga.

‘Reforme odmah!’ je kampanja 24sata za provođenje nužnih reformi bez kojih Hrvatska ne može izbjeći gospodarski krah i ne može omogućiti bolju budućnost za sve građane. Naša zemlja je na prekretnici! Podržite nas i pratite svaki dan.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 148
Zakopavali otpad koji truje jetru. Supruga zlatara Dodića imala torbicu od 2200 eura
PETERO SE BRANE SA SLOBODE

Zakopavali otpad koji truje jetru. Supruga zlatara Dodića imala torbicu od 2200 eura

Franciska Dodić, inače supruga poznatog zlatara Paška Dodića, Mileta Stevanović, Antonija Bauk i još dva muškarca branit će se sa slobode. Josip i Monika Šincek idu u istražni zatvor
Europska unija nas sprema za rat: Morate širiti ceste, graditi bunkere i podizati mostove...
EKSKLUZIVNI REPORT

Europska unija nas sprema za rat: Morate širiti ceste, graditi bunkere i podizati mostove...

U Bruxellesu se prošloga tjedna nitko nije libio govoriti o važnosti pripreme građana Europske unije na mogući rat. Ali više se to ne odnosi samo na baltičke zemlje i Poljsku, otkriva izvještaj iz novog Expressa
Dramatična poruka admirala NATO-a: Europo, pripremi se! Putin neće stati na Ukrajini...
MOGUĆI NOVI SUKOBI

Dramatična poruka admirala NATO-a: Europo, pripremi se! Putin neće stati na Ukrajini...

Najviši vojni časnik NATO-a Cavo Dragone poručio je kako će NATO budno pratiti pregovore o miru u Ukrajini