Godina 1991. bila je velika za Hrvatsku: izborili smo se za državu, a usred ratnih razaranja uveli smo i mobilnu telefoniju. Istražujemo što se od tada dogodilo
Ključni događaji koji su stvorili najpopularniji uređaj za komunikaciju ikad
Kada je te 1909. (da, prije 112 godina!) Nikola Tesla predvidio razvoj bežičnih komunikacija i dolazak uređaja koje danas svi znaju kao mobitele, to se smatralo ludošću. Kada je 1991. Marijan Rudar, prvi pretplatnik mobilne telefonije u Hrvatskoj, uređaj i priključak platio gotovo 15 tisuća njemačkih maraka, to je sve iznenadilo.
No, brojni svjetski i hrvatski vizionari, stručnjaci i znanstvenici bili su u pravu!
MOBILNA REVOLUCIJA: POGLEDAJ NAJVEĆU DIGITALNU IZLOŽBU
U međuvremenu taj čudesni tehnološki izum postao je najdostupniji, najrašireniji i najpopularniji komunikacijski alat u povijesti čovječanstva. Svakog dana u svijetu se proda više od milijun novih mobitela, više ljudi ima pristup tom uređaju nego pitkoj vodi. Otprilike svakih 10 godina pojavi se mreža nove generacije, a najrecentnija, mobilna mreža pete generacije (5G) nužni je preduvjet za masovnu implementaciju interneta stvari, pametne gradove i industrije budućnosti.
MOBILNA REVOLUCIJA: POGLEDAJ NAJVEĆU DIGITALNU IZLOŽBU
Razvoj mobilne komunikacije može se pratiti na digitalnoj izložbi U potrazi za prvim mobitelom nastaloj u povodu 30 godina mobilne telefonije u Hrvatskoj, u kojoj je izložen dio muzejske građe HT muzeja. Ta specijalizirana muzejska ustanova vlasnik je opsežnog fundusa s više od 70 000 jedinica muzejske, arhivske i knjižne građe iz telekomunikacijske i poštanske povijesti. Osnovan je 1953. godine pod nazivom PTT muzej prema osnivaču čija je osnovna djelatnost bila pošta, telegraf i telefon.
Telekomunikacijski odjel HT muzeja sadrži građu koja prikazuje razvoj telekomunikacija u Hrvatskoj od izgradnje prve brzojavne linije, 1850. godine, prve telefonske veze 1881. godine, prve javne telefonske mreže 1887. godine, prve mobilne mreže 1991. godine, te razvoj telekomunikacijskih usluga u Hrvatskoj do danas. Poštanski odjel Muzeja čuva građu koja prikazuje višestoljetnu organizaciju i razvoj poštanske djelatnosti na području Hrvatske, a zbirke unutar Filatelističkog odjela sadrže hrvatske i inozemne poštanske marke.
Dio ove muzejske građe prikazan je na digitalnoj izložbi U potrazi za prvim mobitelom. Izložba ima i mnoge interaktivne elemente, pa tako možete razgledati nekadašnje mobitele u pregledu od 360 stupnjeva, usporediti njihovu veličinu i oblik te pogledati tadašnje televizijske reklame za mobitele.
Bogatstvo svoga fundusa HT muzej će nastaviti predstavljati i u idućoj godini.