Pandemija koronavirusa i mjere ograničenja koje su uslijedile izazvale su krizu s razornim učincima na zemlje u razvoju, posebno one koje ovise o turizmu. Oporavak će u velikoj mjeri ovisiti o cijepljenju u svijetu.
Kolaps turizma mogao bi smanjiti globalno gospodarstvo za 4.000 milijade dolara
Globalno gospodarstvo suočava se s gubicima koji dosežu i 4.000 milijardi dolara zbog kolapsa međunarodnih putovanja, izvijestila je Konferencija Ujedinjenih naroda o trgovini i razvoju (UNCTAD).
- Pandemija koronavirusa i mjere ograničenja koje su uslijedile izazvale su „krizu s razornim učincima na zemlje u razvoju, posebno one koje ovise o turizmu - priopćio je UNCTAD u srijedu, upozorivši da će oporavak u velikoj mjeri ovisiti o obuhvatu cijepljenjem na globalnoj razini.
Najgore pogođena regija vjerojatno će biti srednja Amerika, gdje bi se bruto domaći proizvod (BDP) prema najgorem UNCTAD-ovom scenariju mogao smanjiti za gotovo 12 posto do kraja godine.
Radnici će vjerojatno imati malo alternativnih mogućnosti pri zapošljavanju u regijama u kojima državama nedostaju fiskalni poticaji u europskom duhu za isplate socijalne pomoći tijekom pandemije, priopćio je UNCTAD.
Turizam i srodni sektori često su jedini izvor prihoda za "mnoge honorarce u zemljama u razvoju". Jugoistočna Azija je vjerojatno druga najteže pogođena regija, za koju UNCTAD prognozira pad BDP-a za osam do devet posto.
Jedna od najteže pogođenih zapadnih država mogla bi biti Irska, u kojoj je vlada u utorak zadržala oprezan pristup ukidanju ograničenja zbog kojih je Dublin skinut s popisa gradova domaćina tijekom europskog nogometnog prvenstva.
Plan da se prati ukidanje ograničenja na ostatku kontinenta te omogući rad unutar restorana i pubova u utorak je zaustavljen na neodređeno vrijeme, a vlada se poziva na upozorenje o delta soju virusa.